Trwa ładowanie...

Jak powstają żylaki?

Avatar placeholder
30.06.2015 11:12
Jak powstają żylaki?
Jak powstają żylaki?

Żylaki to powszechny problem nie tylko kobiet. Na żylaki cierpią też mężczyźni. Opuchnięte kostki nóg, silne swędzenie, pajączki. To pierwsze objawy zwiastujące powstanie choroby. Żylaki bowiem nie są jedynie defektem kosmetycznym. Najczęściej bywają zapowiedzią dużo poważniejszych schorzeń żył.

spis treści

1. Jak powstają pajączki?

Pajączki to poszerzone żyły, przypominające miniaturowe żylaki. Kiedy krew trafia do nóg, musi z powrotem dostać się w kierunku serca. Pomagają jej w tym ścianki żył i zastawki żylne. Jeżeli nie są one na tyle wydolne lub są niesprawne, wówczas krew cofa się z powrotem do nóg. Żyły mieszczą w sobie nadmiar krwi i zaczynają się coraz bardziej rozciągać. Powstaje tzw. nadciśnienie żylne.

Pajączki powstają na skutek uwarunkowań genetycznych oraz pod wpływem naszego stylu życia. Pod frazą „styl życia” rozumie się sposób odżywiania, rodzaj wykonywanej pracy, aktywność fizyczną, choroby i schorzenia oraz przyjmowane leki.

2. Czynniki ryzyka powstawania żylaków

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Zdarza się, że u niektórych osób pajączki występują już w młodym wieku. Nie u wszystkich jednak ta skłonność jest tak duża. Najczęściej pajączki tworzą się u osób dorosłych. Oczywiście istnieje możliwość, że nie pojawią się wcale. U osób obciążonych genetycznie żyły posiadają mniejszą ilość włókien sprężystych, za to większą włókien kolagenowych. Ponieważ włókna kolagenowe nie są elastyczne, szybko ulegają rozciągnięciu.

3. Powstawanie żylaków

Dzięki zastawkom żylnym, krew może płynąć z nóg do serca. Zastawki wyglądają jak małe fałdki wewnętrznej błony naczyń. Działanie zastawek wspomagają rytmiczne kurcze mięśni, które powstają w trakcie chodzenia czy biegania. Owe kurcze mięśni sprawiają, że pompa mięśniowa, czyli działające mięśnie łydki i stopy, pracują poprawnie.

Jeżeli nasza aktywność fizyczna jest kiepska, mało się ruszamy, a mięśnie są słabe, wówczas zastawki nie działają efektywnie. W żyłach zaczyna zalegać krew i wzrasta ciśnienie żylne. Żyły zaczynają się poszerzać, rozciągać i niestety nie wracają do pierwotnego kształtu. Powstaje zapalenie żył. Coraz częściej dokuczają nam opuchnięte kostki nóg. Żyły stają się coraz bardziej niewydolne. Wypełniają się niedotlenioną krwią i zaczynają być widoczne pod skórą. Tworzą niebieską, zgrubioną linię. Tak tworzą się żylaki.

4. Profilaktyka żylaków

Jeśli chcesz uniknąć żylaków, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Nie obciążaj nóg długim staniem lub siedzeniem. Jeżeli musisz długo stać, wówczas co jakiś czas przenoś ciężar swojego ciała z nogi na nogę.
  • Prowadzisz siedzący tryb życia? Nie zakładaj nogi na nogę. Wysokość krzesła ustaw tak, by twoje stopy nie wisiały w powietrzu. Możesz podstawić pod nie mały stołeczek.
  • Leżąc, trzymaj nogi uniesione powyżej linii serca. Dzięki temu krew swobodnie spłynie z nóg, a opuchnięte kostki przybiorą normalny wygląd.
  • Pilnuj prawidłowej masy ciała.
  • Nadwaga upośledza krążenie.
  • Rzuć palenie. Papierosy zwężają żyły i doprowadzają do ich zwapnienia.
  • Dbaj o aktywność fizyczną.
  • Chodź w wygodnych butach.
  • Nie przegrzewaj nóg. Wysokie temperatury powodują rozszerzenie żył.
  • Nie noś na co dzień obcisłej bielizny i pończoch samonośnych.

Żylaki to nieestetyczne zmiany w obrębie żył, którym można zapobiegać, stosując się do zaleceń lekarzy. Pamiętaj, że aktywny tryb życia to sprzymierzeniec zdrowych naczyń krwionośnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Otyłość a żylaki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze