Antykoncepcja a żylaki

Antykoncepcja a żylaki – czy mają na siebie wpływ? Według wielu naukowców doustna antykoncepcja hormonalna była wielkim przełomem w dziedzinie sztucznych metod antykoncepcji. Obecnie jest to najczęściej stosowana metoda antykoncepcji, pozwalająca na kontrolowanie przez pary ilości posiadanego potomstwa. Należy jednak pamiętać, że pomimo wielu zalet z jej stosowaniem wiąże się możliwość występowania powikłań. Dla kobiet bardzo dużym problemem może stać się ryzyko rozwoju schorzenia układu krążenia, takim jakim są żylaki kończyn dolnych.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Czym są żylaki kończyn dolnych?

Żylaki (łac. varix) to choroba naczyń żylnych, na którą cierpi 8-9% populacji światowej. Cztery razy częściej występują one u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ ściany naczyń żylnych u kobiet są cieńsze i delikatniejsze na skutek wyższego poziomu hormonów żeńskich. Najczęściej występują żylaki kończyn dolnych. Choć inne miejsca organizmu ludzkiego także są na nie podatne (np. naczynia żylne przełyku).

Objawy żylaków kończyn dolnych

Początkowo żylaki objawiają się powstającymi na kończynach dolnych „pajączkami”, następnie dołączają się obrzęk, ból nóg oraz uczucie ciężkości kończyn dolnych. Wygląd naczyń zmienionych chorobowo jest bardzo charakterystyczny - stają się poszerzone, zgrubiałe, wypukłe. Są to zapchane żyły. Wielu ludziom wydaje się, że żylaki są tylko problemem kosmetycznym, tymczasem są to schorzenia układu krążenia, które mogą prowadzić do groźnych dla życia powikłań - zakrzepica, krwawienie z pękniętych żylaków.

Przyczyny żylaków kończyn dolnych

Głównymi przyczynami powstawania żylaków, poza opisaną poniżej antykoncepcją, są: predyspozycja genetyczna, otyłość, siedzący tryb życia, praca na stojąco, gorące kąpiele, ciąża, zakrzepica, zapalenie naczyń. Poza tym do powstawania tych zmian predysponuje rasa biała, płeć żeńska i starszy wiek.

Zalety tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne składają się głównie z pochodnych dwóch hormonów - progesteronu i estrogenu (wyjątkiem są tzw. minipigułki zawierające pochodną tylko progesteronu). Pozytywnym i oczekiwanym działaniem tabletki antykoncepcyjnej jest działanie zapobiegające ciąży. Efekt ten jest osiągnięty ponieważ jest to antykoncepcja hormonalna.

Zawarte w pigułkach hormony hamują naturalnie zachodzący proces cyklu miesięcznego (wzrost i uwalnianie komórki jajowej). Antykoncepcja hormonalna dodatkowo zagęszcza śluz szyjkowy (staje się on nieprzepuszczalny dla plemników) oraz powoduje atrofię (zanik) błony śluzowej macicy, która nie może przyjąć zapłodnionej komórki jajowej.

Te wielopoziomowe działania wywierają na organizm kobiecy efekt antykoncepcyjny. Są jak terapia hormonalna. Dodatkowo tabletki antykoncepcyjne zmniejszają dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz same miesiączki (zmniejszenie obfitości krwawień, ból, rozdrażnienie). Działaniem pozytywnym dla kobiet jest również poprawa wyglądu cery.

Wady tabletek antykoncepcyjnych

Niestety, jak większość preparatów farmaceutycznych, także tabletki antykoncepcyjne, mają działania niepożądane i wywierają skutki uboczne. Większość skutków ubocznych wynika z estrogenowej komponenty preparatu i ustępują one po kilku miesiącach terapii. Czasem jednak należy rozważyć zmianę preparatu (na środek zawierający inną dawkę estrogenów lub tylko progesteron) lub całkowitą rezygnację z doustnej antykoncepcji.

Działaniami tymi są: plamienia lub krwawienia występujące w środku cyklu, brak krwawienia z odstawienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, bóle i skurcze nóg, zmniejszenie libido, przyrost masy ciała, obrzmienie gruczołów sutkowych oraz depresje. Zmieniają one także florę pochwy przyczyniając się do zwiększenia częstości zakażeń.

Czasami tabletki antykoncepcyjne mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia i życia powikłania (np. zakrzepica, zator tętnicy płucnej), zwiększone ryzyko występuje u kobiet palących papierosy po 35. roku życia, po operacjach, w czasie długotrwałego unieruchomienia, w niekontrolowanym nadciśnieniu, w chorobach przebiegających z nadkrzepliwością, chorobach wątroby, w cukrzycy, miażdżycy, w chorobach układu krążenia, w niezdiagnozowanych krwawieniach z pochwy, u osób z nowotworem piersi, jajników, trzonu macicy lub odbytu w wywiadzie.

Niebezpiecznymi objawami podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji są: ostry ból i pieczenie łydki, ostry ból w klatce piersiowej, nasilający się przy oddychaniu, utrata tchu, kaszel z plwociną podbarwioną krwią, ostry ból w jamie brzusznej, żółtaczka, wysokie ciśnienie tętnicze, wysypka, zaburzenia mowy, zmniejszenie pola widzenia, osłabienie lub paraliż części ciała, pierwszy w życiu napad padaczkowy lub ostry, migrenowy ból głowy, utrata przytomności, zmuszają do natychmiastowego odstawienia preparatu.

Dla kobiet jednak duży problem stanowi ryzyko powstania żylaków podczas stosowania doustnej antykoncepcji, ponieważ wpływają one na ich wygląd zewnętrzny. Antykoncepcja a żylaki – czy ryzyko faktycznie istnieje?

Antykoncepcja hormonalna a żylaki

Przyjmowanie przez kobietę preparatów zawierających hormony (tabletki antykoncepcyjne, HTZ- hormonalna terapia zastępcza), wiąże się z ryzykiem rozwoju żylaków. Hormony zawarte w pigułkach osłabiają naturalną sprężystość ścian naczyń żylnych. Naczynia takie stają się bardziej podatne na rozciąganie.

Wysokie ciśnienie hydrostatyczne wywierane przez słup krwi naciska na ścianę żyły i powoduje jej rozciągnięcie, dochodzi do rozszerzenia średnicy naczynia i do zalegania krwi w najniższych partiach ciała, a więc w kończynach. Dodatkowo zalegająca w rozszerzonym naczyniu krew powoduje zaburzenie pracy mechanizmu zastawkowego, który w prawidłowych warunkach zapobiega cofaniu się krwi.

Powikłania zakrzepowe a terapia hormonalna

Antykoncepcja hormonalna może przyczynić się do ryzyka powstawania zakrzepów. Największy wpływ na czynność prozakrzepową ma estrogen, chociaż badania wykazały, że progesteron również przyczynia się do powstania powikłań zakrzepowo - zatorowych. Ryzyko zakrzepicy jest dość rzadkim powikłaniem, jednak rośnie ono u pacjentek otyłych, palących papierosy, chorujących na cukrzycę, prowadzących siedzący tryb życia, po urazach, operacjach, złamaniach, długotrwałym unieruchomieniu oraz w przypadkach nadmiernej krzepliwości krwi.

Powstające w naczyniach krwionośnych zakrzepy mogą prowadzić do powstawania żylaków oraz zatorów. Narastający zakrzep blokuje swobodny przepływ krwi w naczyniu oraz zaburza prawidłową pracę mechanizmu zastawkowego. Zapchane żyły przyczyniają się do gromadzenia krwi poniżej skrzepu, powoduje to zwiększony nacisk krwi na ściany żył, a następnie poszerzenie ich średnicy. Początkowo powiększenie średnicy jest odwracalne, jednak długo utrzymujące się zaleganie krwi utrwala odkształcenie.

Drugi mechanizm gromadzenia się krwi w naczyniach ma związek z opisaną powyżej nieprawidłową pracą zastawek. W warunkach prawidłowych zastawki zapobiegają cofaniu się krwi w naczyniach żylnych, powodując jednokierunkowy prąd krwi w kierunku serca. Zmienione zastawki sprzyjają cofaniu się krwi, czyli jej gromadzeniu w naczyniach kończyn dolnych. Dalszy efekt jest identyczny, czyli następuje poszerzenie światła naczynia żylnego i powstawanie zmian żylakowatych.

Komentarze (5)
~Babsi
~Babsi ponad rok temu

Mam pajączki na nogach i jak zastanawialam się nad antykoncpecją mój gin odradzał mi tabletki, a proponował wkładkę z hormonami. Jest to bezpieczniejsza metoda dla osób z takimi skłonnościami. Mocno nad tym teraz myślę Czy są tu osoby, które przy pajączkach/żylakach założyły wkładkę?

Odpowiedz
~Krystyna
~Krystyna ponad rok temu

@~Majeczka: Mam żylaki i to dość spore i długi czas biorę tabletki, to dziwne, że mój ginekolog nie ostrzegł mnie przed takim zagrożeniem :/ aż lecę o ulotkę i sprawdzę zaawartosc estrogenow w moich tabletkach W takim razie muszę dowiedzieć się więcej tez o wkłądce skoro jest bezpeczniejsza przy żylakach.

Odpowiedz
~Majeczka
~Majeczka ponad rok temu

Przy tabletkach, które zawierają estrogeny owszem istnieje ryzyko zakrzepicy - ja wybrałam wkladkę hormonalną Levosert, bez tego hormonu i przy żylakach mogę ją stosować. Mam założoną już pół roku, jestem po badaniach i wszystko w porządku.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny żylaków
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Przyczyny żylaków
Przyczyny żylaków

Geneza żylaków

Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo jednak, że ryzyko rozwoju żylaków rośnie z wiekiem. Dotychczasowe (...) badania sugerują, że pierwotną patologią prowadzącą...

Przyczyny żylaków

Jak powstają żylaki?

Żylaki to powszechny problem nie tylko kobiet. Na żylaki cierpią też mężczyźni. Opuchnięte kostki nóg, silne swędzenie, pajączki. To pierwsze objawy (...) zwiastujące powstanie choroby. Żylaki bowiem...

Przyczyny żylaków

Poznaj przyczyny powstawania żylaków nóg

Poznaj przyczyny powstawania żylaków nóg

, jednak zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego mają głębsze przyczyny. Dowiedz się, co wpływa na powstawanie żylaków nóg i jak można zminimalizować (...) , wyczerpującego biegania, jazdy na rowerze czy wspinaczki. Nasza...

Przyczyny żylaków

Otyłość a żylaki

odpowiedniego leczenia, mogą stać się przyczyną ciężkich zakażeń całego organizmu. Jak powstają żylaki? Uważa się, że największe znaczenie w procesie (...) ścian naczyń włosowatych, co jest przyczyną...

Przyczyny żylaków

Długotrwałe stanie a żylaki

Żylaki kończyn dolnych to problem wielu ludzi, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn, a częstość występowania (...) zwiększa się z wiekiem. Ich powstawaniu sprzyjają predyspozycje genetyczne, obserwuje...

Przyczyny żylaków

Genetyczne przyczyny powstawania żylaków

Żylaki kończyn dolnych to trwałe poszerzenie żył powierzchownych z ich wydłużeniem i poskręcaniem. Przyczyną ich występowania jest długotrwały zastój (...) się wraz z wiekiem. Genetyczne przyczyny powstawania...

Przyczyny żylaków

Czynniki ryzyka rozwoju żylaków

Czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju żylaków nóg zaburzają przepływ krwi w kończynach dolnych. Utrudniają one odpływ krwi poprzez żyły (...) od nas, gdyż mają podłoże dziedziczne i hormonalne. Jednak na powstanie żylaków...

Przyczyny żylaków

Żylaki w szczególnych sytuacjach

w krzepliwości krwi. Do bardzo rzadkich przyczyn wrodzonych występowania żylaków możemy zaliczyć zespół Klippla-Trenaunaya, który jest związany z obecnością (...) partiach ciała. Jeśli taki stan utrzymuje się długo,...

Przyczyny żylaków

Żylaki jako powikłanie choroby zakrzepowej

Żylaki kończyn dolnych pojawiają się u osób z genetycznymi predyspozycjami do tej choroby, które dużo stoją lub siedzą w jednej pozycji, noszą (...) uciskające nogi skarpety, itp. To tak zwane żylaki pierwotne. Żylaki...

Przyczyny żylaków

Rzadkie przyczyny żylaków

Rzadkie przyczyny żylaków

. Przyczyny żylaków kończyn dolnych Kobiety doskonale wiedzą, jak wyglądają żylaki kończyn dolnych, ponieważ wpływają one negatywnie na estetyczny (...) znane, czasami jednak na powstanie żylaków...