Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Artykuł sponsorowany

Atopowe zapalenie skóry (AZS), czyli tak zwana skaza białkowa, to przewlekła zapalna choroba skóry. Schorzenie towarzyszy zwykle innym chorobom atopowym (katar sienny, astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie spojówek) u chorego lub u członków jego rodziny. Atopowe zapalenie skóry rozwija się najczęściej u niemowląt lub małych dzieci i sporadycznie występuje u osób dorosłych. Aż u 90% chorych AZS pojawia się przed 5. rokiem życia. Według danych szacunkowych atopowe zapalenie skóry dotyka 10-15% populacji.

Czynniki ryzyka AZS

Przyczyn atopowego zapalenia skóry należy upatrywać w interakcjach między czynnikami genetycznymi a środowiskowymi. Mimo, iż dotychczas nie zidentyfikowano genu odpowiedzialnego za AZS, wiadomo, że ryzyko rozwoju choroby u dzieci zdrowych rodziców wynosi około 5-15%. Jeśli jedno z rodziców ma atopowe zapalenie skóry, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka rośnie do 20-40%. Natomiast, gdy oboje rodzice mają AZS, ryzyko pojawienia się tego schorzenia u dziecka jest jeszcze większe i wynosi 60-80%.

Do wystąpienia atopowego zapalenia skóry przyczyniają się również czynniki zewnętrzne: warunki klimatyczne, czynniki psychogenne, zanieczyszczenie środowiska, czynniki drażniące, a także alergeny pokarmowe i powietrzno - pochodne. Mają one również wpływ na przebieg AZS, czego doskonałym przykładem są warunki klimatyczne. Wysoka temperatura powietrza może nasilać objawy atopowego zapalenia skóry z powodu nadmiernego pocenia się skóry. Warunki klimatyczne mają także wpływ na rozwój fauny i flory w danym miejscu, który warunkuje obecność alergenów w powietrzu.

W patomechanizmie AZS istotną rolę odgrywają również czynniki psychogenne. Pacjenci mogą doświadczać nasilenia symptomów choroby w sytuacjach stresowych. Nie bez znaczenia jest także poziom zanieczyszczenia środowiska. Związki chemiczne, obecne w skażonym spalinami powietrzu niekorzystnie wpływają na mechanizmy obronne organizmu człowieka, ułatwiając tym samym przenikanie alergenów. Wiele wskazuje na to, że osoby z predyspozycją do AZS mogą zaobserwować pierwsze objawy choroby właśnie w wyniku styczności z zanieczyszczeniami. Ochronna bariera skórno-naskórkowa ulega uszkodzeniu również w następstwie kontaktu z czynnikami drażniącymi, takimi jak: twarda woda, detergenty oraz mydło.

W rozwoju AZS szczególną rolę odgrywa alergia pokarmowa, która występuje u około 3-5% dzieci i 2-4% osób dorosłych. Na wystąpienie alergii najbardziej narażone są dzieci do drugiego roku życia – w tym okresie układ immunologiczny przewodu pokarmowego dziecka jest jeszcze niedojrzały. W patogenezie atopowego zapalenia skóry biorą udział także alergeny powietrzno-pochodne. Główne alergeny tego typu to: roztocza, alergeny obecne w sierści, wydzielinach i naskórku zwierząt domowych, alergeny pyłku roślin oraz alergeny pochodzenia grzybiczego i bakteryjnego.

Objawy AZS u dorosłych

Symptomy atopowego zapalenia skóry u osób dorosłych mogą różnić się od objawów tej choroby u dzieci. U dorosłych pacjentów zwykle obecne są zmiany skórne w zgięciach łokciowych i kolanowych, a także u nasady szyi. Zmiany chorobowe mogą pokrywać znaczną część ciała, przy czym są zazwyczaj szczególnie wyraźne na szyi i twarzy. Są to najczęściej nadżerki, przeczosy, krwiste strupy, nacieki zapalne oraz zmiany na paznokciach (wyglądają one jak polakierowane). Skóra może intensywnie łuszczyć się, a zmiany mogą ulegać nadkażeniom bakteryjnym lub grzybiczym. Jeśli pacjent ma AZS od lat, niektóre fragmenty skóry mogą być grubsze i ciemniejsze, ewentualnie jaśniejsze niż reszta skóry. Zgrubiała skóra może swędzieć przez cały czas. Z kolei dorośli, którzy jako dzieci mieli AZS są w większym stopniu narażeni na silne wysuszenie skóry, podrażnienia skóry, egzemę na dłoniach oraz problemy ze wzrokiem.

Zmiana stylu życia a leczenie objawów AZS

Co to jest mikroflora jelitowa?

Mikroflora jelitowa to pożyteczne bakterie, które znajdują się w jelitach. Mikroorganizmy pojawiają się juz kilka godzin po przyjściu dziecka na świat....

Aby złagodzić swędzenie skóry i zmiany skórne spowodowane atopowym zapaleniem skóry, warto wprowadzić kilka zmian do stylu życia. Jeśli problem AZS nie jest ci obcy, zastosuj się do następujących wskazówek:

 • Spróbuj zidentyfikować czynniki nasilające stan zapalny, następnie w miarę możliwości unikaj ich w codziennym życiu. Jeżeli zmiany skórne nasilają się przy kontakcie z wełną lub silnymi detergentami, upewnij się, że na co dzień nie masz z nimi styczności.
 • Celem złagodzenia swędzenia stosuj kremy lub maści przeznaczone dla osób z AZS.
 • Jeśli świąd skóry nie daje ci spokoju i nie możesz powstrzymać się od drapania zmian skórnych, obetnij krótko paznokcie i nakładaj na dłonie cienkie bawełniane rękawiczki. Sprawdzają się one szczególnie w nocy, gdy trudno jest kontrolować odruchowe drapanie skóry.
 • Przykładaj do skóry chłodne okłady.
 • Regularnie bierz ciepłą kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej.
 • Zrezygnuj z perfumowanych mydeł oraz perfum. Bezzapachowe kosmetyki są dla atopowej skóry dużo łagodniejsze.
 • Nawilżaj skórę po umyciu, jeszcze zanim całkowicie wyschnie.
 • Umieść w sypialni nawilżacz powietrza – suche powietrze może podrażniać skórę i nasilać swędzenie.
 • Noś cienkie, bawełniane ubrania. Zrezygnuj z obcisłych strojów oraz ubrań wykonanych z szorstkich materiałów.
 • Nakładaj ubrania stosownie do warunków pogodowych – zbyt ciepły ubiór powoduje nadmierne pocenie się i może pogarszać objawy AZS.

Latopic na AZS

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej jest ważna, ale nie wolno zapominać również o postępowaniu dietetycznym. Badania wykazały, że u pacjentów dotkniętych atopowym zapaleniem skóry bariera jelitowa cechuje się zmniejszoną szczelnością, co wiąże się z większą przepuszczalnością alergenów do wnętrza organizmu.

Barierę jelitową można skutecznie uszczelniać za pomocą bakterii kwasu mlekowego, znajdujących się w preparacie Latopic. Jest to dietetyczny środek spożywczy, zawierający szczepy bakterii kwasu mlekowego, które zostały przebadane w grupie polskich dzieci. Oznacza to, że preparat Latopic jest nie tylko bezpieczny, ale i skuteczny dla stosujących go Polaków. Znajdujące się w nim bakterie kwasu mlekowego wpływają na utrzymywanie równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym oraz pobudzają wydzielanie śluzu, co wpływa na poprawę funkcjonowania bariery jelitowej. Dzięki temu mają pozytywny wpływ na przebieg AZS zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych to schorzenie, o którym mówi się zdecydowanie mniej niż o AZS u niemowląt. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie istnieje. Dorośli również zmagają się z uciążliwymi objawami skórnymi. Na szczęście dzięki modyfikacjom stylu życia i przyjmowaniu preparatu Latopic zmiany skórne można w znacznym stopniu złagodzić.

Komentarze (26)
~Michalina
~Michalina ponad rok temu

To jest straszna udręka. Ale znalazłam kosmetyki do makijażu które mnie nie podrażniają i są bezpieczne- Earthnicity Minerals. Podkład dobrze kryje i jest trwały a korektor ukrywa wszystkie niedoskonałości :)

Odpowiedz
~malami
~malami ponad rok temu

Od 9 lat choruję na AZS. Mam swoje ulubione produkty zarówno do pielęgnacji jak i leczenia (nie wszystko co jest przeznaczone dla atopików działa!). Przy zaostrzeniu smaruje zmienione chorobowo miejsca wyłącznie kremem Dermaveel, natomiast na co dzień korzystam z szarego mydła, Medidermu i Ziaji med.

Odpowiedz
~oedemsa
~oedemsa ponad rok temu

Witam, Polecam wypróbować Krem do twarzy Demsa, skład dostosowany do delikatnej skóry twarzy, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry, hamuje rozwój bakterii, nawilża i wygładza skórę,przebadany klinicznie i dermatologicznie. Na bazie naturalnych składników. Dostepny w aptekach i na stronie demsa.pl W razie dalszych pytań jestem do dyspozycji, Online Ekspert marki Demsa.

Odpowiedz
~rosjankaa
~rosjankaa ponad rok temu

W wieku 23 lat okazało się, że mam alergie na pleść, sierść, kurz i roztocza. Do tego doszły początki astmy oskrzelowej i zdiagnozowano u mnie AZS. Słowem NA BOGATO :( O ile odczulanie pomaga przy alergii, o tyle problem z pielęgnacją skóry atopowej jest poważny, ponieważ jak dotąd żadne emolienty nie zdały egzaminu. Czy ktoś tu może powiedzieć, w czym mam się kąpać i czym smarować? Będę bardzo wdzięczna.

Odpowiedz
~Krzysiek
~Krzysiek ponad rok temu

opisze mój przypadek. będąc mały moja skóra wyglądała jakbym wyskoczył z pożaru, byłem zawijany w bandaże jak mumia, różne maści, kremy, zastrzyki, prywatni lekarze, o pieniądzach nie bede wspominał, bo rodzice wydali przez te lata tyle, że mogliby następne mieszkanie kupić. i raz było źle, a raz było dramatycznie. nigdy nie było czegoś co by na prawde działało albo leczyło. oczywiście dieta itd.. dodam jeszcze że uwielbiam czekolade, która działa na mnie jak nie powiem co....z wiekiem to się uspokoiło. pare mies temu, nażarłem się czekolady i wszystko wróciło. miałem już ręce takie jakbym je trzymał pare min nad ogniem....i poszedłem do zwyklego lekarza, nie dermatologa i przepisał mi 2 robione maści (których i tak nie kupilem) i maść o nazwie novate (na recepte), wieczorem posmarowałem. rano wstaje, patrze na rece i szczeka opadla mi do samej ziemi... rece mialem praktycznie normalne. posmarowałem jeszcze przez caly dzien i po calym dniu mialem zdrowe rece! po tylu latach meczarni i wydanej fortunie okazalo się że leczy mnie maść za 20zl. teraz juz nie przestrzegam diety. jem co chce. jak mi zaczyna wysypywac, to smaruje i jakby choroba się uspokajała.... polecam spróbowac tym ktorzy sie zmagają z tą chorobą.

Odpowiedz
~kasiaa
~kasiaa ponad rok temu

Moj syn od trzeciego miesiaca zycia mial AZS. Od trzech miesiecy podaje mu swiss sheep colostrum- siara owcza. Po miesiacu jego skora znacznie sie poprawila a teraz jest juz gladki i nie choruje. Polecil mi to moj zaufany lekarz. ( kupilam na allegro, ale widzialam tez na amazonie) Warto sprobowac.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alergie skórne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Alergie skórne
Alergie skórne

Pielęgnacja atopowej skóry

Artykuł sponsorowany Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, której towarzyszy nasilony i uporczywy świąd, a zmiany skórne mają typowy obraz (...) proalergicznie. W rezultacie organizm dziecka traktuje niegroźne substancje jako źródło...

Alergie skórne

Przyczyny alergii skórnej

Artykuł sponsorowany Alergia to nadmierna reakcja organizmu na niektóre substancje. Objawy alergii skórnej pojawiają się, gdy skóra ma kontakt (...) oraz tkanki alergika - stąd biorą się objawy alergii. Symptomy alergii skórnej...

Alergie skórne

Marsz alergiczny

mogą współistnieć lub samoistnie ustępować miejsca następnym uczuleniom. W wielu przypadkach alergie i ich objawy występują u dzieci w konkretnej

Alergie skórne

Alergia na wodę

Uczulenie na wodę może wydawać się mało prawdopodobne, ale jednak tego typu zaburzenie istnieje. Jest to alergia skórna wywołana kontaktem z wodą (...) się reakcja skórna, oznacza to, że mamy do czynienia z pokrzywką...

Alergie skórne

Atopowe zapalenie skóry niemowląt

drażniące oraz wysuszenie. Objawy atopowego zapalenia skóry niemowląt Typowe symptomy AZS to wypryskowe zmiany skórne oraz świąd skóry. Lokalizacja zmian (...) i matowe włosy. Wypryskowe zmiany skórne u niemowląt...

Alergie skórne

Uczulenie na złoto

Uczulenie na złoto

Uczulenie na złoto najczęściej wywołuje wyprysk kontaktowy, czyli zmiany skórne, powstające w miejscu przylegania do skóry złotego przedmiotu

Alergie skórne

Czym są alergie skórne?

Czym są alergie skórne? Odtwórz wideo

Alergie skórne są to reakcje skóry na czynniki, na które skóra jest uczulona. Jeśli chodzi o objawy, to są one dość zróżnicowane. Mogą mieć postać drobnych grudek, zmian rumieniowych, a także okrągłych ognisk suchej...

Alergie skórne

Poznaj powszechne problemy skórne dzieci

Poznaj powszechne problemy skórne dzieci

Co to jest? Masz problem z wysypką, obrzękiem czy guzkiem na skórze dziecka? Choroby, alergie, gorąco czy zimno mogą być przyczyną zmian skórnych

Alergie skórne

Co to jest świąd?

Co to jest świąd? Odtwórz wideo

Dolegliwość, jaką jest świąd może mieć różne przyczyny i najczęściej zależy od umiejscowienia na ciele. Jeśli pojawi się w okolicy stóp czy dłoni, może być oznaką rozwijającej się grzybicy, zaś zlokalizowany w obrębie głowy może świadczyć o wysuszeniu...