Trwa ładowanie...

Słabe krążenie - przyczyny, metody leczenia, profilaktyka

Avatar placeholder
28.07.2023 12:17
Z problemem słabego krążenia zmaga się coraz więcej osób
Z problemem słabego krążenia zmaga się coraz więcej osób (Zdjęcie autorstwa John Benson / CC BY 2.0)

Specjaliści twierdzą, że żylaki powstają wskutek nieprawidłowego krążenia krwi spowodowanego zaburzeniami w pracy zastawek żylnych. Choć nie możemy zmienić genetyki, możemy usprawnić działanie układu krążenia i poprawić to, w jaki sposób funkcjonują zastawki żylne. Zatem, jak poprawić krążenie? Aby usprawnić działanie naczyń krwionośnych, zaleca się odpowiednią dietę, ruch i aktywność fizyczną. Ponadto, aby powstrzymać rozwój żylaków, konieczne jest stałe kontrolowanie wagi i poziomu cholesterolu we krwi.

spis treści

1. Objawy złego krążenia

Z problemem słabego krążenia zmaga się coraz więcej osób, również w Polsce. Dolegliwość ta dotyka już 80 proc. sześćdziesięciolatków na całym świecie. Czym się objawia? Symptomy nie są zbyt charakterystyczne.

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że chroniczne zmęczenie czy częstsze niż zwykle infekcje mogą być powodowane właśnie przez zakłóconą pracę układu krążenia.

Krew odpowiada za przesyłanie substancji odżywczych oraz hormonów po całym organizmie. Właśnie dlatego o cały układ krążenia powinniśmy dbać już od najmłodszych lat. To niezmiernie ważne dla naszego zdrowia.

Zobacz film: "Seks jest bardzo zdrowy, lepiej działa układ krążenia. Na suknię ślubną za wcześnie""

Zobacz również: Dodaj szczyptę do kawy. Będziesz bardziej pobudzony niż po zwykłej małej czarnej

Słabe krążenie da się zauważyć na skórze. Czerwone lub fioletowe plamy na stopach i łydkach to skutek nieprawidłowego przepływu krwi. Naszą uwagę powinna zwrócić również przesuszona skóra oraz małe, fioletowe guzki. Te ostatnie z czasem mogą zmienić się we wrzody.

Kolejnym symptomem słabego krążenia są opuchnięte stopy. Zdarza się też, że pojawiają się na nich małe siniaki. Dobrze widać to na palcach. To efekt zatrzymywania płynów przez organizm.

To jednak nie tylko opuchnięte stopy czy zmiany skórne. O nieprawidłowym przepływie krwi świadczą też wypadające garściami włosy oraz łamiące się paznokcie. Dlaczego?

Słabe krążenie może powodować niedobory witamin i składników mineralnych. W efekcie włosy stają się suche, a paznokcie łamią się przy najmniejszym uderzeniu.

To nie wszystkie symptomy problemów z krążeniem. Cierpisz na wzdęcia, zatwardzenia i bóle żołądka? To też wina zakłóconej pracy układu krążenia.

Spowolniony przepływ krwi wpływa na obniżenie ochrony przed różnego rodzaju drobnoustrojami, które powodują infekcje. Rezultatem są częste przeziębienia i infekcje wirusowe.

Na szczęście możemy z tym walczyć. Istnieją produkty spożywcze, które poprawią krążenie.

Zobacz też: Nie tylko geny. Czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita

Na koniec najbardziej popularny objaw słabego krążenia – zimne dłonie i stopy. To efekt problemów z termoregulacją ciała. Nie pomogą tutaj wełniane skarpetki i rozgrzewające kremy.

Odczuwanie zimna w kończynach może świadczyć też o niedoczynności tarczycy, anemii bądź o chorobie Raynauda, która objawia się napadowymi skurczami tętnic w dłoniach.

Słabe krążenie powoduje również chroniczne zmęczenie. Jest to rezultat dostarczania zbyt małej ilości energii do mięśni. Bez składników odżywczych i tlenu nie są one w stanie prawidłowo funkcjonować.

1.1. Jak powstają żylaki?

Żylaki to schorzenie, na które cierpi od 10 do 20 proc. populacji. Coraz częściej problem dotyka młodych ludzi, którzy prowadzą mało aktywny tryb życia. Wśród żylaków najczęściej występują żylaki kończyn dolnych, które są także najczęściej występująca chorobą żył. Żylaki powstają wskutek nieprawidłowego krążenia krwi, a to z kolei jest spowodowane zaburzeniami w funkcjonowaniu zastawek żylnych. Wśród przyczyn tych zaburzeń znajdują się następujące czynniki:

  • uwarunkowania genetyczne, powodujące nieprawidłowe działanie zastawek i dopowiadające za ich wadliwą budowę itp;
  • siedzący tryb życia;
  • długotrwały ucisk spowodowany różnymi czynnikami - bardzo często są to żylaki w ciąży powstałe na skutek zwiększonej masy ciała i nacisku płodu na naczynia krwionośne;
  • długotrwałe stanie;
  • brak ruchu i nieprawidłowa dieta;
  • inne czynniki ryzyka rozwoju żylaków i choroby żylnej.

Z leków dostępnych bez recepty w przypadku układu krążenia duża rolę odgrywa magnez i potas – w przypadku ich niedoborów może dojść do zaburzeń rytmu serca. Z leków recepturowych lekarz może przepisać preparat trimetazydyny – lek poprawiający metabolizm komórek mięśnia sercowego, przepisywany pacjentom z chorobą wieńcową celem zmniejszenie niedokrwienia serca.

Czynniki te powodują, że krew nie może krążyć swoim naturalnym rytmem i w stałym kierunku. W organizmie człowieka funkcjonowanie żył wygląda następująco: krew spływa z żył powierzchniowych do żył, które leżą w głębi mięśni. Po drodze przechodzi przez żyły łączące. Cofaniu się krwi służą zastawki żylne. Jeśli jednak nie działają prawidłowo, dochodzi do krążenia wstecznego i wypełniania się krwią żył podskórnych. Mają one bardzo cienkie ścianki, dlatego po pewnym czasie żyły wydłużają się i rozszerzają. Ścianki żył przerastają i z czasem przestają współdziałać w przesuwaniu krwi do serca. Przerośnięte żyły objawiają się na zewnątrz w postaci żylaków.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Jak poprawić krążenie krwi?

Choć genetyki nie da się zmienić, to można sprawić, by była mniej dokuczliwa. Można poprawić krążenie i wyeliminować niektóre czynniki, które wiążą się z ryzykiem powstania żylaków. Zatem, aby poprawić krążenie krwi w nogach, konieczna jest regularna gimnastyka i aktywność fizyczna.

Wskazane są długie spacery, jazda na rowerze, bieganie, granie w tenisa. Jeśli spędzasz w pozycji stojącej lub siedzącej kilka godzin dziennie, powinnaś wieczorem położyć się tak, aby mieć nogi w górze i pozostać w tej pozycji przez parę minut. Dzięki temu możliwa jest lepsza wymiana krwi i dopłynięcie jej do wszystkich żył.

Specjaliści twierdzą ponadto, że usprawnieniu krążenia służy codzienny kilkuminutowy masaż stóp.

Zobacz także:

Poprawie krążenia może służyć także odpowiednia dieta. Przede wszystkim posiłki powinny być lekkostrawne, spożywane często, ale w małych porcjach. Zaleca się, aby osoby z niskim ciśnieniem wprowadziły do diety następujące produkty:

  • produkty zbożowe - pieczywo pełnoziarniste, produkty z soczewicą, czosnkiem, ciecierzycą, cebulą;
  • orzechy, zwłaszcza nerkowce;
  • zupy i buliony mięsne;
  • przyprawy: tymianek, szafran, imbir i kardamon;
  • szpinak, fasolę.
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem

zobacz galerię

Choć osoby, które mają problemy z krążeniem powinny unikać alkoholu, to raz na jakiś czas wskazana jest lampka czerwonego wina. Na poprawę krążenia ma też wpływ zmniejszenie masy ciała. Jeśli dokucza ci nadwaga lub otyłość, to wzrasta ryzyko zaburzeń krążenia, a co się z tym wiąże, powstawania żylaków. Ważne jest ponadto kontrolowanie poziomu cholesterolu, bo zbyt duża ilość " złego cholesterolu” powoduje, że w ścianach naczyń krwionośnych odkładają się grudki tłuszczu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Kompresoterapia
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze