Trwa ładowanie...

Kto leczy żylaki?

Avatar placeholder
10.07.2019 15:24
Kto leczy żylaki?
Kto leczy żylaki?

Poszczególne rodzaje żylaków wymagają konsultacji z różnymi lekarzami. Czasem nie wystarczy zwykły chirurg, ponieważ problem jest bardziej skomplikowany, szczególnie jeśli chodzi o leczenie żylaków odbytu.

spis treści

1. Leczenie żylaków

Żylaki to poważne schorzenie, a nie tylko mało estetyczna dolegliwość. Im wcześniej zgłosisz się do lekarza, tym bardziej prawdopodobne wyleczenie. Małe zmiany chorobowe nie wymagają inwazyjnych metod leczenia. Bagatelizowane żylaki mogą doprowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych.

Żylaki to wspólna nazwa dla przewlekłej niewydolności żylnej, która pojawia się w różnych miejscach ciała. Jeśli zauważasz u siebie zmiany, które mogą być początkiem tej choroby, powinieneś niezwłocznie udać się do specjalisty. Lekarza, który zajmuje się diagnozowaniem żylaków określa się jako flebologa.

Zobacz film: "Jak leczyć żylaki?"

Pacjenci mogą zgłaszać się do niego nie tylko z żylakami, ale także z pajączkami (teleangiektazjami lub wenektazjami), owrzodzeniami podudzi (trudno gojącymi się ranami podudzi) lub obrzękami limfatycznymi (słoniowacizna). Lekarzami, którzy zajmują się leczeniem żylaków są także chirurdzy o specjalności chirurgia naczyniowa, choć częściej zajmują się oni usuwaniem niż samym diagnozowaniem przewlekłych niewydolności żylnych.

1.1. Czym jest chirurgia naczyniowa?

Chirurgia naczyniowa to dział medycyny, który zajmuje się wszelkimi zaburzeniami w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych (wyłączając serce). Zabiegi przeprowadzane przez tych specjalistów często ratują zdrowie i życie pacjenta. Lekarze ci zajmują się także usuwaniem żylaków i przeprowadzeniem szeregu innych zabiegów z leczeniem żylaków.

2. Leczenie hemoroidów

Żylaki odbytu, popularnie nazywane hemoroidami, to jedne z najczęściej występujących typów żylaków. Jest to wstydliwy problem, o którym chorzy wstydzą się mówić. Wielu z nich wstydzi się nawet zapytać swojego lekarza rodzinnego, jak przebiega leczenie żylaków i do jakiego specjalisty się udać.

Lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem żylaków odbytu to proktolog. Wizyta u tego specjalisty pomoże opracować najlepszą strategię leczenia hemoroidów. Lekarz zadecyduje czy konieczne jest operacyjne usunięcie żylaków, czy może się ono odbywać przy pomocy środków farmakologicznych.

3. Leczenie żylaków macicy

Żylaki macicy to schorzenie, które występuje głównie u kobiet w ciąży i spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi oraz uciskiem macicy na żyły miednicowe. W leczeniu tej odmiany żylaków niezbędna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie żylaków kończyn dolnych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.