Co powinieneś wiedzieć o kamicy nerkowej – fakty i mity
Kamica nerkowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu moczowego. Cierpiące na nią osoby często niepotrzebnie wierzą w najróżniejsze mity dotyczące tej dolegliwości, przez co jej leczenie znacznie się wydłuża, a działania profilaktyczne okazują się nieskuteczne. Co należy o niej wiedzieć?
1. Picie wody jest pomoce w zapobieganiu i leczeniu kamicy
Fakt. Nasze ciało w większości zbudowane jest z wody, która bierze udział w najważniejszych procesach zachodzących w organizmie, w tym m.in. w transporcie cząsteczek, regulacji temperatury ciała czy oczyszczaniu ustroju. Zdrowy, dorosły człowiek powinien przyjmować w ciągu dnia ok. 2–2,5 litra płynów, jednak w przypadku osób chorych na kamicę (bądź narażonych na jej wystąpienie) zaleca się zwiększenie tej ilości.
Dowiedz się więcej
2. Kamica nerkowa częściej dotyka mężczyzn
Fakt. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka ok. 10 proc. mężczyzn i o połowę mniej kobiet. Napad kolki nerkowej, czyli najczęściej występującego objawu kamicy, pojawia się pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, natomiast stan chorobowy w największej liczbie przypadków pojawia się u panów między 40. a 50 rokiem życia.
3. Picie piwa pomaga w kamicy nerkowej
Mit. Piwo nie wykazuje właściwości leczniczych – nie pomaga ono w procesie rozpuszczania złogów. Jedyną zaletą spożywania jest zwiększenie ilości wydalanego moczu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania kamieni, a także ułatwione zostaje wydalanie tych o mniejszych rozmiarach. Równie dobrze możemy jednak sięgnąć po wodę mineralną. Alkohol negatywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby, a pity w nadmiernych ilościach może prowadzić do uzależnienia.
4. Dieta nie ma wpływu na wystąpienie kamieni w nerkach
Mit. Właściwy sposób odżywiania się to niezwykle istotny element profilaktyki kamicy moczowej. Zrównoważona i zbilansowana dieta to klucz do zdrowia nerek. Ze względu na wysoką zawartość błonnika zaleca się przyjmowanie dużych ilości warzyw i owoców, najlepiej w postaci nieprzetworzonej. Ważne jest ograniczenie spożywania produktów zawierających białko, które sprzyja zwiększeniu stężenia mocznika.
5. Cola pita w dużych ilościach rozpuści kamienie nerkowe
Mit. Wypijanie nadmiernych ilości coli sprzyja nie tylko cukrzycy i otyłości, ale dodatkowo zdecydowanie szkodzi nerkom, dwukrotnie zwiększając ryzyko powstania kamieni. Znajdujący się w jej składzie kwas fosforanowy wypłukuje zawarty w kościach wapń, który następnie wytrąca się w postaci kamieni, co może stać się przyczyną niewydolności nerek.
6. Przyjmowanie dużych ilości witaminy C sprzyja powstawaniu kamicy
Fakt. Badania wykazały, że osoby przyjmujące w dużych dawkach kwas askorbinowy, czyli witaminę C, w większym stopniu narażone są na wystąpienie kamicy. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn. Pacjenci wykazujący predyspozycje do wytrącania się kamieni w nerkach, powinni jej unikać.
7. Dieta wysokobiałkowa może sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych
Fakt. Nadmiar białka zwierzęcego w pożywieniu jest szczególnie groźny dla mężczyzn. Powoduje ono zakwaszenie płynów ustrojowych oraz moczu, dlatego ważne jest ograniczenie przyjmowania tego składnika do 60 g na dobę.
8. Pozbycie się kamieni pozwoli zapomnieć o problemie kamicy nerkowej
Mit. W przypadku połowy pacjentów dolegliwości związane z kamicą nerkową powracają po 5–10 latach od wystąpienia pierwszego napadu kolki. W takiej sytuacji należy wykonać niezbędne badania, które pozwolą dotrzeć do przyczyny takiego stanu rzeczy i wdrożyć odpowiednie działania zapobiegawcze.
9. W przypadku kolki nerkowej pomoże doustny środek przeciwbólowy
Mit. Zastosowanie popularnego środka przeciwbólowego nie uśmierzy silnego bólu, który jest zbyt natarczywy. Podczas ataku kolki efekt przynieść mogą jedynie preparaty o działaniu rozkurczającym.
Nieodpowiednie lub zbyt późno podjęte leczenie kamicy nerkowej może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego leczenie na własną rękę może przynieść więcej szkód niż korzyści. Istotna jest konsultacja lekarska – jedynie specjalistyczna opieka i właściwie dobrana terapia są w stanie przynieść zadowalające efekty kuracji.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.