Trwa ładowanie...

Czym pielęgnować podrażnioną skórę?

Czym pielęgnować podrażnioną skórę?
Czym pielęgnować podrażnioną skórę?

Skóra jest największym organem człowieka i w związku z tym wymaga szczególnej pielęgnacji. Na co dzień narażona jest na działanie licznych czynników zewnętrznych, które w pośredni bądź bezpośredni sposób wpływają na jej kondycję.

Właściwa i systematyczna pielęgnacja skóry daje efekty długoterminowe. Należy zatem sięgać po preparaty przeznaczone do danego rodzaju skóry, najlepiej te, które określane są jako dermokosmetyki, dostępne w aptekach. Większość z nich nie zawiera bowiem substancji zapachowych, barwników i konserwantów, które mogą dodatkowo podrażniać i przesuszać już i tak narażoną na niezliczone czynniki środowiskowe skórę.

spis treści

1. Przyczyny i objawy podrażnienia skóry

Istnieje wiele chorób i zabiegów kosmetycznych, które wywołują podrażnienia i stany zapalne skóry. Pod terminem podrażnienie kryje się zaczerwienienie, czasem pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą, uczucie pieczenia, świąd, a niekiedy nawet ból. Wielkość zmian i dyskomfort z nimi związany zależą od czynnika podrażniającego oraz podatności skóry na jego działanie. Na taki stan narażony jest każdy człowiek, ale w szczególności dotyczy to osób poddających się różnym zabiegom na skórze, a także cierpiących na różne choroby dermatologiczne.

Zobacz film: "Atopowe zapalenie skóry - czy możliwa jest remisja choroby?"

Praktycznie każdy zabieg może powodować podrażnienie skóry. Do zabiegów, które najczęściej wywołują podrażnienia zalicza się laseroterapię, krioterapię, peelingi głębokie oraz chirurgiczne działania lekarskie. Mniej inwazyjne są peelingi z użyciem kwasów owocowych, np. kwasu pirogronowego czy glikolowego, a także laser wykorzystujący ciepło zamiast promieni. Zabiegami wiążącymi się z najniższym ryzykiem podrażnień są peelingi z użyciem kwasu salicylowego, kosmetyczne oczyszczanie skóry, czy stosowanie preparatów zawierających pochodne witaminy A (retinoidy) miejscowo.

2. Profilaktyka i leczenie podrażnionej skóry

Niezależnie od choroby skóry czy zabiegu, jaki się wykonuje, właściwa pielęgnacja jest podstawą sukcesu. Minimalizuje ona bowiem ryzyko podrażnień, wysuszenia i zaczerwienienia skóry. Jeśli jednak zabieg z zasady ma podrażniać, wówczas działanie pielęgnacyjne ma nie tylko ukoić podrażnioną skórę, ale przede wszystkim zapewnić prawidłowy proces gojenia i regeneracji.

W pielęgnacji skóry podrażnionej ważne jest, aby jej nie drapać, może to bowiem prowadzić do nasilenia objawów, powiększania się zmian, a także do nadkażenia bakteryjnego czy grzybiczego. W przypadku świądu i pieczenia warto sięgnąć po zimny kompres, a następnie posmarować podrażnione miejsce bezpiecznym, łagodzącym podrażnienia preparatem, który nie zawiera ani substancji zapachowych, ani barwników czy konserwantów, dlatego można go bezpiecznie aplikować na zmienioną chorobowo skórę. Kremy tego typu dają bardzo dobre efekty, nie tylko przynosząc ukojenie skórze, ale także łagodząc świąd i zaczerwienienie.

Ponieważ problem podrażnionej skóry jest obecny w życiu każdego człowieka, czy to wywołany przez choroby, czy zabiegi lub nieprawidłową pielęgnację, niezależnie od przyczyny każdy powinien wyposażyć się w krem działający kojąco i regenerująco, aby w razie konieczności mieć go pod ręką.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Stosowanie emolientów w AZS
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze