Trwa ładowanie...

Przeczosy - charakterystyka, przyczyny, leczenie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
07.06.2023 15:17
Przeczosy to powierzchniowe ubytki o liniowym kształcie na skórze uprzednio niezmienionej.
Przeczosy to powierzchniowe ubytki o liniowym kształcie na skórze uprzednio niezmienionej. (Adobe stock)

Przeczosy to nic innego jak powierzchniowe ubytki na skórze przypominające linie lub pęknięcia. Ich pośrednią przyczyną jest uciążliwy świąd skóry, który zmusza chorego do drapania się. Jak powinno przebiegać leczenie przeczosów? Co jeszcze warto wiedzieć o tych zmianach?

spis treści

1. Przeczosy - co to jest?

Przeczosy to powierzchniowe ubytki o liniowym kształcie na skórze uprzednio niezmienionej. Tego rodzaju zmiany naskórkowe pojawiają się w wyniku wielu różnych czynników, takich jak np. ciągłe pocieranie skóry z powodu świądu.

Przeczosy skórne mogą różnić się od siebie rozmiarem i głębokością. Ich leczenie zależy od stopnia uszkodzenia skóry. Obecność liniowych ubytków może świadczyć o schorzeniach skórnych takich jak atopowe zapalenie skóry, grzybica skóry czy świerzb.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jak wyglądają przeczosy? Zazwyczaj zmiany te mają postać linii w czerwonym odcieniu, strupów bądź blizn o barwie jaśniejszej od zdrowego naskórka.

2. Przeczosy i ich przyczyny

Drapanie wywołane swędzeniem skóry stanowi najczęstszą przyczynę powstawania przeczosów. W przypadku świądu zlokalizowanego przyczynami najczęściej są dermatozy takie jak:

 • grzybica skóry
 • grzybica owłosionej skóry głowy - przeczosy na głowie stanowią typowy objaw choroby. Oprócz stanu zapalnego może występować również niewielka utrata włosów.
 • atopowe zapalenie skóry,
 • alergiczne zapalenie skóry,
 • świerzb,
 • wszawica,
 • łuszczyca skóry,
 • alergia kontaktowa
 • liszaj płaski,
 • opryszczkowate zapalenie skóry,
 • nadmierna suchość skóry.

2.1. Przeczosy a świerzb

Przeczosy na skórze mogą być jednym z objawów choroby zwaną świerzbem, zwłaszcza gdy występują w okolicach rąk, nadgarstków, pachwin, brzucha i okolic intymnych.

Świerzb to choroba skóry wywołana przez świerzbowca ludzkiego, który jest małym pasożytem zwanym Sarcoptes scabiei. Pasożyt ten kopuluje i składa jaja pod skórą człowieka, co prowadzi do intensywnego swędzenia, pojawienia się drobnych grudek i przeczosów na skórze.

W przypadku podejrzenia zakażenia świerzbem, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który może zalecić odpowiednie leczenie, np. stosowanie kremu lub maści przeciwpasożytniczych, które pomogą pozbyć się pasożyta.

Ważne jest również dokładne mycie i dezynfekcja ubrań, pościeli i innych przedmiotów, z którymi zakażona osoba miała kontakt, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się choroby.

2.2. Atopowe zapalenie skóry a przeczosy

Przeczosy mogą wystąpić również w przebiegu atopowego zapalenia skóry (AZS), szczególnie u dzieci. AZS to przewlekła choroba zapalna skóry, która charakteryzuje się suchą, swędzącą i łuszczącą się skórą, a także występowaniem różnych zmian skórnych, takich jak grudki, pęcherzyki, nadżerki i przeczosy.

Przyczyną choroby jest zaburzenie funkcjonowania układu odpornościowego, które powoduje nadmierną reakcję na różne czynniki drażniące, takie jak alergeny, substancje chemiczne, infekcje i stres.

2.3. Cholestaza a przeczosy

Świąd skóry u pacjentów może być ściśle pozwiązany z przewlekłą [cholestazą](https://portal.abczdrowie.pl/cholestaza-objawy-i-leczenie. Cholestazą wewnątrzwątrobową specjaliści nazywają zastój żółci w wątrobie i drogach żółciowych).

Nadmierne swędzenie skóry nasila się w sytuacjach, gdy organizm jest rozgrzany, ale również w porach wieczorno-nocnych. Innymi objawami cholestazy są: powiększenie wątroby bądź niekiedy śledziony, odbarwienie stolca.

3. Jak leczyć przeczosy?

Leczenie przeczosów zazwyczaj polega na leczeniu choroby podstawowej. Jeśli zmiany skórne spowodowane są atopowym zapaleniem skóry, terapia polega na stosowaniu kremów i maści nawilżających, kremów sterydowych, leków przeciwhistaminowych, a także unikaniu czynników wywołujących reakcję alergiczną.

U pacjentów zmagających się z cholestazą stosuje się terapię farmakologiczną. Chorzy przyjmują np. kwas ursodeoksycholowy, cholestyraminę lub ryfampicynę. Konieczna jest też suplementacja niektórych składników odżywczych oraz zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Z diety należy wyeliminować pokarmy smażone i surowe, ciężkostrawne, zawierające dużą ilość błonnika.

W leczeniu świerzbu stosuje się pięcioprocentowy krem z permetryną. Produktem smaruje się całe ciało. Terapii mogą być poddawani pacjenci już od 2 miesiąca życia. Chorzy z dermatozami mogą wspomóc się także rękawiczkami, które zapobiegają rozdrapywaniu ognisk zapalnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze