Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szafarowska

Czynniki ryzyka rozwoju żylaków

Avatar placeholder
30.06.2015 11:25
Czynniki ryzyka rozwoju żylaków
Czynniki ryzyka rozwoju żylaków

Czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju żylaków nóg zaburzają przepływ krwi w kończynach dolnych. Utrudniają one odpływ krwi poprzez żyły powierzchowne i głębokie z kończyny dolnej do serca. Powoduje to zwiększone zaleganie krwi na obwodzie ciała. Wiele tych czynników jest niezależnych od nas, gdyż mają podłoże dziedziczne i hormonalne. Jednak na powstanie żylaków kończyn największy wpływ ma tryb życia. Przy prawidłowej diecie, regularnym wysiłku fizycznym można pokonać niemodyfikowalne czynniki ryzyka.

spis treści

1. Wiek i praca a rozwój żylaków

Prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków kończyn dolnych w dużym stopniu wzrasta wraz z wiekiem, a drastyczny wzrost zachorowalności obserwuje się w populacji po 40. roku życia.

Szczególnie wymagająca wielogodzinnego stania bez jakiegokolwiek ruchu. Żylaki kończyn dolnych są chorobą zawodową fryzjerów, dentystów, sprzedawców. U osób tych pozycja pionowa sprzyja zaleganiu krwi w kończynach, a ograniczony ruch mięśni łydek powoduje, że nie pracuje pompa mięśniowa. W prawidłowych okolicznościach kurczące się mięśnie łydek wypychają krew w stronę serca.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

W dzisiejszych czasach praca siedząca jest bardzo popularna wśród ekonomistów, informatyków, pracowników biurowych. Wymusza pozycję, w której nogi pozostają zgięte w stawach lub założone jedna na drugą. W tej pozycji naczynia żylne także są pozaginane, czasami wręcz uciśnięte, co znacznie utrudnia odpływ krwi. Brak ruchu kończyn, tj. brak pracy pompy mięśniowej łydek, znacznie utrudnia „wypchnięcie” krwi w stronę serca, podobnie jak w przypadku pozycji stojącej.

2. Styl życia a żylaki

Obecny tryb życia sprzyja rozwojowi otyłości także wśród młodych ludzi. W dzisiejszych czasach siedzimy zarówno w pracy, jak i w domu, odpoczywając np. przy telewizorze. Należy w tym miejscu wspomnieć, że ruch, do którego zaprojektowała nas natura, jest niezbędny, aby prawidłowo działała pompa mięśniowa kończyn dolnych.

Gorące kąpiele, solaria. Wszystkie te sytuacje powodują rozszerzenie naczyń żylnych i upośledzają przepływ krwi w stronę serca.

Palenie papierosów sprzyja chorobom układu krążenia. Ryzyko wystąpienia żylaków wzrasta u nałogowych palaczy.

3. Hormonoterapia a żylaki

Stosowanie środków antykoncepcyjnych oraz hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) zwiększa ryzyko pojawienia się żylaków.

Jest wiele czynników sprzyjających powstawaniu żylaków kończyn dolnych. Na niektóre z nich nie mamy żadnego wpływu (na przykład wiek). Jednakże takie czynniki, jak tryb życia, czy palenie papierosów w całości zależą od nas. Jeśli chcemy uniknąć żylaków, powinniśmy jak najszybciej wprowadzić zmiany w tych aspektach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Długotrwałe stanie a żylaki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze