Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Iwona Radziejewska-Choma

Konsekwencje zaniedbania leczenia żylaków - zakrzepica, zespół pozakrzepowy, owrzodzenia żylne

 Aleksandra Miłosz
25.09.2023 10:48
Konsekwencje zaniedbania leczenia żylaków
Konsekwencje zaniedbania leczenia żylaków (Grafika / Shutterstock)

Żylaki to poważny problem, który może dotknąć każdego dorosłego niezależnie od płci i wieku. Opuchnięte nogi, powstawanie pajączków oraz uczucie ciężkości i ból nóg to pierwsze objawy, które przez wielu z nas są bagatelizowane. Tymczasem pojawienie się żylaków i brak leczenia może się wiązać z poważnymi komplikacjami ze strony układu krwionośnego.

spis treści

1. Zakrzepica

Zakrzepica żył jest najczęstszym powikłaniem nieleczonych żylaków. Powstawanie żylaków powoduje, że krążąca w organizmie krew ma ogromne problemy z prawidłowym przepływaniem przez żyły nóg. W związku z tym zaczyna w nich zalegać, a stąd już prosta droga do powstania stanu zapalnego.

Powoduje on uszkodzenie nabłonka i śródbłonka żyły, które w miejscu uszkodzenia płytki krwi łączą się, tworząc skrzep. Zakrzep ten powoduje, że krew ma jeszcze większe problemy z przepłynięciem przez żyłę, przez co utrudniony jest także jej odpływ w kierunku serca.

Czasem wchłania się on sam, uszkadzając znajdujące się w żyłach zastawki, jednak znacznie częściej zaczyna się rozrastać i zatyka żyłę. Prowadzi to do powstania nowych zakrzepów, które jeśli nie zatkają innych żył, zaczynają krążyć po układzie krwionośnym.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Czym są żylaki?"

Objawy zakrzepicy są niekiedy trudne do zdiagnozowania. Na początku choroby pojawiają się skurcze mięśni oraz ból podczas chodzenia. Wraz z nim występuje opuchlizna nogi w okolicy kostki, która przesuwa się od łydki w kierunku uda. Zakrzepicę można też rozpoznać po temperaturze nogi.

Zazwyczaj jest wyższa niż temperatura reszty ciała, a w dodatku skóra staje się zaczerwieniona. Niekiedy pojawia się stan podgorączkowy oraz przyspieszona czynność serca. Niestety, leczenie zakrzepicy to proces długotrwały. Jej nieleczenie może z kolei spowodować oderwanie się zakrzepu i przesuwanie w kierunku serca i płuc.

2. Zespół pozakrzepowy

Obrzęk i ucisk nóg to pierwszy objaw zespołu pozakrzepowego. To poważna dolegliwość, która może doprowadzić do powstania owrzodzeń, a w konsekwencji nawet do amputacji chorej kończyny
Obrzęk i ucisk nóg to pierwszy objaw zespołu pozakrzepowego. To poważna dolegliwość, która może doprowadzić do powstania owrzodzeń, a w konsekwencji nawet do amputacji chorej kończyny

Zignorowanie powstawania zakrzepów związanych z nieleczonymi żylakami może doprowadzić do rozwoju w chorej nodze zespołu pozakrzepowego. Jego pierwszym objawem jest widoczny obrzęk kończyny.

Chora noga w krótkim czasie staje się dużo grubsza niż ta zdrowa. Równocześnie z obrzękiem pojawia się zazwyczaj uczucie ciężkości, sztywność i ból. Na skórze widoczne są plamy, najintensywniejsze w okolicy kostki. Objęta nimi skóra jest błyszcząca, ale jednocześnie mocno się łuszczy i swędzi. Cała noga jest twarda, sina i nabrzmiała.

Objawy zespołu pozakrzepowego nasilają się zazwyczaj wieczorem, kiedy chora noga jest zmęczona długotrwałym staniem lub siedzeniem. Uszkodzenie objętej zespołem pozakrzepowym nogi może wiązać się z trudnością w gojeniu się ran i rozwojem owrzodzenia.

3. Owrzodzenia żylne

Owrzodzenia żył to kolejna choroba, której przyczyną jest nieprawidłowe krążenie krwi w żyłach. Pierwszym sygnałem, który powinien zapalić w naszych głowach czerwone światło, jest długotrwałe gojenie się ran na nogach, zwłaszcza tych w okolicy kostki. Jeśli rana nie goi się w ciągu dwóch tygodni, a w jej pobliżu pojawia się ból i obrzęk, to znak, że choroba jest już zaawansowana. To ostatni moment na wizytę u lekarza – zwłoka może spowodować rozszerzenie owrzodzenia. W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie przeszczepu skóry.

Jeśli jednak owrzodzenie zostanie wykryte stosunkowo wcześnie, to jego leczenie powinno polegać na stosowaniu specjalnych opatrunków, które zmienia się jak najrzadziej, żeby zapewnić odpowiednie środowisko gojenia się rany.

Podczas leczenia owrzodzenia stosuje się kompresy, które zmniejszają obrzęk i poprawiają przepływ krwi. Rana spowodowana owrzodzeniem może się sączyć, dlatego niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej higieny i częstego zmieniania opatrunków.

Leczenie stosuje się jak najszybciej, nawet przy niewielkich ranach, ponieważ usunięcie przyczyny, czyli żylaków, eliminuje od razu problem. Zaniedbanie owrzodzenia żył jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia, ponieważ może doprowadzić nawet do amputacji kończyny.

Konsekwencje zaniedbania leczenia żylaków są bardzo poważne, dlatego warto zadbać o dobrą kondycję układu krążenia i znać sposoby, które pomogą zapobiec żylakom. Jeśli jednak na naszych nogach pojawiły się już pierwsze zmiany, od razu powinniśmy  skonsultować się z lekarzem. Nawet kilkutygodniowa zwłoka może doprowadzić do powstania nowych zmian żylnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Ostre powikłania żylaków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze