Trwa ładowanie...

Preparaty heparynoidów w leczeniu żylaków

Avatar placeholder
30.06.2015 11:35
Preparaty heparynoidów w leczeniu żylaków
Preparaty heparynoidów w leczeniu żylaków

Czy heparynoidy są skutecznym sposobem walki z żylakami? Heparynoidy to substancje hamujące krzepliwość krwi. Wykazują ponadto działanie przeciwzapalne oraz przyspieszają wchłanianie krwiaków i obrzęków. Związki te m. in. wchodzą w skład preparatów stosowanych w farmakologicznym leczeniu żylaków kończyn dolnych, najczęściej występującej postaci klinicznej przewlekłej niewydolności żylnej. Leczenie żylaków ma na celu ułatwienie przepływu krwi i zmniejszenie obrzęku.

spis treści

1. Czym są żylaki kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych to jedna z najczęściej występujących chorób układu żylnego. Szacuje się, że może dotyczyć nawet 50% populacji osób dorosłych. Częściej dotyczy kobiet, a ilość zachorowań wzrasta z wiekiem. Występowanie żylaków kończyn dolnych może być uwarunkowane genetycznie, ale sprzyja im również wiele innych czynników, np. siedzący tryb życia, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, otyłość. Niestety, żylaki często traktowane są jedynie jako defekt kosmetyczny i bagatelizowane. Tymczasem, nieleczone, mogą prowadzić do groźnych powikłań.

2. Przebieg choroby żylakowej

Choroba rozwija się powoli. W początkowym okresie objawem może być jedynie nieprzyjemne uczucie przemęczonych, ciężkich nóg. Wieczorem mogą się pojawiać łagodne obrzęki wokół kostek. Z czasem coraz bardziej widoczne stają się zmiany w postaci sznurów poszerzonych, wężowato poskręcanych żył z balonowatymi uwypukleniami. Długotrwałe stanie lub siedzenie wywołuje u chorych uporczywy ból. Dolegliwości ulegają złagodzeniu po odpoczynku z uniesionymi nogami.

3. Możliwe powikłania żylaków

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W miarę rozwoju choroby mogą się pojawiać na skórze zmiany troficzne w postaci rdzawobrązowych przebarwień, a w bardzo zaawansowanym stadium może dojść do powstania trudno gojących się owrzodzeń. Do powikłań choroby należy również zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, które często rozwija się właśnie w obrębie żylaków.

4. Mechanizm powstawania żylaków

Podstawowym czynnikiem prowadzącym do powstania żylaków jest utrudniony odpływ krwi z kończyn dolnych. Jej długotrwały zastój powoduje wzrost ciśnienia żylnego. Zastawki żylne nie wytrzymują naporu krwi i przestają być szczelne. Dochodzi do tzw. refluksu żylnego, czyli cofania się krwi, co wpływa na zwiększenie jej zalegania w naczyniach. Żyły ulegają rozciągnięciu i poszerzeniu, wzrasta też przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, co prowadzi do powstawania obrzęków. W żylakowato poszerzonych żyłach częściej rozwijają się stany zapalne i powstają przyścienne zakrzepy.

5. Leczenie żylaków kończyn dolnych

Jest wiele sposobów leczenia żylaków kończyn dolnych. Najskuteczniejsze są metody operacyjne, polegające na chirurgicznym usunięciu żylaków. Stosuje się też skleroterapię, czyli metodę leczenia polegającą na wstrzyknięciu do poszerzonej żylakowato żyły substancji chemicznej, która uszkadzając śródbłonek prowadzi do powstania reakcji zapalnej i zarośnięcia naczynia. Stosuje się również zachowawcze metody leczenia. Należą tutaj kompresjoterapia, czyli leczenie stopniowanym uciskiem, oraz leczenie farmakologiczne. Farmakoterapię można stosować wewnętrznie – wtedy ma działanie ogólnoustrojowe, oraz zewnętrznie, miejscowo.

5.1. Cele leczenia żylaków kończyn dolnych

W leczeniu żylaków kończyn dolnych oprócz ułatwienia odpływu krwi z kończyn dolnych i zmniejszenia obrzęków bardzo ważne jest również zapobieganie powstawaniu zakrzepów i rozwojowi powikłań w postaci zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych, które mogą mieć konsekwencje groźne dla życia, takie jak zator tętnicy płucnej. W tym celu powinno się stosować preparaty o działaniu przeciwkrzepliwym.

6. Preparaty heparynoidów w leczeniu żylaków kończyn dolnych

Wśród preparatów przeciwdziałającym powstawaniu zakrzepów stosowanych miejscowo można wymienić m. in. właśnie heparynoidy. Są to związki chemiczne, które nie są otrzymywane z heparyny, ale wykazują działanie podobne do heparyny drobnocząsteczkowej.

Preparaty heparynoidów stosowane miejscowo w leczeniu żylaków kończyn dolnych zapobiegają powstawaniu zakrzepów powierzchownych poprzez zahamowanie czynnika Xa i IIa (trombiny) układu krzepnięcia, dzięki czemu powodują silny i długotrwały efekt przeciwzakrzepowy. Pobudzają i przyspieszają również wchłanianie krwiaków i obrzęków. Ponadto hamując aktywność enzymów katabolicznych i syntezę prostaglandyn wykazują miejscowe działanie przeciwzapalne.

Należy pamiętać, że leczenie zachowawcze nie spowoduje ustąpienia żylaków. Może jedynie zatrzymać rozwój choroby, zapobiegać powiększaniu się zmian i nasilaniu się dolegliwości, oraz wystąpieniu powikłań.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Preparaty stosowane miejscowo w leczeniu żylaków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze