Trwa ładowanie...

Metody usuwania żylaków

Avatar placeholder
22.11.2022 11:03
Metody usuwania żylaków
Metody usuwania żylaków

Często wydaje nam się, że jedynym sposobem usunięcia żylaków może być tylko operacja. Tymczasem istnieje kilka innych metod, które skutecznie likwidują żylaki. Rodzaj zabiegu zależy od tego, czy cierpimy na żylaki kończyn dolnych czy żylaki odbytu.

spis treści

1. Sposoby usuwania żylaków kończyn dolnych

Skuteczność wyleczenia żylaków przede wszystkim polega na wczesnym zgłoszeniu swoich dolegliwości. Istnieje kilka metod , które sprawiają, że usuwanie żylaków nie wymaga operowania.

1.1. Kompresjoterapia

Metodę tę wykorzystuje się w niezaawansowanych stadiach choroby. Usuwanie żylaków odbywa się przez uciskanie kończyny od zewnątrz. Dzięki temu zwiększa się ciśnienie w żyłach i redukuje zastoje krwi.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Pacjent nosi specjalne pończochy uciskowe (powinny być uszyte na miarę – o rozmiarze decyduje lekarz, który mierzy obwód kończyny). W tym celu niektórzy stosują podkolanówki lub bandaże elastyczne. Lekarze polecają używanie tych pończoch w ciągu dnia, zalecają, by zdejmować je na noc. Metodę tę trzeba wspierać odpowiednimi lekami.

1.2. Farmakologia

Dzięki specjalnym preparatom możemy zwiększyć szczelność naczyń krwionośnych. W tym celu pacjent zażywa witaminy i środki, które zawierają wyciągi z owoców pestkowych. Następną grupą leków są preparaty zwiększające napięcie ściany żył. Zmniejszają przepuszczalność i obrzęk, a co za tym idzie, likwidują bóle, kurcze, uczucie ciężkości i zmęczenia. Istnieją także leki rozrzedzające krew.

Czasem zdarza się, że usuwanie żylaków tymi metodami nie przynosi rezultatów. Wtedy trzeba szukać innych rozwiązań. Często ich skuteczność porównywana jest ze skutecznością zabiegu operacyjnego i są dla pacjenta mniejszym obciążeniem.

1.3. Skleroterapia

To metoda bardzo popularna w Polsce. Zabieg nie trwa długo i jest prosty do wykonania, gdyż polega na wprowadzeniu do chorej żyły środka, który wywołuje miejscowy stan zapalny i sprawia, że żyła się zarasta. Pacjent nie ma nawrotów. Rzadko występują skutki uboczne, należą do nich: zakrzepica żył głębokich, reakcje alergiczne, zaburzenia neurologiczne, martwica skóry z owrzodzeniami, zapalenie żył powierzchniowych, przebarwienia i czasem stwardnienia skórne.

1.4. Ablacja laserowa i termoablacja falami radiowymi

Zabiegi na żylaki wykonywane za pomocą tych metod wykorzystują fale o różnej częstotliwości. Działanie tymi falami powoduje zrastanie się żylaków.

2. Żylaki odbytu

W celu złagodzenia bólu wywołanego przez hemoroidy i żylaki odbytu trzeba przestrzegać ogólnych zaleceń:

  • należy unikać nadmiernego parcia na stolec i długiego przebywania w toalecie,
  • wydalanie kału nie może odbywać się w pośpiechu,
  • wypróżnienia trzeba uregulować,
  • należy wzbogacić swoją dietę o duże ilości błonnika,
  • przy problemach z zaparciami należy pić 8-10 szklanek wody dziennie,
  • warto codziennie wykonywać ćwiczenia fizyczne,
  • jeśli dojdzie to zapalenia żylaków, konieczne jest leczenie farmakologiczne (leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i ściągające, w postaci maści bądź czopków) i stosowanie nasiadówek z ciepłej wody.

2.1. Sposoby usuwania żylaków odbytu

Jedną z metod operacyjnych stosowaną w przypadku hemoroidów jest tzw. opaskowanie. Zabieg polega na mechanicznym zaciśnięciu gumowej opaski wokół hemoroidu. Wykonuje się także skleroterapię (zasady takie same, jak w przypadku usuwania żylaków kończyn dolnych). Niekiedy usuwanie żylaków odbytu odbywa się przez wymrożenie ciekłym azotem lub przez wypalenie laserem lub promieniowaniem podczerwonym. W Polsce najpopularniejszym zabiegiem jest haemoroidektomia – operacja wycięcia guzków krwawniczych. Po tym zabiegu pacjent przez kilka dni dochodzi do siebie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Pijawki na żylaki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze