Co powinieneś wiedzieć o kamicy nerkowej – fakty i mity

Kamica nerkowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu moczowego. Cierpiące na nią osoby często niepotrzebnie wierzą w najróżniejsze mity dotyczące tej dolegliwości, przez co jej leczenie znacznie się wydłuża, a działania profilaktyczne okazują się nieskuteczne. Co należy o niej wiedzieć?

1. Picie wody jest pomoce w zapobieganiu i leczeniu kamicy

Fakt. Nasze ciało w większości zbudowane jest z wody, która bierze udział w najważniejszych procesach zachodzących w organizmie, w tym m.in. w transporcie cząsteczek, regulacji temperatury ciała czy oczyszczaniu ustroju. Zdrowy, dorosły człowiek powinien przyjmować w ciągu dnia ok. 2–2,5 litra płynów, jednak w przypadku osób chorych na kamicę (bądź narażonych na jej wystąpienie) zaleca się zwiększenie tej ilości.

Dowiedz się więcej

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Kamica nerkowa częściej dotyka mężczyzn

Fakt. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka ok. 10 proc. mężczyzn i o połowę mniej kobiet. Napad kolki nerkowej, czyli najczęściej występującego objawu kamicy, pojawia się pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, natomiast stan chorobowy w największej liczbie przypadków pojawia się u panów między 40. a 50 rokiem życia.

3. Picie piwa pomaga w kamicy nerkowej

Mit. Piwo nie wykazuje właściwości leczniczych – nie pomaga ono w procesie rozpuszczania złogów. Jedyną zaletą spożywania jest zwiększenie ilości wydalanego moczu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania kamieni, a także ułatwione zostaje wydalanie tych o mniejszych rozmiarach. Równie dobrze możemy jednak sięgnąć po wodę mineralną. Alkohol negatywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby, a pity w nadmiernych ilościach może prowadzić do uzależnienia.

4. Dieta nie ma wpływu na wystąpienie kamieni w nerkach

Sonda: Nawyki żywieniowe a kamica nerkowa

Sonda: Nawyki żywieniowe a kamica nerkowa

Nawyki żywieniowe a kamica nerkowa

Dieta ma wpływ na wiele chorób. Czy według ciebie może powodować powstawanie kamicy nerkowej?

Mit. Właściwy sposób odżywiania się to niezwykle istotny element profilaktyki kamicy moczowej. Zrównoważona i zbilansowana dieta to klucz do zdrowia nerek. Ze względu na wysoką zawartość błonnika zaleca się przyjmowanie dużych ilości warzyw i owoców, najlepiej w postaci nieprzetworzonej. Ważne jest ograniczenie spożywania produktów zawierających białko, które sprzyja zwiększeniu stężenia mocznika.

5. Cola pita w dużych ilościach rozpuści kamienie nerkowe

Mit. Wypijanie nadmiernych ilości coli sprzyja nie tylko cukrzycy i otyłości, ale dodatkowo zdecydowanie szkodzi nerkom, dwukrotnie zwiększając ryzyko powstania kamieni. Znajdujący się w jej składzie kwas fosforanowy wypłukuje zawarty w kościach wapń, który następnie wytrąca się w postaci kamieni, co może stać się przyczyną niewydolności nerek.

6. Przyjmowanie dużych ilości witaminy C sprzyja powstawaniu kamicy

Sonda: Najważniejsze przy wyborze preparatów na kamicę nerkową

Sonda: Najważniejsze przy wyborze preparatów na kamicę nerkową

Czy wiesz, co jest najważniejsze przy wyborze preparatów na kamicę nerkową? Weź udział w sondzie i sprawdź, na jakie aspekty leków zwracają uwagę inni użytkownicy.

Fakt. Badania wykazały, że osoby przyjmujące w dużych dawkach kwas askorbinowy, czyli witaminę C, w większym stopniu narażone są na wystąpienie kamicy. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn. Pacjenci wykazujący predyspozycje do wytrącania się kamieni w nerkach, powinni jej unikać.

7. Dieta wysokobiałkowa może sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych

Fakt. Nadmiar białka zwierzęcego w pożywieniu jest szczególnie groźny dla mężczyzn. Powoduje ono zakwaszenie płynów ustrojowych oraz moczu, dlatego ważne jest ograniczenie przyjmowania tego składnika do 60 g na dobę.

8. Pozbycie się kamieni pozwoli zapomnieć o problemie kamicy nerkowej

Mit. W przypadku połowy pacjentów dolegliwości związane z kamicą nerkową powracają po 5–10 latach od wystąpienia pierwszego napadu kolki. W takiej sytuacji należy wykonać niezbędne badania, które pozwolą dotrzeć do przyczyny takiego stanu rzeczy i wdrożyć odpowiednie działania zapobiegawcze.

9. W przypadku kolki nerkowej pomoże doustny środek przeciwbólowy

Mit. Zastosowanie popularnego środka przeciwbólowego nie uśmierzy silnego bólu, który jest zbyt natarczywy. Podczas ataku kolki efekt przynieść mogą jedynie preparaty o działaniu rozkurczającym.

Nieodpowiednie lub zbyt późno podjęte leczenie kamicy nerkowej może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego leczenie na własną rękę może przynieść więcej szkód niż korzyści. Istotna jest konsultacja lekarska – jedynie specjalistyczna opieka i właściwie dobrana terapia są w stanie przynieść zadowalające efekty kuracji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy