Trwa ładowanie...

Przyczyny powstawania żylaków w ciąży

Avatar placeholder
22.11.2022 10:49
Przyczyny powstawania żylaków w ciąży
Przyczyny powstawania żylaków w ciąży

Żylaki w ciąży to dolegliwość spowodowana wrodzoną słabością żył i zaburzeniami prawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych. Choroba polega na utrudnionym odpływie krwi z kończyn dolnych. Silne zgrubienia pojawiają się wzdłuż linii żył, szpecą łydki, a co gorszą swędzą, bolą i mogą prowadzić do zakrzepów. Schorzenie może pojawić się już na początku ciąży. Dlaczego w w jej trakcie powstają żylaki oraz jak wygląda ich profilaktyka? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy tekst.

spis treści

1. Uczucie ciężkich nóg

Jeżeli mamy słabe mięśnie, mało się ruszamy i zastawki są uszkodzone, krew zaczyna się cofać, wzrasta jej ciśnienie, z coraz większą siłą naciska na ściany żył, które rozszerzają się i nie wracają do swego pierwotnego kształtu. Odczuwamy ciężkie, ołowiane nogi i opuchnięte wieczorem kostki. W czasie ciąży żylaki to problem, który dotyka ok. 40 proc. ciężarnych kobiet. Mogą się pojawić już na początku ciąży.

2. Przyczyny żylaków kończyn dolnych w ciąży

  • Predyspozycje genetyczne (jeśli twoja mama ma żylaki, wzrasta ryzyko, że pojawią się też u ciebie).
  • Nadwaga i spędzanie dużej ilości czasu w pozycji pionowej, stojącej oraz siedzącej.
  • Mało aktywny tryb życia, w którym nie ma miejsca na sport i ruch.
  • W czasie poprzednich ciąży występowały żylaki.
  • Wpływ hormonów, a szczególnie progesteronu, który ma działanie rozkurczające na włókna mięśni gładkich, powodując nie tylko zmniejszenie napięcia żył, ale i moczowodów oraz jelit.

3. Przyczyny żylaków pochwy w ciąży

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Żylaki nóg to najczęstsza dolegliwość tego typu u kobiet w ciąży. Zdarza się, że mogą występować na wargach sromotnych i w pochwie oraz odbycie jako tzw. hemoroidy.

Przyczyny żylaków sromu w ciąży to mechaniczne uciski płodu na żyły miednicy. Ciężarna macica działa jak blokada, przyciskając żyłę dolną do kręgosłupa, przez co ulega ona poszerzeniu. Ponadto dochodzą zmiany w układzie krzepnięcia polegające na zwiększeniu lepkości krwi i krzepliwości, co może sprzyjać powstawaniu żylakom pochwy.

Żylaki odbytu w ciąży związane są z anatomicznym przebiegiem naczyń w miednicy. Lewa żyła biodrowa krzyżuje od tyłu prawą tętnicę biodrową wspólną. Pojawiają się bolesne hemoroidy, które wymagają intensywnego leczenia.

4. Profilaktyka żylaków w ciąży

Leczenie przewlekłej choroby żylnej w ciąży jest ograniczone. Zdecydowanie nie zaleca się zabiegów operacyjnych na naczyniach krwionośnych u kobiet spodziewających się dziecka. Także leczenie farmakologiczne nie jest zalecane. Warto zadbać o odpowiednią dietę bogatą w błonnik i witaminę C. Brak rutyny w organizmie osłabia ścianki naczyń krwionośnych kobiety w ciąży.

  • Unikanie gorącej wody – jeżeli masz skłonności do żylaków, unikaj wysokiej temperatury. Gorące kąpiele, sauna, solaria powodują gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych i są szczególnie niewskazane w czasie ciąży.
  • Odpowiednia odzież – żylakom odbytu w ciąży i żylakom kończyn dolnych sprzyja uciskająca, krępująca odzież. W czasie ciąży zapomnij o ciasnych paskach, zrezygnuj z obcisłych majtek, pończoch i skarpetek.

Żylaki w ciąży mogą zniknąć po porodzie. Jeśli tak się nie stanie, a objawy będą się utrzymywać, należy skonsultować się ze specjalistą. Może on zalecić leczenie farmakologiczne. Nieleczone żylaki mogą być zagrożeniem dla naszego życia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny żylaków powrózka nasiennego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze