Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Artykuł sponsorowany

Atopowe zapalenie skóry (AZS), czyli tak zwana skaza białkowa, to przewlekła zapalna choroba skóry. Schorzenie towarzyszy zwykle innym chorobom atopowym (katar sienny, astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie spojówek) u chorego lub u członków jego rodziny. Atopowe zapalenie skóry rozwija się najczęściej u niemowląt lub małych dzieci i sporadycznie występuje u osób dorosłych. Aż u 90% chorych AZS pojawia się przed 5. rokiem życia. Według danych szacunkowych atopowe zapalenie skóry dotyka 10-15% populacji.

1. Czynniki ryzyka AZS

Przyczyn atopowego zapalenia skóry należy upatrywać w interakcjach między czynnikami genetycznymi a środowiskowymi. Mimo, iż dotychczas nie zidentyfikowano genu odpowiedzialnego za AZS, wiadomo, że ryzyko rozwoju choroby u dzieci zdrowych rodziców wynosi około 5-15%. Jeśli jedno z rodziców ma atopowe zapalenie skóry, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka rośnie do 20-40%. Natomiast, gdy oboje rodzice mają AZS, ryzyko pojawienia się tego schorzenia u dziecka jest jeszcze większe i wynosi 60-80%.

Do wystąpienia atopowego zapalenia skóry przyczyniają się również czynniki zewnętrzne: warunki klimatyczne, czynniki psychogenne, zanieczyszczenie środowiska, czynniki drażniące, a także alergeny pokarmowe i powietrzno - pochodne. Mają one również wpływ na przebieg AZS, czego doskonałym przykładem są warunki klimatyczne. Wysoka temperatura powietrza może nasilać objawy atopowego zapalenia skóry z powodu nadmiernego pocenia się skóry. Warunki klimatyczne mają także wpływ na rozwój fauny i flory w danym miejscu, który warunkuje obecność alergenów w powietrzu.

W patomechanizmie AZS istotną rolę odgrywają również czynniki psychogenne. Pacjenci mogą doświadczać nasilenia symptomów choroby w sytuacjach stresowych. Nie bez znaczenia jest także poziom zanieczyszczenia środowiska. Związki chemiczne, obecne w skażonym spalinami powietrzu niekorzystnie wpływają na mechanizmy obronne organizmu człowieka, ułatwiając tym samym przenikanie alergenów. Wiele wskazuje na to, że osoby z predyspozycją do AZS mogą zaobserwować pierwsze objawy choroby właśnie w wyniku styczności z zanieczyszczeniami. Ochronna bariera skórno-naskórkowa ulega uszkodzeniu również w następstwie kontaktu z czynnikami drażniącymi, takimi jak: twarda woda, detergenty oraz mydło.

W rozwoju AZS szczególną rolę odgrywa alergia pokarmowa, która występuje u około 3-5% dzieci i 2-4% osób dorosłych. Na wystąpienie alergii najbardziej narażone są dzieci do drugiego roku życia – w tym okresie układ immunologiczny przewodu pokarmowego dziecka jest jeszcze niedojrzały. W patogenezie atopowego zapalenia skóry biorą udział także alergeny powietrzno-pochodne. Główne alergeny tego typu to: roztocza, alergeny obecne w sierści, wydzielinach i naskórku zwierząt domowych, alergeny pyłku roślin oraz alergeny pochodzenia grzybiczego i bakteryjnego.

2. Objawy AZS u dorosłych

Symptomy atopowego zapalenia skóry u osób dorosłych mogą różnić się od objawów tej choroby u dzieci. U dorosłych pacjentów zwykle obecne są zmiany skórne w zgięciach łokciowych i kolanowych, a także u nasady szyi. Zmiany chorobowe mogą pokrywać znaczną część ciała, przy czym są zazwyczaj szczególnie wyraźne na szyi i twarzy. Są to najczęściej nadżerki, przeczosy, krwiste strupy, nacieki zapalne oraz zmiany na paznokciach (wyglądają one jak polakierowane). Skóra może intensywnie łuszczyć się, a zmiany mogą ulegać nadkażeniom bakteryjnym lub grzybiczym. Jeśli pacjent ma AZS od lat, niektóre fragmenty skóry mogą być grubsze i ciemniejsze, ewentualnie jaśniejsze niż reszta skóry. Zgrubiała skóra może swędzieć przez cały czas. Z kolei dorośli, którzy jako dzieci mieli AZS są w większym stopniu narażeni na silne wysuszenie skóry, podrażnienia skóry, egzemę na dłoniach oraz problemy ze wzrokiem.

2.1. Zmiana stylu życia a leczenie objawów AZS

Co to jest mikroflora jelitowa?

Mikroflora jelitowa to pożyteczne bakterie, które znajdują się w jelitach. Mikroorganizmy pojawiają się juz kilka godzin po przyjściu dziecka na...

Aby złagodzić swędzenie skóry i zmiany skórne spowodowane atopowym zapaleniem skóry, warto wprowadzić kilka zmian do stylu życia. Jeśli problem AZS nie jest ci obcy, zastosuj się do następujących wskazówek:

 • Spróbuj zidentyfikować czynniki nasilające stan zapalny, następnie w miarę możliwości unikaj ich w codziennym życiu. Jeżeli zmiany skórne nasilają się przy kontakcie z wełną lub silnymi detergentami, upewnij się, że na co dzień nie masz z nimi styczności.
 • Celem złagodzenia swędzenia stosuj kremy lub maści przeznaczone dla osób z AZS.
 • Jeśli świąd skóry nie daje ci spokoju i nie możesz powstrzymać się od drapania zmian skórnych, obetnij krótko paznokcie i nakładaj na dłonie cienkie bawełniane rękawiczki. Sprawdzają się one szczególnie w nocy, gdy trudno jest kontrolować odruchowe drapanie skóry.
 • Przykładaj do skóry chłodne okłady.
 • Regularnie bierz ciepłą kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej.
 • Zrezygnuj z perfumowanych mydeł oraz perfum. Bezzapachowe kosmetyki są dla atopowej skóry dużo łagodniejsze.
 • Nawilżaj skórę po umyciu, jeszcze zanim całkowicie wyschnie.
 • Umieść w sypialni nawilżacz powietrza – suche powietrze może podrażniać skórę i nasilać swędzenie.
 • Noś cienkie, bawełniane ubrania. Zrezygnuj z obcisłych strojów oraz ubrań wykonanych z szorstkich materiałów.
 • Nakładaj ubrania stosownie do warunków pogodowych – zbyt ciepły ubiór powoduje nadmierne pocenie się i może pogarszać objawy AZS.

3. Latopic na AZS

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej jest ważna, ale nie wolno zapominać również o postępowaniu dietetycznym. Badania wykazały, że u pacjentów dotkniętych atopowym zapaleniem skóry bariera jelitowa cechuje się zmniejszoną szczelnością, co wiąże się z większą przepuszczalnością alergenów do wnętrza organizmu.

Barierę jelitową można skutecznie uszczelniać za pomocą bakterii kwasu mlekowego, znajdujących się w preparacie Latopic. Jest to dietetyczny środek spożywczy, zawierający szczepy bakterii kwasu mlekowego, które zostały przebadane w grupie polskich dzieci. Oznacza to, że preparat Latopic jest nie tylko bezpieczny, ale i skuteczny dla stosujących go Polaków. Znajdujące się w nim bakterie kwasu mlekowego wpływają na utrzymywanie równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym oraz pobudzają wydzielanie śluzu, co wpływa na poprawę funkcjonowania bariery jelitowej. Dzięki temu mają pozytywny wpływ na przebieg AZS zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych to schorzenie, o którym mówi się zdecydowanie mniej niż o AZS u niemowląt. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie istnieje. Dorośli również zmagają się z uciążliwymi objawami skórnymi. Na szczęście dzięki modyfikacjom stylu życia i przyjmowaniu preparatu Latopic zmiany skórne można w znacznym stopniu złagodzić.

Redakcja abcZdrowie.pl,
Komentarze (16)
~anka
~anka

moja córka chorowała na azs, które było wynikiem skazy białkowej. pomogło wyeliminowanie alergenu z diety i podawanie probiotyków. stosowałam latopic, dosypywałam probiotyk do nutramigenu. chyba dzięki niemu dolegliwości ze strony układu pokarmowego ustąpiły bardzo szybko.

Odpowiedz
~Jolaa
~Jolaa

Mojemu skarbowi pomógł ectoskin p7. Na początku trochę ją szczypało ale szybko przestało. Po paru dniach jej skóra wyglądał dużo lepiej. Ale najważniejsze jest to że w końcu przestała się drapać:)

Odpowiedz
mama Kubusia
mama Kubusia

Mój syn reagował uczuleniem na wszystkie proszki i płyny do prania.Stosowałam różne odczulacze, ale niewiele pomagało. Kubuś strasznie cierpiał dopóki nie zaczęłam używać proszku Neutral ,który dzięki uprzejmości znajomych sprowadzałam z zagranicy, bo niestety w Polsce go nie było.Teraz jest już o wiele łatwiej,bo zaczął go sprzedawać sklep anty-alergiczny w Polsce. Mój synek ma już 6 lat i nie ma już podrażnień skory. Nadal używam tylko tego proszku.

Odpowiedz
~karola
~karola

ja mam podejrzenie o azs...i ostatnio używam kremów Lichtena, które widzę że mają dobry wpływ na moją skórę. w sumie w aptece miałam do wyboru różne kremy ale że nie wiedziałam co wybrac to padło na nie! i w ogóle nie żałuję!!

Odpowiedz
~ronio
~ronio

mój synek ma 6 miesięcy i od 3 miesiąca zdiagnozowane AZS... testowaliśmy wiele produktów - mustella, la roche posay, maści ze sterydami i te delikatniejsze. najlepiej u nas sprawdził się jak na razie krem dermaveel, jestem w trakcie 3 tubki i skóra jest ładna, nawilżona, nie ma suchych placków i widzę że mały się nie trze czyli go nie swędzi.

Odpowiedz
~Ewa
~Ewa

Ja pytałam o atopowe zapalenie u dorosłych ,nie u dzieci a tu ciagle dzieci.

Odpowiedz
~Mart
~Mart

Ewa - poczytaj -> www.laroche-posay.pl/artykuł/INFORMACJE-O-ATOPII/a13172.aspx Znajdziesz tu wiele ciekawych informacji zarówno pod względem dzieci jak i dorosłych jak i preparaty które mogą pomóc przy tym schorzeniu. Moja wiedz znacznie się pogłębiła.

Odpowiedz
~Magda
~Magda

Polecam 2 razy dziennie przetrzeć skórę płatkiem kosmetycznym polanym srebrem koloidalnym. Srebro to ma dużą właściwość oczyszczająca i działa na wszystkie choroby skórne. Tak jak rzeka gangs, która sama silnoe sie oczyszcza wlasnie dlatego bo przepływa przez złoża srebra..wypróbowałam i powiem że efekt jak po sterydach lub lepszy. Skóra wybielała, odswiezona i jakby zregenerowana. Polecam nie tylko na AZS.

Odpowiedz
~sabby
~sabby

@~Ewa: u dorosłych leczy się podobnie, podstawa to dobre nawilżenie skóry (fajne są kremy atoperal z olejem lnianym, sama używam szczególnie teraz po zimie skórę mam przesuszoną i tym się ratuję)

Odpowiedz
Ice_Girl
Ice_Girl

~sabby - Ma rację..... Jak najczęściej musisz nawilżać skóre to bardzo ważne. Do tego przyda Ci się nie tylko krem ale i emulsja do ciała która szybko wchłaniana się i nie tłuści ubrań.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alergie skórne - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Alergie skórne
Alergie skórne

Przyczyny alergii skórnej

Artykuł sponsorowany Alergia to nadmierna reakcja organizmu na niektóre substancje. Objawy alergii skórnej pojawiają się, gdy skóra ma kontakt z alergenem - niegroźną substancją, którą układ odpornościowy błędnie uważa za zagrożenie. Do wystąpienia...

Alergie skórne

Marsz alergiczny

Artykuł sponsorowany U dzieci podatnych na alergię często dochodzi do rozwoju kolejnych rodzajów schorzeń alergicznych. Poszczególne rodzaje alergii mogą współistnieć lub samoistnie ustępować miejsca następnym uczuleniom. W wielu przypadkach alergie i...

Alergie skórne

Pielęgnacja atopowej skóry

Artykuł sponsorowany Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, której towarzyszy nasilony i uporczywy świąd, a zmiany skórne mają typowy obraz i lokalizację. Choroba najczęściej występuje u niemowląt oraz starszych dzieci. Niektóre dzieci wyrastają z...

Alergie skórne

Co to są alergie skórne?

Alergia (uczulenie), to odpowiedź organizmu na wniknięcie do niego obcych ciał pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub chemicznego. Ciało obce znajdujące się w organizmie zwane jest antygenem. Po wykryciu antygenu przez układ odpornościowy, organizm...

Alergie skórne

Choroby alergiczne skóry

Choroby alergiczne skóry często trudno jest właściwie zdiagnozować z powodu mało specyficznych objawów. Zmiany skórne nie muszą od razu oznaczać alergii. Dlatego diagnostyka chorób alergicznych skórnych wymaga dokładnej znajomości symptomów klinicznych,...

Alergie skórne

Atopowe zapalenie skóry niemowląt

Artykuł sponsorowany Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, które często pojawia się u niemowląt między 2. a 6. miesiącem życia. Choroba atopowa ma postać swędzącej wysypki rozprzestrzeniającej się z okolic twarzy na szyję, tułów, ręce i nogi.

Alergie skórne

Alergia na wodę

Uczulenie na wodę może wydawać się mało prawdopodobne, ale jednak tego typu zaburzenie istnieje. Jest to alergia skórna wywołana kontaktem z wodą lub z substancjami, które są w niej zawarte, np. chlorem. Po zamoczeniu skóra staje się zaczerwieniona i...

Alergie skórne

Reakcje skórne a alergia

Alergia może wywoływać nie tylko problemy z oddychaniem czy katar, ale również różne reakcje skórne. Dzieje się tak w przypadku alergenów, które bezpośrednio dotykają skóry alergika. Dermatologia tak wywołane problemy skórne nazywa kontaktowym zapaleniem...

Alergie skórne

Uczulenie na słońce (fotoalergia)

Uczulenie na słońce (fotoalergia)

Grupa schorzeń, które charakteryzują się występowaniem nadwrażliwości na promieniowanie słoneczne, nazywana jest fotodermatozami. Obecność melaniny determinuje podział skóry na fenotypy, w zależności od reakcji na promieniowanie słoneczne. ...

Alergie skórne

Choroby wysypkowe u dzieci

Choroby wysypkowe u dzieci

Zmiany wysypkowe dość często pojawiają się na skórze małego dziecka, co wiąże się z dużym niepokojem rodziców, ale dla pediatry jest ważną wskazówką diagnostyczną. Wysypka bowiem może świadczyć o infekcji wirusowej, bakteryjnej, ale też może być skórną...