NewsyWażne zmiany dla pacjentów. Wchodzą w życie 26 marca

Ważne zmiany dla pacjentów. Wchodzą w życie 26 marca

Dzięki nowym przepisom pacjenci w UE będą mieli pełną kontrolę nad swoimi danymi zdrowotnymi. Zmiany zaczną obowiązywać 26 marca.

Zmiany dla pacjentów. Wchodzą w życie 26 marca
Zmiany dla pacjentów. Wchodzą w życie 26 marca
Źródło zdjęć: © Getty Images

Kontrola nad dokumentacją medyczną

Rozporządzenie o Europejskiej Przestrzeni Danych dotyczących Zdrowia wejdzie w życie 26 marca. Dzięki niemu pacjenci zyskają pełną kontrolę nad swoją dokumentacją medyczną.

Nowe przepisy zapewnią bezpieczny dostęp do danych zdrowotnych w całej Unii Europejskiej, co ma usprawnić wymianę informacji między placówkami i zwiększyć ochronę prywatności pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że pacjenci będą mogli decydować, kto i w jakim zakresie ma dostęp do ich elektronicznej dokumentacji medycznej. Dostęp do danych ma być "bezpieczny i natychmiastowy".

Dostęp do danych ma być możliwy w Polsce i za granicą
Dostęp do danych ma być możliwy w Polsce i za granicą© Getty Images

Dostęp do informacji będzie możliwy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, obejmując e-recepty, wyniki badań czy historię leczenia.

Nowe przepisy będą wdrażane etapowo (pełne funkcjonowanie systemu jest planowane na 2027 rok). Komisja Europejska ma opracować zasady gromadzenia, przechowywania i wymiany danych, a państwa członkowskie mają wyznaczyć instytucje, które będą odpowiedzialne za zarządzanie elektroniczną dokumentacją.

Łatwy dostęp i surowe kary

Pacjenci będą mieli rozszerzone prawa dostępu do danych, w tym bezpłatny i łatwy dostęp online do priorytetowych kategorii, np. informacje o lekach. Będą mogli dodawać informacje do swojej dokumentacji, ale będą one oznaczone jako pochodzące od pacjenta.

Europejska przestrzeń danych zdrowotnych ma również ułatwić dostęp do danych dla naukowców, wspierając badania i rozwój nowych terapii. Państwa członkowskie mogą wprowadzić wyjątki w sytuacjach uzasadnionych interesem publicznym, np. w przypadku zagrożenia zdrowia publicznego.

Rozporządzenie kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo danych i ochronę prywatności pacjentów. W przypadku naruszenia obowiązków związanych z danymi zdrowotnymi grożą surowe kary, w tym administracyjne kary pieniężne do 20 mln euro.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie