Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szafarowska

Żylaki w szczególnych sytuacjach

Avatar placeholder
30.06.2015 11:18
Żylaki w szczególnych sytuacjach
Żylaki w szczególnych sytuacjach

Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej powoduje ucisk na żyły biodrowe i utrudnia odpływ krwi z kończyn dolnych. W takiej sytuacji krew zalega w dolnych partiach ciała. Jeśli taki stan utrzymuje się długo, ryzyko wystąpienia żylaków drastycznie wzrasta.

spis treści

1. Dieta i ciąża a żylaki

Dieta uboga w błonnik może doprowadzać do wystąpienia przewlekłych zaparć. W tej sytuacji wypróżnianie wymaga użycia dodatkowych mięśni brzucha, które generują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.

Podnoszenie ciężkich przedmiotów, np. nadmierne ćwiczenia z obciążeniem na siłowni lub praca w magazynach, wymusza generowanie siły poprzez nadmierne napięcie mięśni brzucha.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Powiększająca się w czasie ciąży macica może powodować bezpośredni ucisk na żyły jamy brzusznej, tym samym utrudniając odpływ krwi z kończyn.

2. Choroby a żylaki

Zmiany zapalne i nowotworowe dotyczące macicy czy jajników powodują ich powiększenie, co w efekcie może powodować ucisk na żyły. Dodatkowo choroba nowotworowa sprzyja zaburzeniom w układzie żylnym, głównie pod postacią zmian w krzepliwości krwi.

Do bardzo rzadkich przyczyn wrodzonych występowania żylaków możemy zaliczyć zespół Klippla-Trenaunaya, który jest związany z obecnością przetok tętniczo-żylnych. Zespołowi temu towarzyszą także znamiona barwnikowe i przerost chorej kończyny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny powstawania żylaków w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze