Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Leczenie torbieli w jamie ustnej – rodzaje torbieli, przyczyny i objawy choroby, metody

Avatar placeholder
25.10.2021 12:38
Leczenie torbieli w jamie ustnej należy zacząć, gdy pojawi się opuchlizna.
Leczenie torbieli w jamie ustnej należy zacząć, gdy pojawi się opuchlizna. (adobestock)

Leczenie torbieli w jamie ustnej należy zacząć, gdy w jamie ustnej lub szczęce pojawi się opuchlizna. W miejscu opuchlizny może pojawić się ból lub wrażliwość, ale może przebiegać też bezobjawowo. Niektóre choroby zębów czy ich ruchomość mogą być spowodowane torbielami zębopochodnymi, wówczas należy udać się bezzwłocznie do dentysty. Specjalista rozpocznie wtedy leczenie torbieli w jamie ustnej.

spis treści

1. Rodzaje torbieli w jamie ustnej

Torbiel to pewien rodzaj worka lub torby podskórnej. Może zawierać płyn lub być pusty, najczęściej jednak jest to forma nienowotworowa. Zazwyczaj pokrywa go tkanka w postaci nabłonka, która znajduje się w skórze i błonie śluzowej jamy ustnej. Leczenie torbieli w jamie ustnej jest konieczne, gdy komórki nabłonka wrastają w warstwy ciała i zaczynają się mnożyć. Są to torbiele tkanek miękkich. Ich rodzajów jest dużo i mogą mieć różny kształt, wielkość oraz położenie. Jednym z rodzajów torbieli tkanek miękkich jest torbiel naskórkowa, pojawia się pod językiem, rozwija się powoli i powoduje ograniczenie ruchów języka. Kolejny rodzaj to torbiel zastoinowa, tworzy się w wyniku nadgryzania warg lub policzka. Torbiele tkankowe mogą pojawiać się też w bocznym i środkowym odcinku szyi. Najczęściej ma kulisty kształt, nie jest bolesna i rozwija się bardzo powoli. Innym rodzajem torbieli są torbiele kostne. Najczęściej pojawiają się w przy zębach i związane są z ich chorobami i stanami zapalnymi. Leczenie torbieli w jamie sutnej nie zawsze jest konieczne - zależy to od rodzaju zmian.

2. Przyczyny i objawy choroby jamy ustnej

Leczenie torbieli w jamie ustnej zależy też od przyczyny powstania zmian. Najczęstszą przyczyną torbieli jamy ustnej są choroby zębów i ich stany zapalne. Do powstania torbieli w jamie ustnej może dochodzić też w wyniku niedrożności kanałów gruczołów ślinowych, kamicy ślinianek czy ich zapalenia. Inne przyczyny:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • uszkodzenia mechaniczne, wywołane na przykład noszeniem aparatu ortodontycznego czy uciskaniem protezy,
  • zmiany wirusowe nabłonka lub kostne,
  • przyjmowane leki, szczególnie środki antykoncepcyjne.
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej?
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej? [6 zdjęć]

Masz biały nalot na języku, nieprzyjemny posmak w ustach albo nieświeży oddech? Nie ignoruj takich dolegliwości.

zobacz galerię

Torbiele pojawiają się głównie pod skórą po wewnętrznej stronie dolnej wargi, policzka lub dziąseł. Najczęściej w postaci drobnego, bezbolesnego guzka o średnicy około jednego centymetra. Przy takich objawach leczenie torbieli w jamie ustnej nie musi być podejmowane. Są one niegroźne i najczęściej same znikają, a w wielu przypadkach zostają w ogóle niezauważone. Torbiele zębopochodne również w większości przypadków są bezbolesne. Ból pojawia się tylko wtedy, gdy w torbieli rozwinie się stan zapalny. Jeśli przypadkowo zdarzy się uszkodzenie czy przerwanie torbieli, wówczas płyn, który ją napełnia wyleje się. O tym, czy rozpocząć leczenie torbieli w jamie ustnej, powinien zdecydować specjalista.

Zobacz także:

3. Jak leczyć torbiele?

Leczenie torbieli w jamie ustnej nie zawsze jest koniecznością. Większość torbieli pojawiająca się w jamie ustnej jest nieszkodliwa i po kilku dniach znika sama. Leczenie torbieli w jamie ustnej trzeba wykonać wtedy, gdy pojawią się stany zapalne, bóle czy długotrwały dyskomfort. Zazwyczaj otrzymuje się leki w postaci żeli przeciwbólowych do stosowania wewnątrz jamy ustnej lub leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Jeśli stomatolog uzna, że torbiel może mieć głębszą przyczynę, zleci wówczas wykonanie biopsji. Badanie to ustali, jaki typ torbieli pojawił się u pacjenta oraz wykluczy lub potwierdzi nowotwór. Leczenie torbieli w jamie ustnej może mieć też przebieg chirurgiczny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze