Objawy żylaków
Dolegliwości związane z obecnością żylaków nie zawsze korelują z ich wielkością na podudziach. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy pacjenci mający niewielkie i nieliczne żylaki skarżą się na bardzo silne i dokuczliwe bóle.
Są też tacy, którzy pomimo rozległych i nasilonych zmian nie odczuwają zbyt dużych dolegliwości. Tak więc każde niepokojące nas objawy ze strony kończyn dolnych powinny być zgłaszane lekarzowi.
1. Podskórne pajączki
Należy wspomnieć, że pierwszą zauważalną i charakterystyczną zmianą są pajączki śródskórne, czyli teleangiektazje. Są to poszerzone naczynia włosowate skóry o średnicy około 1 mm, które kształtem przypominają pajączki lub miotełki. Są one uważane za wczesny etap przewlekłej niewydolności żylnej i na ich podłożu bardzo często mogą pojawiać się żylaki. Powstający żylak uwidacznia się na powierzchni skóry kończyny jako sinawo-zabarwione, kręte wybrzuszenie.
Najczęściej pierwszym objawem zgłaszanym przez pacjentów są obrzęki (puchnięcie). Początkowo są one niewielkie i dotyczą najczęściej okolicy kostki lub stopy. Dodatkowo chorzy podają uczucie zmęczenia i ciężkich nóg.
- niespecyficzne palenie,
- pieczenie,
- rozpieranie w nogach,
- niewielki ból w okolicy samego żylaka oraz
- nocne kurczowe bóle łydek.
Dolegliwości te najczęściej pojawiają się w godzinach popołudniowych i wieczorem po całym dniu pracy. Ustępują po przyjęciu pozycji poziomej, leżeniu w łóżku, oraz po krótkich ćwiczeniach uruchamiających mięśnie kończyn dolnych. Dość często kobiety skarżą się na nasilenie dolegliwości tuż przed wystąpieniem miesiączki.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.