Sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba alergiczna o podłożu genetycznym. Na AZS najbardziej narażone są osoby, których obydwoje rodzice byli alergikami. Choroba ta wywołana jest zaburzeniami funkcjonowania układów immunologicznego i nerwowego. Atopia nasila się w okresie jesienno-zimowym. Po wakacjach wracamy do szkoły, pracy, do codziennego stresu i obowiązków. Rzadko wychodzimy na świeże powietrze, a czas spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach. Nasza skóra staje się sucha i pojawia się na niej meczący świąd. W niewietrzonym mieszkaniu roztocza i alergeny rozwijają się, i zaostrzają zmiany skórne. Na rozwój AZS ma wpływ pylenie drzew. Stres, czynniki środowiskowe (klimat, środowisko), alergen pokarmowe i powietrzno-pochodny wpływają na ujawnienie i rozwój AZS. Choroba może pojawić się bardzo wcześnie, już w pierwszych miesiącach życia. Czasami można ją wyleczyć całkowicie, innym razem zamienia się w inny rodzaj alergii lub tez trwa przez całe życie.

Zobacz film: "Epidemiologia atopowego zapalenia skóry"

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Krok 1. Preparaty do skóry dla osób z atopią – stosowane co najmniej 2 razy dziennie łagodzą świąd, natłuszczają skórę, zmniejszają szorstkość i zaczerwienienie. Preparaty należy kupować w aptekach.

Krok 2. Unikaj długich i gorących kąpieli – tylko wysuszają skórę. Lepiej weź krótki i chłodny prysznic, a po skończeniu delikatnie osusz skórę ręcznikiem.

Krok 3. Przykładaj zimne kompresy – w razie silnego swędzenia zimny kompres łagodzi świąd.

Krok 4. Ubieraj się na „cebulkę” - wówczas nie się nie przegrzejesz, ale też nie utracisz ciepła.

Krok 5. Dla osób z AZS najlepsze są ubrania bawełniane, niekumulujące ciepła. Lepiej unikać odzieży wełnianej, z powodu której reakcja alergiczna może się pojawić.

Krok 6. Dbaj o czystość w mieszkaniu – kurze ścieraj na mokro, wietrz mieszkanie, nie używaj nawilżacza powietrza. Przydatny będzie oczyszczacz powietrza lub jonizator.

Krok 7. Specjalna pościel – używaj kołdry i pościeli przeznaczonej specjalnie dla alergików, przepuszczają one powietrze, ale zatrzymują roztocza kurzu.

Krok 8. Urozmaicona dieta – do swojego jadłospisu wprowadź ryby morskie, nasiona dyni i słonecznika, olej z wiesiołka i oliwę – produkty te zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które nawilżają skórę od wewnątrz.

Krok 9. Uwolnij stres – kumulowanie stresu prowadzi do osłabienia odporności organizmu. Uprawianie sportu pomoże rozładować napięcie.

Krok 10. Pomoc lekarza dermatologa – gdy zmiany skórne i alergia się powiększają warto skontaktować się z lekarzem, który wskaże odpowiednią kurację.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie
Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

Przykład atopowego zapalenia skóry

Przykład atopowego zapalenia skóry

Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry to zaczerwienienie w miejscu zapalenia oraz nierzadko suchość naskórka.

Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

Epidemiologia atopowego zapalenia skóry (WIDEO)

Epidemiologia atopowego zapalenia skóry (WIDEO) Odtwórz wideo

Epidemiologia atopowego zapalenia skóry Zespół zmian zapalnych skóry związanych z genetycznie uwarunkowanym defektem bariery skórnej (...) i nadwrażliwością miejscową określany jest...

Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

Najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry

 Najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry

Nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego U osób o skórze atopowej obserwuje się powstawanie silnej reakcji alergicznej, nawet na skutek (...) psychosomatycznych. Wykryto bowiem związek między nasileniem objawów...

Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

Atopowa cera w dobrej kondycji

Atopowa cera w dobrej kondycji

skóry atopowej może doprowadzić do jej atopowego zapalenia, które ma ostry i nieprzyjemny przebieg. Pielęgnacja cery atopowej Ważną częścią (...) atopowej....

Cera wrażliwa

Stany zapalne skóry na nogach

Stany zapalne skóry na nogach

Osoba, która cierpi na stan zapalny skóry, szczególnie w postaci atopowej, powinna starać się unikać czynnika, który wywołuje u niej niepożądaną reakcję skórną.