Przygotowanie do operacji żylaków

Leczenie operacyjne żylaków kończyn dolnych wymaga pobytu w szpitalu. Jak każdy zabieg operacyjny, operacja na żylaki wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta. Obejmuje ono zazwyczaj wykonanie niezbędnych badań oraz szczepień dodatkowych. Ważny jest także wybór rodzaju znieczulenia. Dobrze przygotowany pobyt w szpitalu daje większe szanse na wyzdrowienie, a także pozwala zabezpieczyć się przed ewentualnymi powikłaniami pooperacyjnymi.

Badania przed przybyciem do szpitala

Zwykle po podjęciu decyzji o operacji, chirurg wydaje skierowanie na oddział oraz zaleca wykonanie następujących badań i szczepień:

Zobacz film: "Żylaki - defekt kosmetyczny czy problem zdrowotny?"

Badanie usg (ultrasonografia) żył kończyn dolnych zwykle jest wykonywane w czasie diagnostyki i kwalifikacji do operacji żylaków, jednak w niektórych przypadkach np. gdy czas od wydania skierowania do planowanej operacji jest dość długi, chirurg prosi o powtórne badania bezpośrednio przed przybyciem na oddział.

Pobyt w szpitalu

W szpitalu, przed operacją z chorym rozmawia zwykle anestezjolog, czyli lekarz, który będzie przeprowadzał znieczulenie. Po przeprowadzeniu rozmowy i zebraniu wywiadu chorobowego proponuje on i ustala z pacjentem rodzaj znieczulenia. Do wyboru jest znieczulenie ogólne (pacjent na bloku operacyjnym jest w „pełnej narkozie”) lub obecnie najczęściej wybierane, znieczulenie przewodowe (np. zewnątrzoponowe), podczas którego zniesione jest wyłącznie czucie kończyn dolnych z zachowaną świadomością operowanego pacjenta.

Przygotowanie do operacji

W wieczór przed operacją chory powinien się dokładnie wykąpać. W przypadku stresu i problemu z zaśnięciem w nowym miejscu, należy poprosić o tabletkę o działaniu nasennym. Rano przed operacją należy dokładnie i starannie ogolić operowaną nogę i ponownie się wykąpać. Należy unikać spożywania posiłków i picia płynów 8-12h przed operacją.

Czas bezpośrednio przed operacją

Zwykle kilka godzin przed operacją przychodzi do pacjenta chirurg, aby wyrysować przebieg żylaków na nodze. W tym celu zaleca on choremu stanąć, a gdy żylaki wypełnią się krwią zaznacza je flamastrem. Rysunki te ułatwią odnalezienie w czasie operacji wszystkich, nawet tych małych i zapadniętych żyłek, czyli tym samym zwiększą skuteczność operacji. Od momentu wyrysowania żylaków nie wolno moczyć nóg, aby nie zetrzeć śladów flamastra. Bezpośrednio przed operacją, jeśli jest taka konieczność, pacjent otrzymuje zastrzyk ze środkiem uspokajającym.

Wybór metody znieczulenia

Obecnie operacje żylaków kończyn dolnych są bezbolesne. Do operacyjnego leczenia żylaków stosuje się znieczulenie ogólne lub znieczulenie przewodowe. Obecnie znieczulenie zewnątrzoponowe jest uznawane, jako najbardziej wskazane w przypadku żylaków kończyn dolnych.

Różnice pomiędzy znieczuleniem ogólnym a znieczuleniem przewodowym

Znieczulenie ogólne zwane potocznie „narkozą” polega na dożylnym podaniu leków, które powodują sen, znoszą świadomość i ból oraz działają zwiotczająco na mięśnie. W czasie przeprowadzania znieczulenia, gdy chory traci świadomość, do jego dróg oddechowych wprowadzana jest rurka, przez którą pompowane są do płuc pacjenta, tlen i gazy usypiające. Gdy operacja jest skończona, anestezjolog wyjmuje rurkę i budzi pacjenta. W czasie i po operacji żylaków chory nie odczuwa ból.

Znieczulenie przewodowe polega na wyłączeniu nerwów odpowiedzialnych za przewodzenie bólu, jednakże chory nie traci świadomości, nie jest intubowany. Zwykle po przeprowadzeniu znieczulenia chory otrzymuje leki nasenne i uspokajające, po których zapada w drzemkę. Obecnie najczęstszym typem znieczulenie przewodowego jest znieczulenie zewnątrzoponowe.Umożliwia ono bezbolesne operowanie z zachowaniem świadomości i możliwość poruszania kończyną.

Sukces leczenia żylaków nie zależy wyłącznie od skuteczności samego zabiegu. Nie mniej ważne jest odpowiednie postępowanie pooperacyjne.

Komentarze (2)
~Emilia
~Emilia 9 miesięcy temu

@~Expert Diosminex: Drogi Expercie Diosminex, Proszę nie okłamywać potencjalnych czytelników, szukających porady na tym forum. Mój lekarz, chirurg naczyniowiec niemal popłakał się ze śmiechu, gdy zapytałam Go o stosowanie Diosminexu, Liotonu czy innych suplementów. Stwierdził, że jeżeli mam za dużo pieniędzy, które chcę wyrzucić w błoto i jeżeli może mi to poprawić samopoczucie to nie widzi przeciwwskazań, efekt medyczny natomiast będzie ŻADEN!!!

Odpowiedz
~Expert Diosminex
~Expert Diosminex ponad rok temu

Częścią postępowania pooperacyjnego jest również stosowanie metod przeciwdziałających żylakom, unikanie długotrwałego siedzenia i stania. Powinno się ograniczyć opalanie, gorące kąpiele w wannie, oraz nosić obuwie na płaskim obcasie. Wrogami żył są nadwaga i palenie. Do tego aktywność fizyczna (basen, rower), zdrowa dieta, a kiedy nogi są obolałe bądź opuchnięte - porządny masaż, zwykły lub pneumatyczny. Polecane są preparaty z diosminą np. Diosminex, który zawiera jej zmikronizowaną formę, dzięki czemu subtancja czynna wchłania się w 70%, podczas gdy w zwyczajnej formie tylko w 20-30%.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie inwazyjne żylaków
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie inwazyjne żylaków
Leczenie inwazyjne żylaków

Skleroterapia żylaków kończyn dolnych (WIDEO)

Skleroterapia żylaków kończyn dolnych (WIDEO) Odtwórz wideo

Zabieg skleroterapii jest stosowany w leczeniu żylaków kończyn dolnych i na tle innych metod wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością. Skleroterapia (...) wymaga ogromnej precyzji, błędy w czasie jej przeprowadzania mogą bowiem prowadzić...

Leczenie inwazyjne żylaków

Laserowe usuwanie żylaków

od zastosowanej metody leczenia. Następnego dnia po laserowym usunięciu żylaków można wrócić do normalnych zajęć. Leczenie żylaków laserem Laser (...) pooperacyjnego związanego z klasycznym zabiegiem....

Leczenie inwazyjne żylaków

Metoda obliteracji (WIDEO)

Metoda obliteracji (WIDEO) Odtwórz wideo

Metoda obliteracji Żylaki to patologiczne rozszerzenie żył w ciele - mogą występować np. na nogach, w przełyku czy w odbycie, znacznie rzadziej (...) dochodzi do powstania żylaków pochwy, macicy, powrózka nasiennego...

Leczenie inwazyjne żylaków

Miniflebektomia

, i żylaków. Zmienione żyły usuwa się z użyciem specjalnych haczyków przez małe 2 mm nacięcia. Obecnie uważa się tą metodę za prostą i tanią (...) do miniflebektomii Wybór tej metody leczenia żył jest szczególnie właściwy w przypadku...

Leczenie inwazyjne żylaków

Powikłania po operacji żylaków

powierzchownych. Operacyjne leczenie żylaków może wiążać sie z poważnymi powikłaniami. Operacja to ostateczność. Warto pomyśleć o chorobie wcześniej i pamietać, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. (...) Powikłania po...

Leczenie inwazyjne żylaków

Pacjent po operacji żylaków

Pacjent po operacji żylaków

Operacja polega na usunięciu żylaków. Istnieje też metoda mało inwazyjna, zwana skleroterapią.

Leczenie inwazyjne żylaków

Postępowanie po operacji żylaków

Postępowanie po operacji żylaków

Sukces wyleczenia żylaków nie zależy wyłącznie od skuteczności samego zabiegu, ale nie mniej ważne jest odpowiednie postępowanie pooperacyjne (...) , poczucie niepowodzenia oraz konieczność kolejnej operacji. Pamiętajmy, że to od chorego...

Leczenie inwazyjne żylaków

Stripping jako tradycyjne leczenie chirurgiczne żylaków

W wielu sytuacjach, gdy żylaki są np. zbyt rozległe, duże, nie można zastosować metody obliteracji, wtedy nieodzowna staje się operacja. Obecnie (...) opracowano wiele metod operacji żylaków. W Polsce i nie tylko, najczęściej...