Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szafarowska

Geneza żylaków

Avatar placeholder
17.06.2015 14:16
Geneza żylaków
Geneza żylaków

Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo jednak, że ryzyko rozwoju żylaków rośnie z wiekiem. Dotychczasowe badania sugerują, że pierwotną patologią prowadzącą do rozwoju żylaków kończyn jest uszkodzenie zastawek żylnych, które może być wrodzone lub nabyte, oraz nieprawidłowa budowa ściany żyły. Żyły częściej powstają u osób, które często trzymają jedną nogę założoną na drugą, mają siedzący tryb pracy lub też muszą długo stać. Na nogach pojawiają się pajączki, potem żylaki a na końcu owrzodzenia podudzi.

spis treści

1. Uszkodzenie zastawek żylnych

Nie wszystkie zastawki i nie we wszystkich żyłach ulegają jednocześnie uszkodzeniu. Problem najczęściej dotyczy żył będących dopływami żyły odpiszczelowej (85 proc. przypadków), natomiast rzadziej odstrzałkowej.

Do uszkodzenia może dojść w wyniku przebytych chorób żył, tj. zakrzepicy żył powierzchownych, zapalenia. Uszkodzone zastawki nie spełniają swojej fizjologicznej funkcji, którą jest zapobieganie cofaniu się krwi w naczyniu. W związku z tym krew z wyższych pięter układu żylnego „opada” zgodnie z siłą grawitacji (refluks) i gromadzi się w nadmiarze w obwodowych częściach kończyny.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Czym są żylaki?"

W wyniku zastoju krwi żylnej dochodzi do przemieszczania leukocytów (białych krwinek krwi) poza ścianę naczynia żylnego i rozwoju stanów zapalnych. Zapalenie wraz z zalegającą krwią prowadzi do wzrostu przepuszczalności naczyń włosowatych. Dodatkowo pobudzenie okolicznych fibroblastów (komórki tkanki łącznej) powoduje włóknienie skóry i jej zmiany degeneracyjne.

2. Etapy niewydolności żylnej

Występowanie objawów zastoju żylnego definiuje się jako przewlekłą niewydolność żylną. W patogenezie tej choroby lekarze wyróżniają siedem etapów, kolejno następujących po sobie. Najważniejsze z nich to:

  • pajączki, czyli teleangiektazje (niewielkie poszerzenia naczyń żylnych, widoczne jako błękitna siateczka),

  • żylaki nóg,

  • owrzodzenia i przebarwienia podudzi – najbardziej zaawansowana postać przewlekłej niewydolności żylnej.

Niewydolność żylna jest rezultatem uszkodzenia zastawek żylnych. Objawia się ona w formie szpecących żylaków kończyn dolnych. Warto jest więc reagować na pierwsze niepokojące objawy, aby skutecznie leczyć i zapobiegać żylakom.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Proces powstawania żylaków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze