Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Wojciech Rybak

Zastosowanie pary wodnej w leczeniu żylaków

Zastosowanie pary wodnej w leczeniu żylaków
Zastosowanie pary wodnej w leczeniu żylaków (Zdjęcie kobiety /Shutterstock)

Obecnie na świecie przeważają metody wewnątrznaczyniowe, opierające się na zastosowaniu fal radiowych, laserów lub pary wodnej stosowanej celem uzupełnienia wyżej wymienionych metod lub jako osobna procedura. Dzięki niej można w tej chwili leczyć praktycznie każde żylaki, bez względu na ich przebieg, położenie czy wielkość.

spis treści

1. Usuwanie żylaków metodą SVS

Metoda usuwania żylaków parą wodną – Steam Vein Sclerosis (SVS) –została wprowadzona na rynek niespełna 15 lat temu. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest sam czynnik terapeutyczny, czyli woda, całkowicie neutralna dla człowieka. Dostarczana jest w mikrodawkach pod postacią pary wodnej, która – wtryskiwana na końcu cewnika – przenosi potrzebną do zamknięcia żyły energię. Specjalny przetwornik dawkuje odpowiednią ilość pary do światła naczynia. Przy dużych żyłach stosuje się nawet dwu-, trzy- bądź czterokrotnie większe dawki. Technika ta umożliwia osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów terapeutycznych oraz estetycznych, a przy tym jest obarczona stosunkowo niewielkim ryzykiem powikłań.

2. Przebieg zabiegu

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Metodzie towarzyszy niski stopień dyskomfortu w czasie oraz po zabiegu. Zwykle nie ma więc konieczności zażywania leków przeciwbólowych. Cewnik, przez który podawana jest para wodna, jest na tyle cienki, że można go wprowadzić do chorej żyły przez wenflon bez konieczności nacinania skóry. Dzięki temu po zabiegu nie pozostają na skórze trwałe, widoczne ślady, jak blizny czy przebarwienia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Krwiaki i siniaki są dużo mniejsze niż w przypadku innych metod. Dodatkowo procedura pozwala całkowicie wykluczyć interwencję chirurgiczną. Wcześniej bowiem żylaki o krętym przebiegu lub płytkim położeniu pod skórą były dyskwalifikowane z metod wewnątrznaczyniowych. Zabieg od początku do końca przeprowadzany jest pod kontrolą USG. Jest bezpieczny, nie występuje bowiem ryzyko związane chociażby z przebiciem ściany operowanego naczynia.

3. Zalecenia po zabiegu metodą SVS

Od razu po zabiegu pacjent jest w stanie o własnych siłach wrócić do domu i powrócić do codziennych aktywności. Metoda SVS jest jakby odwrotna do klasycznego strippingu, jeśli chodzi o zalecenia pozabiegowe. Po zabiegu SVS zaleca się, by pacjent spędzał jak najwięcej czasu w ruchu, po zabiegu chirurgicznym natomiast należy unikać przeciążeń kończyn dolnych. Ważne, by pacjent faktycznie powrócił do normalnych aktywności. Leżenie, siedzenie jest niewskazane. Zaleca się także noszenie specjalnych wyrobów medycznych o stopniowanym ucisku. Żylaki w klasycznej metodzie są wyciągane za pomocą stalowej sondy, po SVS zostają na swoim miejscu.

Dzięki zwłóknieniu błony środkowej światło żylaka obkurcza się i przebudowuje się sama ściana, co doprowadza do zaniku żylaka z pola widzenia w badaniu USG. Czas potrzebny do zamknięcia żylaków uzależniony jest od ich średnicy. Żylaki o średnicy do 4 mm mogą zniknąć nawet w kilka tygodni, z kolei te o dużej średnicy nawet do roku. Wizyty kontrolne ustalane są w pierwszym tygodniu po zabiegu i po 4-8 tygodniach.

Metoda Steam Vein Sclerosis stanowi istotne uzupełnienie obecnie stosowanych wewnątrznaczyniowych sposobów leczenia żylaków kończyn dolnych. Pozwala w większości przypadków całkowicie wyeliminować zabieg chirurgiczny i skutecznie usunąć niewydolne żyły oraz żylaki. W połączeniu z metodami skleroterapii oraz laseroterapii przezskórnej stanowi kompleksowe rozwiązanie w leczeniu żylaków, teleangiektazji i wenulektazji kończyn dolnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zioła na żylaki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze