Pękające naczynka
Kompresoterapia żylaków kończyn dolnych, czyli pajączki na nogach, to zmora wielu kobiet. Pękające naczynka pojawiające się na łydkach, udach, a nawet na twarzy, zazwyczaj nie powodują objawów bólowych - są przede wszystkim nieestetyczne. Jeśli jednak nie rozpoczniemy prawidłowej profilaktyki i leczenia, mogą stać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Poniżej dowiesz się, skąd biorą się pękające naczynka na udach, łydkach czy twarzy i jakie czynniki zwiększają pojawienie się tego problemu.
1. Co to są pajączki na nogach?
Pajączki na nogach to inaczej teleangiektazje, czyli poszerzone, drobne naczynia krwionośne. Pękające naczynka wyglądają jak rozgałęziające się (trochę jak pajęczyna), cieniutkie żyłki widoczne pod skórą.
Mają one zwykle kolor niebieskawy lub czerwony i nie są wyczuwalne pod palcami. Mogą zajmować zarówno niewielką, jak i dużą powierzchnię skóry. W porównaniu z żylakami, pajączki to problem bardziej estetyczny niż zdrowotny, ale nie należy go lekceważyć.
Na naczynka stosujemy parę metod leczenia. Wszystko zależy od tego, czy naczynka są w postaci przewlekłego rumienia, czy popękanych i widocznych drobnych żyłek. Doustnie należy przyjmować rutynę w podwyższonej dawce 8 tabletek dziennie przez okres 3 miesięcy. Ma to na celu uszczelnienie naczyń krwionośnych od wewnątrz organizmu. Kiedy mamy do czynienia z pojedynczym pękniętym naczynkiem, zamknąć je można za pomocą dostępnego w gabinecie lasera. Gdy na twarzy mamy przewlekły rumień, wtedy lekarz indywidualnie dobiera preparat do smarowania skóry. Naczynka uszczelnia się za pomocą lasera IPL – wymagane jest wykonanie paru zabiegów, aby wyciszyć rumień. Do domowej pielęgnacji zaleca się stosowanie dermokosmetyków do cery naczyniowej. Warto również pamiętać, aby nie spożywać zbyt gorących potraw oraz napojów, co również sprzyja rozszerzaniu się naczyń krwionośnych.
2. Skąd się biorą pajączki?
Pojawienie się pajączków na nogach jest uwarunkowane kilkoma czynnikami.
- Wiek. Z czasem funkcjonowanie żył staje się zaburzone, a same żyły są słabsze. Prowadzi to do powstawania pajączków na udach, łydkach czy twarzy.
- Problemy żylne. Jeżeli zastawki żylne są słabsze od urodzenia, a w rodzinie występują choroby związane z funkcjonowaniem żył, prawdopodobieństwo wystąpienia pajączków lub żylaków kończyn dolnych jest dość wysokie.
- Zmiany hormonalne. Nadmiar hormonów także może wpłynąć na powstawanie pajączków. Dlatego mogą pojawić się w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy. Także pigułki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progesteron mogą przyczyniać się do powstawania pękających naczynek krwionośnych.
- Ciąża. Oprócz tego, że ciąża wpływa na poziom hormonów, co zwiększa ryzyko pojawienia się pajączków, ten stan działa na żyły także w inny sposób. Podczas ciąży zwiększa się ilość krwi w organizmie, gdyż musi być ona dostarczana także do płodu. Powoduje to powiększenie się żył i np. widoczne, rozszerzone naczynka na nogach. W późniejszym etapie ciąży dziecko jest na tyle duże, że uciska żyły, utrudniając przez to krążenie. Już po 3 miesiącach od porodu problemy z żyłami powinny zniknąć.
- Otyłość lub nadwaga. Pajączki na nogach mogą pojawić się dlatego, że kończyny mają zbyt duże obciążenie. Dlatego, aby zapobiec takim problemom, należy pilnować prawidłowej wagi ciała.
- Brak ruchu. Długotrwałe siedzenie lub stanie może obciążać żyły, szczególnie żyły nóg. Ryzyko powstania pajączków jest większe, jeśli siedzimy, zakładając nogę na nogę.
- Nadmiar słońca. Bezpośrednia ekspozycja na słońce, bez ochrony przeciwsłonecznej, może wywołać pękające naczynka na twarzy. Dotyczy to szczególnie osób o jasnej karnacji.
3. Leczenie pękniętych naczynek
W leczeniu pękniętych naczynek stosuje się skleroterapię. Jest to metoda polegająca na wstrzykiwaniu w naczynka substancji, która powoduje zlepianie się ścianek naczynia. Inną metodą jest zastosowanie lasera pulsującego barwnikowego. Laser powoduje zniszczenie ścianek naczynia, które następnie zostają wchłonięte przez organizm. Inne tkanki nie ulegają zniszczeniu. Metoda ta jest bardzo skuteczna, ale wymaga kilku wizyt u specjalisty. Obecnie często łączy się obie te metody, co daje gwarancję długotrwałego efektu.
Elektrokoagulacja, a więc zamykanie naczynek za pomocą prądu o bezpiecznym natężeniu dla skóry, jest obecnie rzadziej stosowana, ze względu na jej mniejszą skuteczność. Podobnie jest ze stosowaniem intensywnej wiązki światła IPL, która jest mało precyzyjna i przeznaczona głównie dla osób o jasnej karnacji.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.