Kosmetyki do skóry atopowej
Skóra atopowa charakteryzuje się wyraźną suchością, co jest wynikiem wzmożonej przeznaskórkowej utraty wody, zaburzonym funkcjonowaniem bariery naskórkowej i nieprawidłową przemianą nienasyconych kwasów tłuszczowych. Chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni zadbać o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie naskórka. Warto dobrać odpowiednią linię kosmetyków, używanych nie tylko do kąpieli i bezpośrednio po niej, ale także wielokrotnie w ciągu dnia.
1. Objawy atopowego zapalenia skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Zaostrzenie choroby mogą spowodować: alergeny (w tym alergeny pokarmowe), związki chemiczne, nadmierne wydzielanie potu, który podrażnia skórę oraz stres nasilający świąd skóry. Atopowe zapalenie skóry można rozpoznać po suchości skóry, stanie zapalnym oraz napadowym świądzie skóry. U niemowlaków choroba atakuje głównie twarz i odpowiada za pieluszkowe zapalenie skóry. AZS u starszych dzieci objawia się pogrubioną skórą, na której są obecne wykwity i grudki, zmiany chorobowe sięgają do zgięć łokciowych i kolanowych. U osób dorosłych skóra atopowa charakteryzuje się wypryskami i nadżerkami.
2. Wybór kosmetyków dla skóry atopowej
Dobierając właściwą linię kosmetyków do skóry atopowej, należy wziąć pod uwagę indywidualne cechy pacjenta i jego wrażliwość. Kremy, balsamy, mleczka muszą odpowiadać stopniowi suchości skóry. Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej powinny:
- dogłębnie nawilżać,
- działać przeciwświądowo (w składzie znajduje się dwupotasowa sól kwasu glicyryzynowego oraz wyciąg z pestek dyni),
- działać łagodząco i przeciwbakteryjnie (alantoina, bisabolol),
- działać regenerująco i oczyszczająco,
- nie posiadać drażniących substancji zapachowych i barwników.
Warto wybierać kosmetyki, które mogą być stosowane do pielęgnacji skóry niemowląt, dzieci i osób dorosłych. Najlepsze efekty przynosi zdecydowanie się na linię produktów, w której skład wchodzą emulsje do kąpieli leczniczej, oleje do kąpieli, płyny do mycia ciała, balsamy co ciała i do ust, kremy regenerujące do ciała.
3. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt
Skóra dziecka chorego na AZS wymaga wielokrotnego nawilżania i natłuszczania w ciągu dnia. Kosmetyki należy aplikować bardzo delikatnie, aby uniknąć intensywnego pocierania lub wcierania. Jeśli dziecko dobrze toleruje kosmetyki jednej firmy, warto używać całej gamy tych preparatów. Rodzice muszą pamiętać, że nawet środki przeznaczone do skóry atopowej mogą powodować podrażnienia i uczulenia przez zawarte w nich środki konserwujące i przeciwbakteryjnie.
W przypadku noworodków, poza dobrze dobranymi kosmetykami trzeba zadbać o odpowiednie pieluszki jednorazowe i stosowną pielęgnację okolicy pieluszkowej. Ubranka dziecka muszą być wykonane tylko z naturalnych, delikatnych i bawełnianych tkanin, gdyż skóra atopowa źle reaguje na syntetyki. Lepiej unikać tkanin syntetycznych czy wełny. Dziecko nie powinno być przegrzewane. Trzeba pilnować, aby nie miało kontaktu z metalowymi zapięciami od śpioszków, suwaczkami itd.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.