Pękające naczynka

Kompresoterapia żylaków kończyn dolnych, czyli pajączki na nogach, to zmora wielu kobiet. Pękające naczynka pojawiające się na łydkach, udach, a nawet na twarzy, zazwyczaj nie powodują objawów bólowych - są przede wszystkim nieestetyczne. Jeśli jednak nie rozpoczniemy prawidłowej profilaktyki i leczenia, mogą stać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Poniżej dowiesz się, skąd biorą się pękające naczynka na udach, łydkach czy twarzy i jakie czynniki zwiększają pojawienie się tego problemu.

Polecane wideo:

Co to są pajączki na nogach?

Pajączki na nogach to inaczej teleangiektazje, czyli poszerzone, drobne naczynia krwionośne. Pękające naczynka wyglądają jak rozgałęziające się (trochę jak pajęczyna), cieniutkie żyłki widoczne pod skórą.

Mają one zwykle kolor niebieskawy lub czerwony i nie są wyczuwalne pod palcami. Mogą zajmować zarówno niewielką, jak i dużą powierzchnię skóry. W porównaniu z żylakami, pajączki to problem bardziej estetyczny niż zdrowotny, ale nie należy go lekceważyć.

Skąd się biorą pajączki?

Pojawienie się pajączków na nogach jest uwarunkowane kilkoma czynnikami.

 • Wiek. Z czasem funkcjonowanie żył staje się zaburzone, a same żyły są słabsze. Prowadzi to do powstawania pajączków na udach, łydkach czy twarzy.
 • Problemy żylne. Jeżeli zastawki żylne są słabsze od urodzenia, a w rodzinie występują choroby związane z funkcjonowaniem żył, prawdopodobieństwo wystąpienia pajączków lub żylaków kończyn dolnych jest dość wysokie.
 • Zmiany hormonalne. Nadmiar hormonów także może wpłynąć na powstawanie pajączków. Dlatego mogą pojawić się w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy. Także pigułki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progesteron mogą przyczyniać się do powstawania pękających naczynek krwionośnych.
 • Ciąża. Oprócz tego, że ciąża wpływa na poziom hormonów, co zwiększa ryzyko pojawienia się pajączków, ten stan działa na żyły także w inny sposób. Podczas ciąży zwiększa się ilość krwi w organizmie, gdyż musi być ona dostarczana także do płodu. Powoduje to powiększenie się żył i np. widoczne, rozszerzone naczynka na nogach. W późniejszym etapie ciąży dziecko jest na tyle duże, że uciska żyły, utrudniając przez to krążenie. Już po 3 miesiącach od porodu problemy z żyłami powinny zniknąć.
 • Otyłość lub nadwaga. Pajączki na nogach mogą pojawić się dlatego, że kończyny mają zbyt duże obciążenie. Dlatego, aby zapobiec takim problemom, należy pilnować prawidłowej wagi ciała.
 • Brak ruchu. Długotrwałe siedzenie lub stanie może obciążać żyły, szczególnie żyły nóg. Ryzyko powstania pajączków jest większe, jeśli siedzimy, zakładając nogę na nogę.
 • Nadmiar słońca. Bezpośrednia ekspozycja na słońce, bez ochrony przeciwsłonecznej, może wywołać pękające naczynka na twarzy. Dotyczy to szczególnie osób o jasnej karnacji.

Leczenie pękniętych naczynek

W leczeniu pękniętych naczynek stosuje się skleroterapię. Jest to metoda polegająca na wstrzykiwaniu w naczynka substancji, która powoduje zlepianie się ścianek naczynia. Inną metodą jest zastosowanie lasera pulsującego barwnikowego. Laser powoduje zniszczenie ścianek naczynia, które następnie zostają wchłonięte przez organizm. Inne tkanki nie ulegają zniszczeniu. Metoda ta jest bardzo skuteczna, ale wymaga kilku wizyt u specjalisty. Obecnie często łączy się obie te metody, co daje gwarancję długotrwałego efektu.

Elektrokoagulacja, a więc zamykanie naczynek za pomocą prądu o bezpiecznym natężeniu dla skóry, jest obecnie rzadziej stosowana, ze względu na jej mniejszą skuteczność. Podobnie jest ze stosowaniem intensywnej wiązki światła IPL, która jest mało precyzyjna i przeznaczona głównie dla osób o jasnej karnacji.

Anna Szozda, Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Kern P., Perrin M., Ramelet A., Żylaki i teleangiektazje, Via Medica, Gdańsk 2004, ISBN 83-89493-03-9
 • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
 • Noszczyk W. Żylaki i inne choroby żył, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3142-7

Źródła zewnętrzne

Objawy żylaków

Komentarze (2)
~jawora
~jawora 12 miesięcy temu

Bardzo długo miałam pajączki na twarzy, kiedyś kosmetyczka mi mroziła ale nie pomogło nic a nic. Nie dawno poszłam na laserowe zamykanie i w końcu po tym zabiegu pozbyłam się ich raz na zawsze (robiłam w Elite)

Odpowiedz
~stil
~stil ponad rok temu

Czasy takie, że nawet nogi nie dają rady;/ Albo stoi się po 12h albo siedzi po 16 i to się odbija na zdrowiu bardziej niż fizyczna praca. Trzeba sie ruszać, trzeba zdrowo odżywiać ale dobrze jest też stosować żele na skórę nóg. Ja polecam galvenox soft. Świetnie nawilża, odżywia no i przede wszystkim radzi sobie z tymi naczynkami popękanymi.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy żylaków
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Objawy żylaków
Objawy żylaków

Owrzodzenia żylne

-objawy-problemow-z-zylami) trwającej od wielu lat. Najczęściej chorzy tacy nie leczyli swoich dolegliwości na wcześniejszym etapie (...) . ## Jak powstają żylaki? (https://portal.abczdrowie.pl/zylaki) powstają...

Objawy żylaków

Najczęstsze objawy żylaków

, są bardzo różne, a objawy wynikające z tych schorzeń często towarzyszą żylakom. Przyczyną żylaków przewodu pokarmowego jest najczęściej choroba wątroby (...) lub do wypadania żylaków...

Objawy żylaków

Jak wyglądają żylaki?

Jak wyglądają żylaki?

) i pieczenie. Te objawy mogą być początkiem poważnych dolegliwości tj. (/rak-odbytnicy). Żylaki odbytu mogą także być bezobjawowe, pacjent (...) z (/przyczyny-zylakow). W zależności od tego, gdzie powstają mają inne...

Objawy żylaków

Rodzaje żylaków

(/zylaki) bardzo często traktowane są jako defekt eststyczny nóg. Żylaki kojarzą nam się zwykle z brzydkimi żyłami na nogach, ale to wcale nie jedyny (...) ich rodzaj. Są przecież (/zylaki-odbyt), (/zylaki-przelyk), pochwy i macicy czy...

Objawy żylaków

Objawy żylaków kończyn dolnych

jedynie ze względów kosmetycznych. Wczesne objawy żylaków kończyn dolnych Do najczęstszych początkowych objawów żylaków należą: tzw. ciężkie nogi (...) . Rozpoznanie choroby żylakowej ustala...

Objawy żylaków

Uczucie ciężkich nóg

i najgorsze z powikłań **żylaków kończyn dolnych** - (/owrzodzenia-podudzi), czyli trudno gojące się (/rany-i-krwotoki). Te ostatnie (...) -pluca). ## Profilaktyka żylaków Ciężkie nogi to uczucie, którego wcale nie...

Objawy żylaków

Żylaki a zmiany skórne

jeśli jest duża doprowadza do wstrząsu i śmierci. ## Jakie objawy skórne wymagają konsultacji z lekarzem? Kobiety zauważając już pierwsze **symptomy żylaków (...) jednak dużym dyskomfortem są zmiany skórne spowodowane...

Zabiegi przeciwzmarszczkowe i liftingujące

Zabieg fotoodmładzania

Zabieg fotoodmładzania

Za pomocą fotoodmładzania likwiduje się zmarszczki, przebarwienia skóry oraz popękane naczynka krwionośne.

Mezoterapia - charakterystyka, rodzaje, korzyści

Zamykanie naczynek na nogach

, ekspedientka czy stomatolog) to niektóre czynniki sprzyjające powstaniu kłopotliwych dolegliwości. Naczynka na nogach stanowią wstydliwy problem szczególnie (...) wiosną i latem. Wiele kobiet ukrywa widoczne naczynka...