Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Szafarowski

Stripping - charakterystyka, przebieg zabiegu, wskazania

Stripping jest tradycyjną, chirurgiczną metodą leczenia żylaków.
Stripping jest tradycyjną, chirurgiczną metodą leczenia żylaków. (Adobe stock)

Stripping to zabieg operacyjny, pozwalający na usunięcie dużych niewydolnych pni żył powierzchownych. Metoda ta najczęściej stosowana jest wówczas, gdy żylaki kończyn dolnych są zbyt rozległe lub gdy zastosowanie metody obliteracji jest niemożliwe. W naszym kraju szczególnie popularny jest stripping żyły odpiszczelowej. Cena takiego zabiegu może się różnić w zależności od miasta i placówki medycznej.

spis treści

1. Co to jest stripping?

Stripping to zabieg umożliwiający całkowite lub częściowe usunięcie uszkodzonych żył. Jest to standardowa procedura chirurgiczna, przeprowadzana po podaniu znieczulenia ogólnego lub zewnątrzoponowego. Operacja metodą klasyczną wykonywana jest zwykle u tych pacjentów, którzy cierpią z powodu niewydolności zastawek żylnych oraz naczyń przeszywających.

Stripping prawej żyły odpiszczelowej lub stripping lewej żyły odpiszczelowej przeprowadza się zwykle wtedy, gdy ze względu na rozmiar żylaków niemożliwe jest zastosowanie mniej inwazyjnej metody np. procedury wewnątrznaczyniowej.

2. Jakie są przyczyny żylaków?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Główną przyczyną żylaków jest niewłaściwe funkcjonowanie zastawek w żyłach. Zastawki te mają za zadanie kontrolować jednokierunkowy przepływ krwi, uniemożliwiając jej cofanie się w dół, w kierunku stóp. Kiedy te zastawki są osłabione, uszkodzone lub nieprawidłowo funkcjonują, krew może cofać się do górnych partii naczyń, co prowadzi do zwiększonego ciśnienia w żyłach powierzchownych.

W wyniku tego procesu dochodzi do poszerzenia i wygięcia żył, co jest charakterystycznym objawem żylaków. W miarę postępu przewlekłej niewydolności żylnej, żyły stają się widoczne pod skórą, a także mogą powodować objawy takie jak:

  • uczucie ucisku w obrębie żyły,
  • wrażenie tzw. ciężkich nóg,
  • pieczenie, odczuwalne przede wszystkim po długotwałym przebywaniu w pozycji stojącej.

3. Stripping – przebieg zabiegu

Usuwanie żyły odpiszczelowej za pomocą metody Babcocka polega na chirurgicznym odsłonięciu w pachwinie końcowego odcinka tejże żyły i podwiązaniu jej w miejscu, gdzie uchodzi ona do żyły udowej. Następnie należy odszukać początkowy odcinek żyły odpiszczelowej w okolicy kostki przyśrodkowej.

W kolejnym etapie do wnętrza żyły od strony kostki wprowadza się tzw. sondę, czyli cienki drut zakończony główką, którą przeprowadza się przez światło żyły, aż do miejsca podwiązania w pachwinie. W chwili przecięcia obu końców żyły i ich przywiązaniu do sondy wyciąga się sondę wraz z całym nawiniętym fragmentem żyły odpiszczelowej.

Po usunięciu żyły odpiszczelowej, kolejnym etapem operacji jest przeprowadzenie małych, kilkumilimetrowych nacięć i usunięcie żylaków (zastosowanie metody miniflebektomii), a także przecięcie niewydolnych żył przeszywających z uszkodzonymi zastawkami.

Po zakończeniu procedury chirurdzy nakładają opatrunki i owijają nogę bandażem elastycznym, dbając o zachowanie stopniowanego ucisku w celu poprawy krążenia krwi. Czasami rozważa się również usunięcie drugiej żyły powierzchownej - odstrzałkowej.

4. O czym warto wiedzieć decydując się na zabieg strippingu?

Warto zdawać sobie sprawę, że nawet po prawidłowo przeprowadzonej operacji usunięcia żylaków, nowe zmiany tego rodzaju mogą się pojawić. To zjawisko wynika z natury przewlekłej niewydolności żylnej, która objawia się występowaniem żylaków. Szacunki dotyczące ponownego pojawiania się problemu po operacji wahają się między 40% a 80%, co pokazuje pewną zmienną skłonność do nawrotów.

Warto jednak zaznaczyć, że nowe żylaki zazwyczaj są mniejsze i mniej niebezpieczne niż te, które były obecne przed operacją. W takich przypadkach można skutecznie usunąć je ambulatoryjnie, korzystając z metod obliteracji lub miniflebektomii.

5. Stripping – wskazania

Istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia procedury strippingu. Procedurę można zastosować u osób borykających się z problemem:

  • żylaków nawrotowych,
  • żylaków objawowych,
  • żylaków, które powiększają się pomimo zastosowania terapii zachowawczej,
  • żylaków, które krwawią
  • żylaków, które stanowią poważny defekt kosmetyczny,
  • żylaków, które są powiązane z nawracającymi stanami zapalnymi.

6. Stripping żyły odpiszczelowej – cena

Koszty związane z operacyjnym usuwaniem żylaków wahają się między 800 a 3500 złotych. Po przeprowadzeniu zabiegu, pacjent zazwyczaj musi nosić specjalne pończochy uciskowe lub rajstopy kompresyjne, które mają na celu wspieranie procesu gojenia. Cena pończoch, które wspomagają terapię obrzęków po zabiegu strippingu wynosi 200-300 złotych. Za rajstopy kompresyjne trzeba z kolei zapłacić ok. 200 złotych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze