Kto leczy żylaki?
Poszczególne rodzaje żylaków wymagają konsultacji z różnymi lekarzami. Czasem nie wystarczy zwykły chirurg, ponieważ problem jest bardziej skomplikowany, szczególnie jeśli chodzi o leczenie żylaków odbytu.
1. Leczenie żylaków
Żylaki to poważne schorzenie, a nie tylko mało estetyczna dolegliwość. Im wcześniej zgłosisz się do lekarza, tym bardziej prawdopodobne wyleczenie. Małe zmiany chorobowe nie wymagają inwazyjnych metod leczenia. Bagatelizowane żylaki mogą doprowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych.
Żylaki to wspólna nazwa dla przewlekłej niewydolności żylnej, która pojawia się w różnych miejscach ciała. Jeśli zauważasz u siebie zmiany, które mogą być początkiem tej choroby, powinieneś niezwłocznie udać się do specjalisty. Lekarza, który zajmuje się diagnozowaniem żylaków określa się jako flebologa.
Pacjenci mogą zgłaszać się do niego nie tylko z żylakami, ale także z pajączkami (teleangiektazjami lub wenektazjami), owrzodzeniami podudzi (trudno gojącymi się ranami podudzi) lub obrzękami limfatycznymi (słoniowacizna). Lekarzami, którzy zajmują się leczeniem żylaków są także chirurdzy o specjalności chirurgia naczyniowa, choć częściej zajmują się oni usuwaniem niż samym diagnozowaniem przewlekłych niewydolności żylnych.
1.1. Czym jest chirurgia naczyniowa?
Chirurgia naczyniowa to dział medycyny, który zajmuje się wszelkimi zaburzeniami w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych (wyłączając serce). Zabiegi przeprowadzane przez tych specjalistów często ratują zdrowie i życie pacjenta. Lekarze ci zajmują się także usuwaniem żylaków i przeprowadzeniem szeregu innych zabiegów z leczeniem żylaków.
2. Leczenie hemoroidów
Żylaki odbytu, popularnie nazywane hemoroidami, to jedne z najczęściej występujących typów żylaków. Jest to wstydliwy problem, o którym chorzy wstydzą się mówić. Wielu z nich wstydzi się nawet zapytać swojego lekarza rodzinnego, jak przebiega leczenie żylaków i do jakiego specjalisty się udać.
Lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem żylaków odbytu to proktolog. Wizyta u tego specjalisty pomoże opracować najlepszą strategię leczenia hemoroidów. Lekarz zadecyduje czy konieczne jest operacyjne usunięcie żylaków, czy może się ono odbywać przy pomocy środków farmakologicznych.
3. Leczenie żylaków macicy
Żylaki macicy to schorzenie, które występuje głównie u kobiet w ciąży i spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi oraz uciskiem macicy na żyły miednicowe. W leczeniu tej odmiany żylaków niezbędna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.