Trwa ładowanie...

Progesteron - funkcje, normy, interpretacja wyników

Stężenie progesteronu odgrywa ważną rolę podczas ciąży
Stężenie progesteronu odgrywa ważną rolę podczas ciąży (123rf.com)

Progesteron to kobiecy hormon płciowy, który pełni szereg istotnych funkcji. Wspiera funkcjonowanie układu rozrodczego, reguluje cykl, a także pomaga w utrzymaniu ciąży. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń w tym obszarze dobrze jest wykonać badania na poziom progesteronu. We wczesnej ciąży wykonuje się je także w celu rozpoznania ciąży pozamacicznej) czy ocenie ryzyka utraty ciąży.

spis treści

1. Co to jest progesteron

Progesteron to hormon wydzielany przez jajniki i ciałko żółte. W czasie ciąży wydziela go także łożysko. Głównym zadaniem progesteronu jest przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zapłodnione komórki jajowe. Badanie stężenia progesteronu jest wykonywane w rozpoznawaniu i leczeniu niektórych przyczyn niepłodności. Stężenie progesteronu zmienia się w sposób przewidywalny w ciągu całego cyklu miesiączkowego.

Progesteron jest tzw. hormonem steroidowym. Może być wykorzystywany do wszelkiego rodzaju przekształceń, a także używany w formie leków.

Zobacz film: "Problemy hormonalne kobiet"

Pełni istotną rolę w procesie regulowania cyklu miesiączkowego. Na początku powinien utrzymywać się na niskim poziomie aż do owulacji. W tej fazie jajniki produkują niemal wyłącze estrogeny. Wzrost poziomu progesteronu jest sygnałem, że zaczęła uwalniać się komórka jajowa.

Największa produkcja progesteronu ma miejsce, kiedy pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, produkcję tego hormonu przejmuje łożysko. Jeśli nie, po kilkunasty dniach ciałko żółte zaczyna zanikać, a poziom progesteronu się zmniejsza. Na skutek tego błona śluzowa się złuszcza i dochodzi do krwawienia miesiączkowego.

2. Kiedy warto oznaczać poziom progesteronu

Progesteron jest stosowany w diagnostyce różnych chorób. Najczęściej poziom progesteronu jest oznaczany:

  • podczas diagnostyki niepłodności;
  • przy ocenie wystąpienia owulacji po zastosowanym leczeniu;
  • podczas objawów, takich jak bóle brzucha, krwawienia z dróg rodnych;
  • w celu oceny skuteczności leczenia, gdy kobieta w ciąży wymaga podania progesteronu;
  • w celu monitorowania rozwoju łożyska;
  • w celu monitorowania rozwoju płodu przy ciąży zagrożonej.
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

Stężenie progesteronu odgrywa ważną rolę podczas ciąży, pozwala na ocenę funkcji łożyska i dorastania płodu. Niedobór progesteronu może prowadzić do poronień. U kobiet, które nie są w ciąży, zbadanie stężenia progesteronu i innych hormonów może być pomocne w celu ustalenia nieregularnej i nieprawidłowej menstruacji. Lekarz zleca również badanie progesteronu, w przypadku, gdy u kobiety występują problemy z zajściem w ciążę, a badanie to umożliwia ocenę czy występuje prawidłowa owulacja. Badanie poziomu progesteronu wykonywane jest także w celu znalezienia przyczyny nieprawidłowych krwawień z macicy u kobiet, które nie są w ciąży.Poziom progesteronu, łącznie z gonadotropiną kosmówkową, oznaczany jest w przypadku diagnozowania ciąży pozamacicznej lub w celu rozpoznania utraty ciąży.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Różne normy dla progesteronu

Wartość referencyjna progesteronu zależy od wielu czynników, m.in. od:

  • wieku;
  • płci;
  • badanej populacji;
  • metody oznaczania.

Wynik badania progesteronu powinien zawierać zakres referencyjny dla konkretnego oznaczenia. Interpretacja wyników stężenia progesteronu zależy od fazy cyklu miesiączkowego oraz od tego, czy kobieta jest w ciąży. Stężenie progesteronu wzrasta w momencie uwolnienia komórki jajowej z jajnika oraz we wczesnej ciąży.

Normy progesterony są następujące:

  • po owulacji 1 - 28 ng/ml;
  • do 12. [ygodnia ciąży 9 - 47 ng/ml;
  • 12.-28. tydzień ciąży 17 - 146 ng/ml;
  • powyżej 28. tygodnia ciąży 55 - 200 ng/ ml.

Zobacz także

4. Interpretacja wyników badań poziomu progesteronu

Progesteron w badaniu może wykazać zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie. Fizjologicznie w ciążach mnogich stężenie progesteronu jest wyższe niż w ciążach pojedynczych. Podwyższenie progesteronu obserwuje się także w przypadku torbieli jajników, ciąży powikłanej zaśniadem groniastym oraz w rzadkich przypadkach raka jajników). Progesteron wytwarzany jest w niewielkiej ilości przez nadnercza, dlatego czasami wzrost stężenia progesteronu ponad normę może być związany z zaburzeniami w tym narządzie.

Jeśli w czasie ciąży progesteron jest niski, może to wskazywać na ciążę pozamaciczną lub na utratę ciąży. Brak typowych zmian stężenia progesteronu podczas cyklu miesiączkowego wskazuje na brak owulacji. W przypadku wielokrotnych badań progesteronu podczas ciąży brak wzrostu jego stężenia może sugerować zaburzenia funkcji łożyska. Niski poziom progesteronu w późnej ciąży może wynikać z zatrucia ciążowego lub być związany z stanem przedrzucawkowym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: LH
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze