Trwa ładowanie...

Uczucie ciężkich nóg

Avatar placeholder
12.02.2020 21:49
Uczucie ciężkich nóg
Uczucie ciężkich nóg

Zdarza się, że kiedy przychodzisz z pracy, twoje nogi są opuchnięte, obolałe i masz wrażenie, że są ciężkie jakby były z ołowiu? Większość czasu w pracy spędzasz stojąc, albo siedzisz przy biurku i brakuje ci ruchu? Jeśli tak, to może być pierwszy sygnał, że twój układ żylny nie działa tak, jak powinien. Ciężkie nogi mogą oznaczać początki choroby żylakowej.

spis treści

1. Jak działa krążenie krwi w nogach?

Krew z kończyn dolnych odpływa w kierunku serca dwoma układami żylnymi: powierzchownym i głębokim. Są one połączone przez żyły przeszywające, zwane inaczej perforatorami. Prawidłowo krew z układu powierzchownego przepływa przez perforatory w kierunku układu żył głębokich i dalej kolejnymi żyłami do serca. Za ten jednokierunkowy przepływ odpowiedzialne są zastawki żylne, czyli fałdy błony wewnętrznej żyły, które uniemożliwiają cofanie się krwi. Pionowa pozycja ciała sprawia, że płynąca żyłami krew musi pokonać jeszcze siłę grawitacji. Wspomaga ją w tym tzw. pompa mięśniowa. Mięśnie kurczące się podczas ruchu kończyny uciskają naczynia żylne i wypychają krew ku górze.

2. Skąd bierze się uczucie ciężkich nóg?

Kiedy przez dłuższy czas stoimy lub siedzimy nieruchomo, pompa mięśniowa nie działa i odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych jest utrudniony. Stopniowo zwiększa się więc jej ciśnienie, co z czasem może spowodować uszkodzenie zastawek i ścian naczyń. Długotrwały zastój krwi zwiększa przepuszczalność naczyń, w wyniku czego wokół kostek pojawiają się obrzęki.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Czym są żylaki?"

Jeśli taki stan będzie się regularnie powtarzać, może to doprowadzić do utrwalenia zmian i rozwoju choroby żylakowej. Jest to trwałe poszerzenie żył kończyn dolnych z towarzyszącym ich wydłużeniem i poskręcaniem. Nogi z żyłami zmienionymi żylakowato wyglądają bardzo nieestetycznie. W miarę rozwoju choroby mogą rozwinąć się bardziej zaawansowane zmiany na skórze, takie jak brunatne przebarwienia, wypryski, stwardnienia i najgorsze z powikłań żylaków kończyn dolnych – owrzodzenia, czyli trudno gojące się rany. Te ostatnie, kiedy nie są odpowiednio leczone, mogą być przyczyną groźnych zakażeń całego organizmu.

Ponadto w obrębie żylaków nierzadko dochodzi do rozwoju stanów zapalnych i powstawania zakrzepów. Może to sprzyjać wystąpieniu zakrzepicy żył głębokich, której najcięższym powikłaniem jest zator tętnicy płucnej.

3. Profilaktyka żylaków

Ciężkie nogi to uczucie, którego wcale nie musimy doświadczać. Możemy zapobiec powstawaniu żylaków, rezygnując ze złych nawyków i stosując się do poniższych zasad:

  • Unikaj długotrwałego zastygania bez ruchu. Zwykłe dreptanie w miejscu, uginanie kolan czy stawanie na palcach poprawi krążenie krwi w żyłach.
  • Jeżeli większość czasu w pracy spędzasz siedząc, nie zakładaj nogi na nogę, staraj się raczej poruszać palcami i napinać mięśnie łydek – to świetna gimnastyka dla żył.
  • W czasie wolnym jak najwięcej spaceruj, nie unikaj wchodzenia po schodach, wpłynie to na usprawnienie pompy mięśniowej.
  • Pij dużo napojów niegazowanych, pomoże to oczyścić organizm z toksyn.
  • Ogranicz spożywanie soli, która sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.
  • Unikaj noszenia ciasnych rajstop, podkolanówek czy skarpet. Noś rajstopy relaksujące lub przeciwobrzękowe, można je kupić w aptekach albo dobrych sklepach pończoszniczych.
  • Zrezygnuj z niewygodnych butów na wysokich obcasach – optymalna wysokość obcasów to 2-5 cm.
  • Staraj się jak najczęściej odpoczywać z nogami ułożonymi wyżej niż reszta ciała, do snu podkładaj pod łydki jasiek albo zwinięty koc.
  • Rzuć palenie, nikotyna wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych oraz sprzyja zakrzepom.
  • Pozbądź się zbędnych kilogramów – odciążysz układ krążenia.
  • Unikaj gorących kąpieli, sauny, depilacji gorącym woskiem, solarium oraz długotrwałego przebywania na słońcu – wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.
  • Stosuj chłodny prysznic, najlepiej rano i wieczorem. Powoduje on obkurczenie żył i wywiera miejscowe działanie przeciwzapalne. Niska temperatura powoduje zmniejszenie opuchlizny stóp i obwodu kostek, a także osłabia kurcze mięśni, zmniejsza świąd i uczucie ciężkości.
  • Przed snem masuj nogi zaczynając od stóp w kierunku serca.
  • Mocz stopy w letniej wodzie z dodatkiem soli lub olejków (sól poprawia krążenie krwi, a olejki lawendowy lub herbaciany działają odświeżająco).
  • Spożywaj pokarmy bogate w błonnik, ureguluj wypróżnienia, unikaj potraw wzdymających.
  • Stosuj preparaty uszczelniające naczynia włosowate i poprawiające ich elastyczność (należą do nich m. in. witamina C, rutozydy, wyciąg z kasztanowca, lipy, cytryny leczniczej).
  • Pij napar z liści brzozy, ponieważ ma działanie przeciwobrzękowe.

Zmiana stylu życia i nabranie dobrych przyzwyczajeń pozwolą przywrócić dobrą formę twoim nogom i unikiesz powikłania żylaków. Ciężkie nogi staną się tylko wspomnieniem, co na pewno ułatwi ci życie. Profilaktyka żylaków jest bardzo ważna, bo dużo łatwiej jest zapobiegać chorobie żylakowej, niż leczyć jej następstwa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Żylaki a zmiany skórne
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze