Jak poprawić krążenie?

Specjaliści twierdzą, że żylaki powstają wskutek nieprawidłowego krążenia krwi spowodowanego zaburzeniami w pracy zastawek żylnych. Choć nie możemy zmienić genetyki, możemy usprawnić działanie układu krążenia i poprawić to, w jaki sposób funkcjonują zastawki żylne. Zatem, jak poprawić krążenie? Aby usprawnić działanie naczyń krwionośnych, zaleca się odpowiednią dietę, ruch i aktywność fizyczną. Ponadto, aby powstrzymać rozwój żylaków konieczne jest stałe kontrolowanie wagi i poziomu cholesterolu we krwi.

spis treści

Zobacz film: "Seks jest bardzo zdrowy, lepiej działa układ krążenia. Na suknię ślubną za wcześnie""

1. Jak powstają żylaki?

Żylaki to schorzenie, na które cierpi od 10 do 20% populacji. Wśród nich najczęściej występują żylaki kończyn dolnych, które są także najczęściej występująca chorobą żył. Żylaki powstają wskutek nieprawidłowego krążenia krwi, a to z kolei jest spowodowane zaburzeniami w funkcjonowaniu zastawek żylnych. Wśród przyczyn tych zaburzeń znajdują się następujące czynniki:

  • uwarunkowania genetyczne, powodujące nieprawidłowe działanie zastawek i dopowiadające za ich wadliwą budowę itp;
  • siedzący tryb życia;
  • długotrwały ucisk spowodowany różnymi czynnikami - bardzo często są to żylaki w ciąży powstałe na skutek zwiększonej masy ciała i nacisku płodu na naczynia krwionośne;
  • długotrwałe stanie;
  • brak ruchu i nieprawidłowa dieta;
  • inne czynniki ryzyka rozwoju żylaków i choroby żylnej.

Z leków dostępnych bez recepty w przypadku układu krążenia duża rolę odgrywa magnez i potas – w przypadku ich niedoborów może dojść do zaburzeń rytmu serca. Z leków recepturowych lekarz może przepisać preparat trimetazydyny – lek poprawiający metabolizm komórek mięśnia sercowego, przepisywany pacjentom z chorobą wieńcową celem zmniejszenie niedokrwienia serca.

Czynniki te powodują, że krew nie może krążyć swoim naturalnym rytmem i w stałym kierunku. W organizmie człowieka funkcjonowanie żył wygląda następująco: krew spływa z żył powierzchniowych do żył, które leżą w głębi mięśni. Po drodze przechodzi przez żyły łączące. Cofaniu się krwi służą zastawki żylne. Jeśli jednak nie działają prawidłowo, dochodzi do krążenia wstecznego i wypełniania się krwią żył podskórnych. Mają one bardzo cienkie ścianki, dlatego po pewnym czasie żyły wydłużają się i rozszerzają. Ścianki żył przerastają i z czasem przestają współdziałać w przesuwaniu krwi do serca. Przerośnięte żyły objawiają się na zewnątrz w postaci żylaków.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Jak poprawić krążenie krwi?

Choć genetyki nie da się zmienić, to można sprawić, by była mniej dokuczliwa. Można poprawić krążenie i wyeliminować niektóre czynniki, które wiążą się z ryzykiem powstania żylaków. Zatem, aby poprawić krążenie krwi w nogach, konieczna jest regularna gimnastyka i aktywność fizyczna. Wskazane są długie spacery, jazda na rowerze, bieganie, granie w tenisa. Jeśli spędzasz w pozycji stojącej lub siedzącej kilka godzin dziennie, powinnaś wieczorem położyć się tak, aby mieć nogi w górze i pozostać w tej pozycji przez parę minut. Dzięki temu możliwa jest lepsza wymiana krwi i dopłynięcie jej do wszystkich żył. Specjaliści twierdzą ponadto, że usprawnieniu krążenia służy codzienny kilkuminutowy masaż stóp.

Zobacz także:

Poprawie krążenia może służyć także odpowiednia dieta. Przede wszystkim posiłki powinny być lekkostrawne, spożywane często, ale w małych porcjach. Zaleca się, aby osoby z niskim ciśnieniem wprowadziły do diety następujące produkty:

Jak poprawić krążenie?
Jak poprawić krążenie? (Zdjęcie autorstwa John Benson / CC BY 2.0)

Choć osoby, które mają problemy z krążeniem powinny unikać alkoholu, to raz na jakiś czas wskazana jest lampka czerwonego wina. Na poprawę krążenia ma też wpływ zmniejszenie masy ciała. Jeśli dokucza ci nadwaga lub otyłość, to wzrasta ryzyko zaburzeń krążenia, a co się z tym wiąże, powstawania żylaków. Ważne jest ponadto kontrolowanie poziomu cholesterolu, bo zbyt duża ilość „złego cholesterolu” powoduje, że w ścianach naczyń krwionośnych odkładają się grudki tłuszczu.

Następny artykuł: Kompresoterapia

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy