Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szafarowska

Objawy żylaków

Avatar placeholder
05.09.2013 13:44
Objawy żylaków
Objawy żylaków

Dolegliwości związane z obecnością żylaków nie zawsze korelują z ich wielkością na podudziach. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy pacjenci mający niewielkie i nieliczne żylaki skarżą się na bardzo silne i dokuczliwe bóle.

Są też tacy, którzy pomimo rozległych i nasilonych zmian nie odczuwają zbyt dużych dolegliwości. Tak więc każde niepokojące nas objawy ze strony kończyn dolnych powinny być zgłaszane lekarzowi.

1. Podskórne pajączki

Należy wspomnieć, że pierwszą zauważalną i charakterystyczną zmianą są pajączki śródskórne, czyli teleangiektazje. Są to poszerzone naczynia włosowate skóry o średnicy około 1 mm, które kształtem przypominają pajączki lub miotełki. Są one uważane za wczesny etap przewlekłej niewydolności żylnej i na ich podłożu bardzo często mogą pojawiać się żylaki. Powstający żylak uwidacznia się na powierzchni skóry kończyny jako sinawo-zabarwione, kręte wybrzuszenie.

Najczęściej pierwszym objawem zgłaszanym przez pacjentów są obrzęki (puchnięcie). Początkowo są one niewielkie i dotyczą najczęściej okolicy kostki lub stopy. Dodatkowo chorzy podają uczucie zmęczenia i ciężkich nóg.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • niespecyficzne palenie,
  • pieczenie,
  • rozpieranie w nogach,
  • niewielki ból w okolicy samego żylaka oraz
  • nocne kurczowe bóle łydek.

Dolegliwości te najczęściej pojawiają się w godzinach popołudniowych i wieczorem po całym dniu pracy. Ustępują po przyjęciu pozycji poziomej, leżeniu w łóżku, oraz po krótkich ćwiczeniach uruchamiających mięśnie kończyn dolnych. Dość często kobiety skarżą się na nasilenie dolegliwości tuż przed wystąpieniem miesiączki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rozpoznanie żylaków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.