Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Diana Kupczyńska

Żylaki nóg – przyczyny, objawy, zapobieganie

Avatar placeholder
30.03.2021 20:07
Żylaki nóg – przyczyny, objawy, zapobieganie
Żylaki nóg – przyczyny, objawy, zapobieganie

Żylaki nóg to problem, który dotyczy powszechnie kobiet rzadziej mężczyzn. Przyczyną tego schorzenia jest zaburzona praca naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Jaki jest patomechanizm powstawania żylaków i jak im zapobiegać?

1. Przyczyny żylaków nóg

spis treści

Żylaki nóg powstają na skutek choroby nazywanej niewydolnością żylną. Powstaje ona wtedy gdy dochodzi do zaburzonego przepływu krwi z żył w stronę serca. Żyły w swojej budowie mają specjalne zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi. Ponadto przepływ żylny jest w dużej mierze uwarunkowany działaniem otaczających mięśni, które stanowią tak zwaną pompę mięśniową.

Kiedy natomiast aktywność ruchowa jest niewielka i mięśnie nóg nie wspomagają działania żył dostatecznie to w końcu tracą one swoją elastyczność i krew płynie jeszcze wolniej. Dochodzi do zalegania krwi w żyłach i ich rozciągania i zniekształcania – powstają żylaki nóg. Są one widoczne pod skórą w postaci zasinionych zmian o nieregularnym kształcie, często też pojawiają się wyczuwalne wybrzuszenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
Żylaki nóg powodują wrażenie ciężkości, które zniweluje unoszenie nóg ponad poziom ciała.
Żylaki nóg powodują wrażenie ciężkości, które zniweluje unoszenie nóg ponad poziom ciała.

2. Objawy żylaków nóg

Do najczęściej obserwowanych objawów żylaków nóg należą:

  • ból i obrzęk nóg, który potocznie określany jest jako uczucie ciężkich nóg,
  • widoczne na skórze popękane drobne naczynia krwionośne,
  • sine zmiany podskórne widoczne jako nieregularne grudki,
  • owrzodzenia i zapalenia tkanki podskórnej, które powstają gdy żylaki nóg nie są leczone,
  • tworzenie się zakrzepów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.
Czym może grozić nawyk zakładania nogi na nogę?
Czym może grozić nawyk zakładania nogi na nogę? [5 zdjęć]

Nie raz pewnie słyszałeś, że zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia na krześle nie jest zdrowe. Jest

zobacz galerię

3. Zapobieganie żylakom

Występowanie żylaków nóg jest w dużej mierze powodowane przez zaniedbania pacjentów. Dlatego też bardzo ważna jest profilaktyka żylaków nóg i wzrost świadomości społecznej w przypadku tego problemu. 

Istnieje wiele działań, które można podjąć aby zapobiec żylakom nóg.

  • Aktywność fizyczna, która stymuluje mięśnie nóg i wspomaga krążenie. Warto jest więc spacerować, biegać czy jeździć na rowerze. Ważne jest też unikanie długiego siedzenia czy stania. Dlatego w pracy warto jest robić sobie co jakiś czas przerwę i przejść chociażby parę kroków lub wykonać jakieś proste ćwiczenie dla zdrowia nóg.
  • Unikanie wysokich temperatur, które sprzyjają pękaniu naczyń krwionośnych a także powodują ich rozszerzanie i w konsekwencji zaleganie krwi.
  • Noszenie płaskiego obuwia, ponieważ ma ono dobry wpływ na krążenie w obrębie stóp i łydek gdyż wszystkie partie mięśniowe są zmuszone do działania a co za tym idzie krążenie jest szybsze. Wysokie obcasy zaś powodują, że krew w stopach krąży znacznie wolniej a mięśnie łydek nie pracują.
  • Unikanie hormonalnej antykoncepcji, gdyż predysponuje ona do tworzenia się żylaków
  • Rzucenie palenia, ponieważ nikotyna powoduje niszczenie ścian naczyń krwionośnych przez co są one znacznie bardziej narażone na deformacje i pęknięcia.
  • Aktywność fizyczna w czasie ciąży ponieważ żylaki często u kobiet ciężarnych się pojawiają. Dotyczą one szczególnie zastawki w pachwinie a są spowodowane tym, że wzrasta ilość krążącej krwi i brak ruchu sprzyja jej zaleganiu.
  • Nasilenie objawów przewlekłej niewydolności żylnej w ciąży zależy od zmian hormonalnych oraz od ucisku mamcicy (szczególnie w 3 trymestrze) na żyłę główną dolną, co nasila zastój żylny. Kobiety w ciąży szczególnie powinny stosować pończochy lub podkolanówki (pierwszej klasy ucisku w razie profilaktyki, drugiej w razie istnienia żylaków).
  • Kompresjoterapia, czyli regularne stosowanie wyrobów uciskowych.
  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Żylaki kończyn dolnych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze