Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Ostre powikłania żylaków

Żylaki (łac. varix) dotykają około 8- 9% ludzi, głównie występują u osób rasy białej, w tym częściej u kobiet powyżej 40. roku życia, najczęściej zajmują żyły podudzi. Mówimy wtedy o żylakach kończyn dolnych. Większość ludzi uważa, że żylaki kończyn dolnych są jedynie błahym problemem kosmetycznym. Tymczasem są to schorzenia układu krążenia, które nieleczone mogą prowadzić do ciężkich powikłań, a nawet zagrażać życiu. Pękniecie żylaka oraz powstanie zakrzepicy, musi być leczone.

1. Jak powstają żylaki kończyn dolnych?

Powstawanie żylaków wiąże się z niewystarczającą wytrzymałością ścian naczyń żylnych w stosunku do działającego ciśnienia hydrostatycznego krwi. Stany takie występują w przypadku wysokiego ciśnienia krwi, utrudnionego jej odpływu i zalegania w naczyniach kończyn dolnych oraz w osłabieniu elastyczności ścian (np. w miażdżycy) i zwiększonej podatności na rozciąganie (np. nadmiar estrogenów).

2. Przyczyny żylaków

Głównymi przyczynami powstawania żylaków są: otyłość, palenie papierosów, siedzący tryb życia, praca na stojąco, gorące kąpiele. Inne przyczyny żylaków to: predyspozycja genetyczna, zakrzepica żylna, zapalenie naczyń, niewydolność mechanizmu zastawkowego. Żylaki są to workowate poszerzenia naczyń żylnych z towarzyszącym im poskręcaniem i wydłużeniem.

3. Powikłania choroby żylakowej

Żylaki kończyn dolnych często nie powodują żadnych powikłań i komplikacji. Jednak zaawansowana i nieleczona choroba żylakowa może spowodować niebezpieczne powikłania, w tym bezpośrednie zagrożenie życia chorego. Najczęściej występowanie żylaków jest związane z możliwością występowania stanów zapalnych - skóra nad żylakami staje się bolesna, zaczerwieniona, swędząca, popękana, możliwy jest również rozwój trudno gojącego się owrzodzenia podudzi (o skłonnościach do nawrotu).

Zapalenie żylaków często występuje po urazach, operacjach, porodzie, w stanach gorączkowych. Inne powikłania to: podskórne wybroczyny (osłabione naczynia mikrokrążenia pękają na skutek niewielkich urazów), obrzęk w okolicy kostek i podudzi występujący głównie wieczorem (obrzęk zaburza prawidłowe odżywianie skóry i tkanki podskórnej), zapalenie tkanki podskórnej.

Najniebezpieczniejszymi dla życia powikłaniami są pęknięcia żylaka, czyli zmienionego chorobowo naczynia oraz powstanie w nim zakrzepu. Odpowiednie leczenie żylaków nóg lub już powstałych powikłań znacznie poprawia rokowanie chorego. Nieleczona choroba lub leczenie żylaków nóg niewłaściwie może wywołać schorzenia układu krążenia, doprowadzić do inwalidztwa oraz zgonu.

3.1. Pęknięcie żylaka

Występowanie żylaków jest związane z osłabieniem elastyczności naczyń żylnych i zwiększoną ich podatnością na rozciąganie. Gromadząca się w naczyniu krew stopniowo coraz bardziej poszerza jego średnicę oraz zmniejsza grubość ściany. Ściana takiego naczynia staje się coraz cieńsza i jest mniej odporna na różnego rodzaju uszkodzenia, co umożliwia pęknięcie żylaka.

Krwawienie z pękniętego żylaka nie jest bardzo częstym powikłaniem. Zazwyczaj krwawienie występuje samoistnie lub po niewielkim urazie. Naczynie, które może ulec pęknięciu, ma charakterystyczny wygląd - jest ono znacznie uwypuklone i pogrubiałe, o kolorze niebieskawym, skóra nad nim jest bardzo cienka.

Krwawienie z takiego żylaka może być znaczne, czasem utrata krwi doprowadza do rozwoju wstrząsu, który może skończyć się zgonem. W udzielaniu pierwszej pomocy najważniejsze jest zatamowanie krwawienia. Kończynę unosimy ponad poziom ciała i zakładamy opatrunek uciskowy.

3.2. Zakrzepica żylna

Przepływ krwi w zmienionych chorobowo naczyniach jest wolniejszy, co przyczynia się do zwiększonego ryzyka powstawania zakrzepów w świetle żył. Więcej płytek krwi styka się z śródbłonkiem i ze sobą nawzajem. W normalnych warunkach składniki morfotyczne krwi płyną głównie w środkowym nurcie i nie dochodzi do ich dłuższego kontaktu z wewnętrzną powierzchnią naczynia.

Powoli narastający zakrzep może zamknąć całkowicie naczynie, częściej jednak dochodzi do oderwania się jego od ściany. Oderwany zakrzep może spowodować zablokowanie innego (zazwyczaj mniejszego) naczynia - powodując zator (łac. Embolia). Leczenie zakrzepicy powinno być jak najszybsze, ponieważ zator tętnicy końcowej czynnościowo powoduje zawał.

3.2.1. Powikłania zakrzepicy

  • Zator tętnicy płucnej (łac. embolia arteriae pulmonalis, zatorowość płucna, ZTP). Zator tętnicy płucnej wywołuje następujące objawy: blokuje dopływ krwi do części płuca, przez co płuco staje się bezpowietrzne (powstaje niedodma), a do organizmu dociera mniej tlenu. Dodatkowo dochodzi do mniejszego napełniania lewej komory, co skutkuje spadkiem ciśnienia i wystąpieniem wstrząsu. Skrzeplina zazwyczaj blokuje naczynie w dolnym płacie płuca prawego. Stan taki jeśli jest nieleczony, stwarza duże zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka - może spowodować zapalenie płuc oraz w ciężkich przypadkach zgon. Najbardziej narażone na to powikłanie są osoby: otyłe, z chorobą nowotworową, po zabiegach operacyjnych, urazach, z nadkrzepliwością krwi, w starszym wieku, stosujące hormonoterapię zastępczą oraz doustną antykoncepcję hormonalną, prowadzące siedzący tryb życia, palacze papierosów.
  • Zator wsteczny (łac. embolia retrograda). Oderwany zakrzep, jeśli jest duży może zamiast popłynąć z prądem krwi, cofnąć się w kierunku działania siły ciężkości. Stan taki jest mniej niebezpieczny, jednak nie należy go bagatelizować. Skrzep zamykający naczynie obwodowe powoduje niedokrwienie obszaru zaopatrywanego przez niego. Najczęstszymi objawami zatoru wstecznego są: silny, nagły ból, skóra staje się zimna i blada, występuje niedowład kończyny dolnej. Tętno jest niewyczuwalne na naczyniach położonych obwodowo, czasem występuje zapadnięcie żył powierzchownych.

4. Jakie objawy w chorobie żylakowej wymagają konsultacji z lekarzem?

Objawami żylaków, które powinny zwrócić uwagę osoby chorej, są wszystkie symptomy powyższych powikłań. Pęknięcie żylaka objawia się krwawieniem z przerwanego naczynia. Krew żylna jest ciemna, wypływa spokojnie, jednak może być to krwawienie obfite. Po zaopatrzeniu rany niezbędna jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Nagłe spuchnięcie nogi, zmiana jej koloru na odcień sino-czerwony, silny ból kończyny mogą sugerować zamknięcie naczynia żylnego przez zakrzep.

Najbardziej niepokojącymi objawami są silny, nagły ból w klatce piersiowej (czasami jest to ból zamostkowy) z towarzyszącymi dusznością, tachykardią, przyspieszonym oddechem, krwiopluciem, kaszlem, gorączką, niepokojem, strachem i sinicą, czasem następuje utrata przytomności. Może to oznaczać wystąpienie zatoru tętnicy płucnej, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Każde owrzodzenie podudzia powinno być także skontrolowane przez lekarza, ponieważ zmiana taka ma tendencję do nawrotów oraz do utrudnionego gojenia się.

Iwona Leleń,
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Powikłania żylaków - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Powikłania żylaków
Powikłania żylaków

Zagrożenia związane z żylakami

(...) Potencjalnym zagrożeniem życia są powikłania żylaków przewodu pokarmowego. Ich mechanizm powstania jest odmienny od tych w...

Powikłania żylaków

Żylaki a nowotwory

(...) kompensacyjny niewydolności wątroby. Objawy i powikłania żylaków Pierwszym objawem żylaków kończyn dolnych jest defekt kosmetyczny ... przebarwień na skórze tzw. wyprysk żylakowy, stwardnienie tkanki podskórnej podudzia. Powikłania żylaków kończyn...

Powikłania żylaków

Wyprysk jako powikłanie żylaków

Główne powikłania żylaków kończyn dolnych to owrzodzenia, które przebiegają bardzo często z wypryskiem podudzi. Są to zmiany bardzo uciążliwe ze względu na swój charakter oraz uporczywe objawy towarzyszące. Wyprysk współistniejący z owrzodzeniem goleni ... . Powikłania żylaków Rokowanie u chorych na żylaki zależy przede wszystkim od tego, czy zdołamy zapobiec powstawaniu powikłań spowodowanych zwiększonym ciśnieniem krwi w kończynach albo je wyleczyć, jeżeli już istnieją. Powikłania żylaków leczone...

Żylaki

Powikłania żylaków

U większości chorych żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niestety w niektórych przypadkach żylaki są przyczyną stanów zapalnych. Zmienia się skóra, pod którą znajdują się chore żyły, jest zaczerwieniona i występują na niej bolesne stwardnienia. Zazwyczaj...

Żylaki przełyku

Powikłania żylaków przełyku

Żylaki przełyku to charakterystyczne poszerzenia naczyń żylnych dolnej części przełyku. Są to struktury bardzo podstępne – ich pierwszym objawem bardzo często jest krwawienie

Leczenie inwazyjne żylaków

Powikłania po operacji żylaków

Powikłania po operacji żylaków mogą wystąpić, jak po każdym zabiegu. Jednak w przypadku żylaków kończyn dolnych występują rzadko i nie są groźne. Najczęściej występującym powikłani

Borelioza

Powikłania po boreliozie

Ostra, natychmiastowa postać boreliozy, która przebiega w charakterze rumienia na skórze, jest chorobą o łagodnym przebiegu, a jeżeli jest leczona, w 90% dochodzi do zwalczenia infekcji i choroba nie zostawia po sobie żadnych powikłań. Jeżeli jednak te...

Pierwsze dni po porodzie

Powikłania w połogu

Połóg trwa sześć tygodni po porodzie. Nie jest to łatwy okres dla młodej mamy. Maleństwo wypełnia cały jej czas. Nieopatrznie kobieta może zaniedbać swoje zdrowie. Pogarsza się

Hemafereza lecznicza

Powikłania hemaferezy

Hemafereza to zabieg usunięcia z krwi określonego składnika. Służą w tym celu tak zwane separatory komórkowe – to specjalne urządzenia przez które przepływa pobierana z układ

Cukrzyca

Powikłania cukrzycy

Powikłania cukrzycy

Do najczęstszych powikłań cukrzycy należy neuropatia. Wielu chorych doświadcza również hipoglikemii. O hipoglikemii mówimy, gdy stężenie glukozy we krwi spada poniżej 2,5-2,8 mmol/l (lub 45-50mg/dl). U cukrzyków wartości, przy których odczuwalne są...