Metody leczenia żylaków
Żylaki powstają na skutek pękania zbyt rozszerzonych żył. Są dolegliwością, która częściej dopada kobiety, ale stosowanie uciskowych rajstop, unoszenie nóg i zażywanie leków uszczelniających naczynka krwionośne łagodzi skutki ich występowania... Leczenie żylaków nie zawsze daje całkowitą gwarancję skuteczności. W zależności od tego, jaka metoda zostanie zastosowana, możemy oczekiwać różnych rezultatów leczenia żylaków.
1. Farmakologiczne leczenie żylaków
Leczenie farmakologiczne – działa tylko wspomagająco na inne metody leczenia żylaków. Leki łagodzą objawy choroby i spowalniają jej rozwój. Często poleca się w leczeniu hemoroidów. Wzmacniają i uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych, wzmagają krążenie, działają przeciwzapalnie. Można je przyjmować tylko za radą lekarza. Bez jego konsultacji nie można niczego zażywać.
2. Kompresjoterapia w leczeniu żylaków
Kompresjoterapia, inaczej ucisk stopniowy – podczas stosowania kompresjoterapii przydadzą się specjalne rajstopy, które najmocniej uciskają okolice stóp, a potem stopniowo zmniejszają ucisk. Zamiast rajstop można używać opacki uciskowej. Ten rodzaj terapii jest najskuteczniejszy po operacjach.
3. Skleroterapia na żylaki
Skleroterapia, inaczej obliteracja – za pomocą cienkiej igły wstrzykiwany zostaje specjalny preparat. Dochodzi do zapalenia ściany żyły. Przez kilka dni żylak jest bolesny i twardy. Dzięki temu żylak zarasta, a krew zaczyna płynąć innymi żyłami. Tego typu zabiegi nie gwarantują jednak stałego wyleczenia. Często żylaki powracają.
4. Operacje żylaków
Operacje żylaków przeprowadza się, gdy inne metody leczenia nie są skuteczne. Operuje się żylaki rozległe, które krwawią, powodują owrzodzenia, z zakrzepami i w stanach zapalnych. Jest to bardzo skuteczna metoda i mało bolesna. Przeprowadza się ją w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Niestety, nawet po operacji może nastąpić nawrót choroby. Rodzaje operacji:
Stripping żyły odpiszczelowej – nacina się pachwinę i okolice kostki. Przez nacięcie w pachwinie wprowadza się do żyły sondę. Sonda, inaczej stripper, ma kształt cienkiego kabla lub nitki. Przesuwa się ja przez cały piszczel i wyprowadza przez nacięcie w kostce. Koniec chorej żyły przyczepia się do sondy i wyciąga. Pacjent dosyć szybko zaczyna chodzić, choć wymaga krótkiej hospitalizacji.
Metoda kriochirurgiczna, inaczej zamrażanie – przypomina stripping żyły odpiszczelowej. Sondę wprowadza się do żyły i schładza. Żylaki przyczepiają się do schłodzonej sondy, a następnie są wraz z niż wyciągane.
Metoda koagulacji – polega na rozgrzaniu wprowadzonej do żył sondy. Prowadzi to do uszkodzenia żylaków i ich zarośnięcia.
5. Laserowe usuwanie żylaków
Laserowe usuwanie żylaków jest bezbolesne i szybkie. Stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne. Zabieg trwa około pół godziny. Jeśli nie ma żadnych komplikacji, pacjent po piętnastominutowej obserwacji może wrócić do domu i do swoich stałych zajęć. Musi jednak unikać dużego wysiłku fizycznego. Żylaki wchłaniają się całkowicie po ośmiu dniach. Zabiegi laserowego usuwania żylaków nie są refundowane przez NFZ. Pacjent sam musi zapłacić około 2,5 tysiąca złotych za wykonanie zabiegu na jednej nodze.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.