Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Artykuł sponsorowany

Atopowe zapalenie skóry (AZS), czyli tak zwana skaza białkowa, to przewlekła zapalna choroba skóry. Schorzenie towarzyszy zwykle innym chorobom atopowym (katar sienny, astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie spojówek) u chorego lub u członków jego rodziny. Atopowe zapalenie skóry rozwija się najczęściej u niemowląt lub małych dzieci i sporadycznie występuje u osób dorosłych. Aż u 90% chorych AZS pojawia się przed 5. rokiem życia. Według danych szacunkowych atopowe zapalenie skóry dotyka 10-15% populacji.

1. Czynniki ryzyka AZS

Przyczyn atopowego zapalenia skóry należy upatrywać w interakcjach między czynnikami genetycznymi a środowiskowymi. Mimo, iż dotychczas nie zidentyfikowano genu odpowiedzialnego za AZS, wiadomo, że ryzyko rozwoju choroby u dzieci zdrowych rodziców wynosi około 5-15%. Jeśli jedno z rodziców ma atopowe zapalenie skóry, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka rośnie do 20-40%. Natomiast, gdy oboje rodzice mają AZS, ryzyko pojawienia się tego schorzenia u dziecka jest jeszcze większe i wynosi 60-80%.

Do wystąpienia atopowego zapalenia skóry przyczyniają się również czynniki zewnętrzne: warunki klimatyczne, czynniki psychogenne, zanieczyszczenie środowiska, czynniki drażniące, a także alergeny pokarmowe i powietrzno - pochodne. Mają one również wpływ na przebieg AZS, czego doskonałym przykładem są warunki klimatyczne. Wysoka temperatura powietrza może nasilać objawy atopowego zapalenia skóry z powodu nadmiernego pocenia się skóry. Warunki klimatyczne mają także wpływ na rozwój fauny i flory w danym miejscu, który warunkuje obecność alergenów w powietrzu.

W patomechanizmie AZS istotną rolę odgrywają również czynniki psychogenne. Pacjenci mogą doświadczać nasilenia symptomów choroby w sytuacjach stresowych. Nie bez znaczenia jest także poziom zanieczyszczenia środowiska. Związki chemiczne, obecne w skażonym spalinami powietrzu niekorzystnie wpływają na mechanizmy obronne organizmu człowieka, ułatwiając tym samym przenikanie alergenów. Wiele wskazuje na to, że osoby z predyspozycją do AZS mogą zaobserwować pierwsze objawy choroby właśnie w wyniku styczności z zanieczyszczeniami. Ochronna bariera skórno-naskórkowa ulega uszkodzeniu również w następstwie kontaktu z czynnikami drażniącymi, takimi jak: twarda woda, detergenty oraz mydło.

W rozwoju AZS szczególną rolę odgrywa alergia pokarmowa, która występuje u około 3-5% dzieci i 2-4% osób dorosłych. Na wystąpienie alergii najbardziej narażone są dzieci do drugiego roku życia – w tym okresie układ immunologiczny przewodu pokarmowego dziecka jest jeszcze niedojrzały. W patogenezie atopowego zapalenia skóry biorą udział także alergeny powietrzno-pochodne. Główne alergeny tego typu to: roztocza, alergeny obecne w sierści, wydzielinach i naskórku zwierząt domowych, alergeny pyłku roślin oraz alergeny pochodzenia grzybiczego i bakteryjnego.

2. Objawy AZS u dorosłych

Symptomy atopowego zapalenia skóry u osób dorosłych mogą różnić się od objawów tej choroby u dzieci. U dorosłych pacjentów zwykle obecne są zmiany skórne w zgięciach łokciowych i kolanowych, a także u nasady szyi. Zmiany chorobowe mogą pokrywać znaczną część ciała, przy czym są zazwyczaj szczególnie wyraźne na szyi i twarzy. Są to najczęściej nadżerki, przeczosy, krwiste strupy, nacieki zapalne oraz zmiany na paznokciach (wyglądają one jak polakierowane). Skóra może intensywnie łuszczyć się, a zmiany mogą ulegać nadkażeniom bakteryjnym lub grzybiczym. Jeśli pacjent ma AZS od lat, niektóre fragmenty skóry mogą być grubsze i ciemniejsze, ewentualnie jaśniejsze niż reszta skóry. Zgrubiała skóra może swędzieć przez cały czas. Z kolei dorośli, którzy jako dzieci mieli AZS są w większym stopniu narażeni na silne wysuszenie skóry, podrażnienia skóry, egzemę na dłoniach oraz problemy ze wzrokiem.

2.1. Zmiana stylu życia a leczenie objawów AZS

Co to jest mikroflora jelitowa?

Mikroflora jelitowa to pożyteczne bakterie, które znajdują się w jelitach. Mikroorganizmy pojawiają się juz kilka godzin po przyjściu dziecka na...

Aby złagodzić swędzenie skóry i zmiany skórne spowodowane atopowym zapaleniem skóry, warto wprowadzić kilka zmian do stylu życia. Jeśli problem AZS nie jest ci obcy, zastosuj się do następujących wskazówek:

 • Spróbuj zidentyfikować czynniki nasilające stan zapalny, następnie w miarę możliwości unikaj ich w codziennym życiu. Jeżeli zmiany skórne nasilają się przy kontakcie z wełną lub silnymi detergentami, upewnij się, że na co dzień nie masz z nimi styczności.
 • Celem złagodzenia swędzenia stosuj kremy lub maści przeznaczone dla osób z AZS.
 • Jeśli świąd skóry nie daje ci spokoju i nie możesz powstrzymać się od drapania zmian skórnych, obetnij krótko paznokcie i nakładaj na dłonie cienkie bawełniane rękawiczki. Sprawdzają się one szczególnie w nocy, gdy trudno jest kontrolować odruchowe drapanie skóry.
 • Przykładaj do skóry chłodne okłady.
 • Regularnie bierz ciepłą kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej.
 • Zrezygnuj z perfumowanych mydeł oraz perfum. Bezzapachowe kosmetyki są dla atopowej skóry dużo łagodniejsze.
 • Nawilżaj skórę po umyciu, jeszcze zanim całkowicie wyschnie.
 • Umieść w sypialni nawilżacz powietrza – suche powietrze może podrażniać skórę i nasilać swędzenie.
 • Noś cienkie, bawełniane ubrania. Zrezygnuj z obcisłych strojów oraz ubrań wykonanych z szorstkich materiałów.
 • Nakładaj ubrania stosownie do warunków pogodowych – zbyt ciepły ubiór powoduje nadmierne pocenie się i może pogarszać objawy AZS.

3. Latopic na AZS

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej jest ważna, ale nie wolno zapominać również o postępowaniu dietetycznym. Badania wykazały, że u pacjentów dotkniętych atopowym zapaleniem skóry bariera jelitowa cechuje się zmniejszoną szczelnością, co wiąże się z większą przepuszczalnością alergenów do wnętrza organizmu.

Barierę jelitową można skutecznie uszczelniać za pomocą bakterii kwasu mlekowego, znajdujących się w preparacie Latopic. Jest to dietetyczny środek spożywczy, zawierający szczepy bakterii kwasu mlekowego, które zostały przebadane w grupie polskich dzieci. Oznacza to, że preparat Latopic jest nie tylko bezpieczny, ale i skuteczny dla stosujących go Polaków. Znajdujące się w nim bakterie kwasu mlekowego wpływają na utrzymywanie równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym oraz pobudzają wydzielanie śluzu, co wpływa na poprawę funkcjonowania bariery jelitowej. Dzięki temu mają pozytywny wpływ na przebieg AZS zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych to schorzenie, o którym mówi się zdecydowanie mniej niż o AZS u niemowląt. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie istnieje. Dorośli również zmagają się z uciążliwymi objawami skórnymi. Na szczęście dzięki modyfikacjom stylu życia i przyjmowaniu preparatu Latopic zmiany skórne można w znacznym stopniu złagodzić.

Komentarze (19)
~rosjankaa
~rosjankaa

W wieku 23 lat okazało się, że mam alergie na pleść, sierść, kurz i roztocza. Do tego doszły początki astmy oskrzelowej i zdiagnozowano u mnie AZS. Słowem NA BOGATO :( O ile odczulanie pomaga przy alergii, o tyle problem z pielęgnacją skóry atopowej jest poważny, ponieważ jak dotąd żadne emolienty nie zdały egzaminu. Czy ktoś tu może powiedzieć, w czym mam się kąpać i czym smarować? Będę bardzo wdzięczna.

Odpowiedz
~Krzysiek
~Krzysiek

opisze mój przypadek. będąc mały moja skóra wyglądała jakbym wyskoczył z pożaru, byłem zawijany w bandaże jak mumia, różne maści, kremy, zastrzyki, prywatni lekarze, o pieniądzach nie bede wspominał, bo rodzice wydali przez te lata tyle, że mogliby następne mieszkanie kupić. i raz było źle, a raz było dramatycznie. nigdy nie było czegoś co by na prawde działało albo leczyło. oczywiście dieta itd.. dodam jeszcze że uwielbiam czekolade, która działa na mnie jak nie powiem co....z wiekiem to się uspokoiło. pare mies temu, nażarłem się czekolady i wszystko wróciło. miałem już ręce takie jakbym je trzymał pare min nad ogniem....i poszedłem do zwyklego lekarza, nie dermatologa i przepisał mi 2 robione maści (których i tak nie kupilem) i maść o nazwie novate (na recepte), wieczorem posmarowałem. rano wstaje, patrze na rece i szczeka opadla mi do samej ziemi... rece mialem praktycznie normalne. posmarowałem jeszcze przez caly dzien i po calym dniu mialem zdrowe rece! po tylu latach meczarni i wydanej fortunie okazalo się że leczy mnie maść za 20zl. teraz juz nie przestrzegam diety. jem co chce. jak mi zaczyna wysypywac, to smaruje i jakby choroba się uspokajała.... polecam spróbowac tym ktorzy sie zmagają z tą chorobą.

Odpowiedz
~kasiaa
~kasiaa

Moj syn od trzeciego miesiaca zycia mial AZS. Od trzech miesiecy podaje mu swiss sheep colostrum- siara owcza. Po miesiacu jego skora znacznie sie poprawila a teraz jest juz gladki i nie choruje. Polecil mi to moj zaufany lekarz. ( kupilam na allegro, ale widzialam tez na amazonie) Warto sprobowac.

Odpowiedz
~karka
~karka

Hejka. Mam 21 lat i nadal choruje na skazę białkową. Wystarczy, że zjem coś mlecznego i od razu jestem cała wysypana. Gdyby ktoś nie wiedział o co chodzi to tu linki mojealergie.pl/skaza-bialkowa-u-dzieci/. Ale właśnie, na internecie pisze tylko o występowaniu skazy i dzieci, a czy ktoś coś wie jak radzić sobie z nią w dorosłym życiu. Dodaje, że lekarze są zdziwieni, że dalej mnie to trzyma;(

Odpowiedz
~Jola
~Jola

@~Natalia:(: U mnie na pękająca skórę, pęcherze i otarcia pomógł UniGel. Smarujesz bezpośrednio ranę, i zaklejasz plastrem, żeby się nie starło. Można tak na noc sobie zakleić. Świetna sprawa i wyraźna poprawa.

Odpowiedz
~Nicolka
~Nicolka

Jesli chodzi o AZS ja bym polecala stosowanie Atoperolu. Bardzo dobrze radzi sobie z atopowa skóra. Stosuje w sumie od kilku dobrych miesięcy i serio - po prostu ulga. Maja fajne kremy, balsamy, czy preparaty do mycia. I nie sa jakieś kosmicznie drogie

Odpowiedz
~Iza
~Iza

U mnie AZS pojawiło się nagle. Zaczęło się od stóp a później upodobało sobie wewnętrzną stronę dłoni. Najpierw pojawiały się krostki, które zaczynały swędzieć tak, że... a później złuszczała się cała skóra i tak w kółko. Niestety dolegliwość była bardzo krępująca, gdyż wstydziłam się podawać rąk a na lekarzy, maści i kremy wydałam... i nic. Konkretną diagnozę uzyskałam w Szpitalu Dermatologicznym po szerokim wywiadzie i zrobieniu testów. Podobno na pojawienie się AZS w moim przypadku ma podłoże od skazy białkowej jaką miałam w dzieciństwie. Zalecenia po badaniach: nie zmywać, nie prać jak już coś robić to w rękawiczkach i kremy, kremy.... Spałam z nakremowanymi dłońmi w rękawiczkach i w stopkach. Niestety skutki były średnie. Jednakże na mojej drodze stanęła osoba, która doradziła mi odstawienie mięsa i przyznam się że mi pomogło. Po 2-ch miesiącach jak pojawiły się swędzące krostki tak znikły :-) W chwili obecnej podjadam mięsko ale nie non stop i nie mam na razie żadnych problemów.

Odpowiedz
~Miśka
~Miśka

@~Natalia:(: polecam Ci Atoperal. Sprawdziłam na własnej skórze i śmiało mogę stwierdzić, że uratował moją skórę. To nie jest antybiotyk, ale dermokosmetyk, który nawilża. Na silniejszy wysyp polecam coś silniejszego, ale póki nic innego nie pomaga, spróbuj

Odpowiedz
~Natalia:(
~Natalia:(

Mnie męczy od ok.dwóch miesięcy AZS,używałam na początku przez miesiąc maści Primafucort,kremu Mediderm oraz codziennie przyjmowałam tabletki na zahamowanie rozwoju AZS,następnie ze względu na małe ślady pozostałości po pęcherzykach na dłoniach dermatolog przypisała mi krem Dexem,wszystko już się ładnie goiło do czasu gdy pewnego dnia zasnęłam z rozsmarowanym preparatem na dłoniach na słońcu,sprawiło to,że pęcherze znowu powstały,a styczność z proszkiem w kolejnych dniach sprawiła,że znalazłam się w punkcie początkowym gdzie znowu pojawiły się pęcherze,suchość skóry oraz swąd,boję się teraz,że stosowane wcześniej leki nie pomogą :( a co do słońca to ono ma też właśnie duży wpływ na wyprysk kontaktowy,myśląc,że lato tuż tuż nie mam ochoty chodzić w rękawiczkach unikając słońca :(

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alergie skórne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Alergie skórne
Alergie skórne

Przyczyny alergii skórnej

Artykuł sponsorowany Alergia to nadmierna reakcja organizmu na niektóre substancje. Objawy alergii skórnej pojawiają się, gdy skóra ma kontakt z alergenem - niegroźną substancją, którą układ odpornościowy błędnie uważa za zagrożenie. Do wystąpienia...

Alergie skórne

Marsz alergiczny

Artykuł sponsorowany U dzieci podatnych na alergię często dochodzi do rozwoju kolejnych rodzajów schorzeń alergicznych. Poszczególne rodzaje alergii mogą współistnieć lub samoistnie ustępować miejsca następnym uczuleniom. W wielu przypadkach alergie i...

Alergie skórne

Pielęgnacja atopowej skóry

Artykuł sponsorowany Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, której towarzyszy nasilony i uporczywy świąd, a zmiany skórne mają typowy obraz i lokalizację. Choroba najczęściej występuje u niemowląt oraz starszych dzieci. Niektóre dzieci wyrastają z...

Alergie skórne

Co to są alergie skórne?

Alergia (uczulenie), to odpowiedź organizmu na wniknięcie do niego obcych ciał pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub chemicznego. Ciało obce znajdujące się w organizmie zwane jest antygenem. Po wykryciu antygenu przez układ odpornościowy, organizm...

Alergie skórne

Choroby alergiczne skóry

Choroby alergiczne skóry często trudno jest właściwie zdiagnozować z powodu mało specyficznych objawów. Zmiany skórne nie muszą od razu oznaczać alergii. Dlatego diagnostyka chorób alergicznych skórnych wymaga dokładnej znajomości symptomów klinicznych,...

Alergie skórne

Atopowe zapalenie skóry niemowląt

Artykuł sponsorowany Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, które często pojawia się u niemowląt między 2. a 6. miesiącem życia. Choroba atopowa ma postać swędzącej wysypki rozprzestrzeniającej się z okolic twarzy na szyję, tułów, ręce i nogi.

Alergie skórne

Alergia na wodę

Uczulenie na wodę może wydawać się mało prawdopodobne, ale jednak tego typu zaburzenie istnieje. Jest to alergia skórna wywołana kontaktem z wodą lub z substancjami, które są w niej zawarte, np. chlorem. Po zamoczeniu skóra staje się zaczerwieniona i...

Alergie skórne

Alergia na lateks

Alergia na lateks

Lateks jest popularnym składnikiem wykorzystywanym w przemyśle gumowym. Wykorzystuje się go do produkcji przedmiotów codziennego użytku: klejów, smoczków dla dzieci, rękawic, niektórych elementów odzieży, rękawic a także prezerwatyw. Lateks coraz częściej...

Alergie skórne

Reakcje skórne a alergia

Alergia może wywoływać nie tylko problemy z oddychaniem czy katar, ale również różne reakcje skórne. Dzieje się tak w przypadku alergenów, które bezpośrednio dotykają skóry alergika. Dermatologia tak wywołane problemy skórne nazywa kontaktowym zapaleniem...

Alergie skórne

Uczulenie na słońce (fotoalergia)

Uczulenie na słońce (fotoalergia)

Grupa schorzeń, które charakteryzują się występowaniem nadwrażliwości na promieniowanie słoneczne, nazywana jest fotodermatozami. Obecność melaniny determinuje podział skóry na fenotypy, w zależności od reakcji na promieniowanie słoneczne. ...