Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej - rodzaje chorób, profilaktyka

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 01.12.2022 16:51
Leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej - rodzaje chorób, profilaktyka
Leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej - rodzaje chorób, profilaktyka (AdobeStock)

Leczenie choroób błony śluzowej jamy ustnej odbywa się różnie. Wszystko zależy od tego, jaka występuje zmiana chorobowa. Choroby błony śluzowej jamy ustnej to często spotykane zjawisko. Bardzo często, aby postawić odpowiednią diagnozę, należy przeprowadzić szereg badań dodatkowych. Bardzo podobnie do siebie wyglądają bowiem np. liszaj płaski i leukoplakia.

spis treści

1. Rodzaje chorób błony śluzowej jamy ustnej

Leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej będzie odbywało się w zależności od rodzaju schorzenia, jakie występuje u pacjenta. Jakie są najczęstsze choroby błony śluzowej jamy ustnej?

1.1. Co to jest leukoplakia?

Leukoplakia jest schrzeniem przednowotworowym. Choroba początkowo nie daje żadnych objawów. Sprawia to, że leczenie tej choroby błony śluzowej jamy ustnej jest opóźnione. Choroba jest bezbolesna, dlatego pacjenci bardzo często dowiadują się o niej podczas wizyt u stomatologa.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Leukoplakia występuje najczęściej jako pojedyncze ognisko zapalne, jednak zdarza się że występują zmiany wielomiejscowe. W początkowej fazie pojawiaja się takie objawy jak biało-różowe lub przezroczyste plamy, które nie odróżniają się od błony śluzowej, jednak z czasem pojawiają się sine plamy. Na tym etapie choroby osoba odczuwa ból i chropowatość zmienionych tkanek.

W leczeniu tej choroby błony śluzowej jamy ustnej pacjent powienien zostać skierowany na badanie histopatologiczne. Jak najszybciej powinno być wdrożono odpowiednie leczenie choroby błony śluzowej jamy ustnej. Polega ono na całkowitym usunięciu zniszczonych taknek. Najlepiej zabieg przeprowadzić za pomocą metod zachowawczych, jednak jeżeli jest to konieczne, należy wdrożyć bardziej inwazyjne metody np.: leczenie chirurgiczne lub krioterapia.

Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej?
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej? [6 zdjęć]

Masz biały nalot na języku, nieprzyjemny posmak w ustach albo nieświeży oddech? Nie ignoruj takich dolegliwości.

zobacz galerię

1.2. Liszaj płaski

Do bardzo popularnych chorób błony śluzowej jamy ustnej należy liszaj płaski. Jest chorobą skóry i błon śuzowych. Przyczyn jego powstawania dopatruje się w czynnikach autoimmunologicznych.

Głównym objawem jest mlecznobiała grudka na błonie śluzowej jamy ustnej. Umiejscawiają się najczęściej po obu stronach policzków. Do dzisiaj nie znaleziono odpowiedniego leczenia choroby błony śluzowej jamy ustnej, jaką jest liszaj płaski. Zaleca się stosowanie witaminy B, która likwiduje stany zapalne, a także witaminy: A, C, E, PP oraz kwas foliowy.

W ciężkich przypadkach lekarz stomatolog może zlecić leczenie tej choroby błony śluzowej jamy ustnej za pomocą środków znieczulających, leczenia kortykosteroidami oraz płukankami antyhistaminowymi.

1.3. Co to jest pęcherzyca?

Pęcherzyca jest chorobą autoimminologiczną, która obejmuje błonę śluzową jamy ustnej. Objawem są zmiany, które zaczynają występować w obrębie jamy usntej. Pojawiaja się pęcherze, które pękają i przechodzą w bolesne i niegojące się nadżerki. Rany nie giną, a z czasem robi się ich coraz więcej.

Pęcherzyca jest jedną z najtrudniej leczonych chorób błony śluzowej jamy ustnej. Leczenie pęcherzycy powinno być przeprowadzone przez lekarza dermatologa w warunkach szpitalnych. W leczeniu tej choroby błony śluzowej jamy ustnej podaje się steroidy, czasmi łaczy się je z lekami immunosupresyjnymi i przeciwzapalnymi. Leczenie miejscowe ma tylko zadanie wspomagające.

Zobacz także:

1.4. Grzybica języka

Grzybica języka najcześciej wywoływana jest przez grzyby Candida albicans. Grzybica objawia się zapaleniem języka, nadżerkami i owrzodzeniami, białawymi plamami na błonie śluzowej, bolesnymi pęknięciami w kącikach ust. Choroba ta ma charakter nawrotowy.

W leczeniu tej choroby błony śluzowej jamy ustnej stosuje się błonnik pokarmowy, który pomaga zwalczać grzybicę. Picie ziołowych herbatek także ma pozytywny wpływ. Dodatkowo leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej warto wspomagać probiotykami i zestawem witamin. Kiedy takie sposoby leczenia chrób błony śluzowej jamy ustnej, jaką jest grzybica języka, nie przynoszą żadnych efektów, należy zgłosić się do lekarza.

2. Profilaktyka błony śluzowej jamy ustnej

Aby ustrzec się leczenia chorób błony śluzowej jamy ustnej, warto przestrzegać kilku zasad. Należy zdrowo się odżywiać, spożywac wartościowe produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. W zapobieganiu tego typu chorob pomoże też dbanie o higienę jamy ustnej.

Ważne w profilaktyce jest też pozbycie się nałogu tytoniowego, bo palenie papierosów jest szkodliwe dla całego organizu - w tym również dla jamy ustnej. Przed leczeniem chorób błony śluzowej jamy ustnej ustrzeże też stosowanie rozmaitych płukanek (m.in. na bazie olejku z drzewa herbacianego) oraz przyjmowanie środków podnoszących odporność organizmu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze