Najczęstsze objawy żylaków

Żylaki to nie choroba, ale objaw choroby. Najprościej – żylak to nadmierne rozszerzenie żył. W zależności od tego, gdzie to naczynie się znajduje, objawy kliniczne są różne. To, czy choroba się w ogóle objawia, czy nie, zależy nie tylko od lokalizacji, lecz także od stopnia rozciągnięcia żyły. Jeżeli nadmiernie rozciągnięta żyła pęknie, to może to powodować powstawanie na skórze wylewów krwawych. Choroby, na podłożu których powstają żylaki, są bardzo różne, a objawy wynikające z tych schorzeń często towarzyszą żylakom.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Przyczyną żylaków przewodu pokarmowego jest najczęściej choroba wątroby, a konkretnie jej marskość. Przyczyną marskości najczęściej są przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby, na drugim miejscu jest nadmierne spożywanie alkoholu. Żylaki przez długi czas pozostają bezobjawowe. Niestety, mogą się one ujawnić, dopiero kiedy pękną, co oznacza niejednokrotnie masywny, czasami niemożliwy do opanowania krwotok. Najczęściej pojawiają się wymioty żywą krwią lub skrzepami krwi, rzadziej zdarzają się wymioty o wyglądzie fusów od kawy albo czarne stolce. Znaczna utrata krwi powoduje spadek ciśnienia i przyspieszenie rytmu serca, a często rozwijają się objawy wstrząsu w całym organizmie. Mogą się pojawić także żółtaczka i wodobrzusze, co jest wynikiem marskości wątroby. Krwawienie z żylaków przełyku jest stanem nagłym, wymagającym pilnej interwencji. Śmiertelność podczas pierwszego krwotoku z żylaków przełyku wynosi ok. 50%, mimo ciągłego postępu w ich leczeniu.

Żylaki odbytu, inaczej zwane hemoroidami, są bardzo częstą chorobą. Ich powstawaniu sprzyjają zaawansowany wiek, ciąża, problemy z wypróżnieniem, a także siedzący tryb życia. Pierwszym objawem może być krwawienie z odbytu, które występuje podczas defekacji. Najczęściej w stolcu pojawia się żywoczerwona krew. Krwawienia mogą być niewielkie lub masywne, które mogą nawet doprowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Krwawienie z żylaków odbytu jest bezbolesne i zazwyczaj nie jest tak groźne, jak to z żylaków przełyku. Przy krwawieniu z odbytu zawsze należy wykluczyć nowotwór jelita grubego, nawet jeżeli potwierdzono obecność hemoroidów. Innymi objawami żylaków mogą być także świąd i podrażnienie okolicy odbytu. Może także dochodzić do nieotrzymania stolca oraz uczucia wilgotności w okolicy odbytu lub do wypadania żylaków odbytu, co powoduje u chorego znaczny dyskomfort. Objawem żylaków odbytu może być także ból.

Pojawia się on zazwyczaj, jeżeli w świetle żylaka dojdzie do zakrzepu krwi. Taki ból może być bardzo silny i dokuczać pacjentowi nawet przez kilka dni. Czasami hemoroidom może towarzyszyć uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca. Żylaki odbytu mogą także być bezobjawowe, pacjent może jedynie wyczuwać zgrubienie w okolicy odbytu. Jednak nawet jeżeli choroba ta nie jest bardzo dokuczliwa, zawsze stwarza ryzyko krwotoku, który może być groźny dla życia.

Żylaki nóg rozwijają się powoli. Początkowo na skórze widoczna jest zazwyczaj siatka drobnych, niewielkich naczynek, które prześwitują przez skórę – tzw. pajączki naczyniowe, które z czasem mogą, ale nie muszą, przeobrazić się w żylaki. Przeważnie ilość tych zmian zwiększa się z wiekiem. Zmiany takie są niebolesne oraz płaskie. Ponieważ są drobne, zazwyczaj nie stanowią większego problemu estetycznego.

Żylakami nazywamy takie poszerzenia, zazwyczaj już większych żył, które są znacznie bardziej widoczne, większe, bardziej kręte i wypukłe. Tak jak pajączki naczyniowe nie powodują innych objawów, oprócz tego, że są, tak żylaki są już poważniejszym problemem nie tylko natury estetycznej. Ich występowaniu często towarzyszą ból, pieczenie, mrowienie, uczucie ciężkich nóg, zwłaszcza w godzinach wieczornych, oraz obrzęki kończyn dolnych.

Charakterystyczne dla żylaków jest też swędzenie zmiany. Ból kończyny wywołany tą nieprawidłowością żył ustępuje przy uniesieniu kończyny. Początkowo opuchlizna może się pojawiać jedynie wokół kostek, jednak z czasem obrzęknięte może być całe podudzie. Jeżeli dojdzie do powstania stanu zapalnego, mogą się także pojawić nadwrażliwość na dotyk w miejscu występowania żylaka oraz wyczuwalne zgrubienia wzdłuż jego przebiegu, co świadczy o powstałych skrzepach w świetle naczynia.

Z czasem może dojść na skutek żylaków do powstania przewlekłych zmian skórnych pod postacią przebarwień, a nawet owrzodzeń. Skóra może stać się początkowo zaczerwieniona, a potem nawet brązowawa – jest to objaw nieprawidłowego krążenia krwi w nadmiernie rozszerzonych żyłach. Powstałe owrzodzenia mogą być wrotami dla bakterii i przyczyną zakażeń, niejednokrotnie trudnych do leczenia.

Zmiany skórne często mogą być nieodwracalne, co często jest znaczącym problemem natury estetycznej. Zazwyczaj żylaki nie mają poważnych powikłań, jednak jeżeli powstanie w nich zakrzep, może się on oderwać i wraz z prądem krwi dostać się do krążenia płucnego, powodując bardzo groźny dla życia zator płuc.

Rokowania przy żylakach

Żylaki kończyn dolnych to najmniej groźne z żylaków. Często stanowią jedynie duży problem natury kosmetycznej. Żylaki odbytu też zazwyczaj nie są obarczone dużą ilością powikłań, jednak ich objawy są często bardzo uciążliwe i znacząco pogarszają jakość życia człowieka. Żylaki przełyku to niebezpieczna, często skryta bomba w organizmie, która może niespodziewanie wybuchnąć w najmniej spodziewanym momencie. Mogą one latami być zupełnie bezobjawowe, chory nie wie, że je ma, dopóki nie spowodują groźnego dla życia krwotoku. Trudno mówić zbiorczo o objawach żylaków, bo – jak widać – są one ściśle zależne od lokalizacji. Na pewno wspólnym objawem może być ich pęknięcie i związane z tym krwawienie, jednak w zależności od tego, gdzie się znajdują, masywność i skutki będą inne. Skutkiem żylaków kończyn dolnych może być brzydka zmiana na skórze, a w przypadku żylaków przełyku nawet śmierć.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy żylaków
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Objawy żylaków
Objawy żylaków

Owrzodzenia żylne

od społeczeństwa. Owrzodzenie podudzi to powikłanie charakterystyczne dla żylaków - ¾ chorych zgłaszało objawy przewlekłej choroby żylnej trwającej od wielu (...) Żylaki podudzi są problemem dotyczącym...

Objawy żylaków

Rodzaje żylaków

Żylaki bardzo często traktowane są jako defekt eststyczny nóg. Żylaki kojarzą nam się zwykle z brzydkimi żyłami na nogach, ale to wcale nie jedyny (...) ich rodzaj. Są przecież żylaki odbytu, żylaki...

Objawy żylaków

Jak wyglądają żylaki?

Jak wyglądają żylaki?

mają inne objawy i przebieg. Nie wszystkie przyczyny choroby żył można wyeliminować. Jak wyglądają żylaki i gdzie powstają? Żylaki odbytu Jak rozpoznać (...) , występuje swędzenie i pieczenie. Te...

Objawy żylaków

Objawy żylaków kończyn dolnych

kosmetycznych. Wczesne objawy żylaków kończyn dolnych Do najczęstszych początkowych objawów żylaków należą: tzw. ciężkie nogi - uczucie (...) na podstawie objawów klinicznych i wyników badań obrazowych. Objawy...

Objawy żylaków

Żylaki a zmiany skórne

do wstrząsu i śmierci. Jakie objawy skórne wymagają konsultacji z lekarzem? Kobiety zauważając już pierwsze symptomy żylaków często zgłaszają (...) Żylaki (łac. varix) kończyn dolnych dotyczą głównie...

Objawy żylaków

Uczucie ciężkich nóg

się bardziej zaawansowane zmiany na skórze, takie jak brunatne przebarwienia, wypryski, stwardnienia i najgorsze z powikłań żylaków kończyn dolnych (...) . Ponadto w obrębie żylaków nierzadko dochodzi do rozwoju...

Objawy żylaków

Pękające naczynka

Pękające naczynka

Kompresoterapia żylaków kończyn dolnych, czyli pajączki na nogach, to zmora wielu kobiet. Pękające naczynka pojawiające się na łydkach, udach, a (...) z żylakami, pajączki to problem bardziej estetyczny niż zdrowotny,...

Leczenie inwazyjne żylaków

Pacjent po operacji żylaków

Pacjent po operacji żylaków

Operacja polega na usunięciu żylaków. Istnieje też metoda mało inwazyjna, zwana skleroterapią.