Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Hemoroidektomia zamknięta

Avatar placeholder
23.04.2019 15:02
Hemoroidektomia zamknięta
Hemoroidektomia zamknięta (123RF)

Nie istnieje precyzyjna definicja hemoroidów, ale można je określić jako masy tkanki w kanale odbytu, które zawierają naczynia krwionośne i otaczające tkanki. Kanał odbytu to ostatnie 4 centymetry, jakie pokonuje kał wydostając się na zewnątrz organizmu przy defekacji. Odbyt to otwarcie kanału na zewnątrz. Mimo że większość osób uważa, że hemoroidy są czymś nieprawidłowym, to każdy je posiada, problemem stają się dopiero, gdy się powiększą. Powodują one schorzenia u 4% populacji, równo u kobiet jak i u mężczyzn, głównie w wieku 45-65 lat.

spis treści

1. Na czym polega hemoroidektomia zamknięta?

Hemoroidektomia zamknięta jest najnowszą metodą stosowaną w leczeniu hemoroidów. Zabieg nie polega na usunięciu samych hemoroidów, tylko wyjątkowo luźnej tkanki hemoroidalnej, która spowodowała wypadanie hemoroidów. Podczas zabiegu w kanale odbytu umieszczana jest okrągła rurka. Przez nią wprowadzane są nici chirurgiczne, którymi zszywa się okrężnie ranę w obrębie odbytu powyżej hemoroidów. Końce szwów wyprowadzane są z odbytu przez rurkę, a następnie ściągane. Pozwala to na ściągnięcie rozszerzonych tkanek wspierających. Hemoroidy są podciągane do ich normalnej pozycji w kanale odbytu. Następnie zszywacz zostaje zwolniony – odcina pierścień rozszerzonej tkanki hormonalnej uwięzionej w nim, a jednocześnie zszywa końce odciętych tkanek.

Hemoroidektomia zamknięta, chociaż może być wykorzystywana przy leczeniu hemoroidów drugiego stopnia, zwykle zarezerwowana jest dla trzeciego czy czwartego stopnia. Jeśli oprócz hemoroidów wewnętrznych są małe hemoroidy zewnętrzne, które powodują problem, po hemoroidektomii zamkniętej stają się one mniej kłopotliwe. Inną możliwością jest hemoroidektomia zamknięta i proste wycięcie hemoroidów zewnętrznych. Jeśli hemoroidy zewnętrzne są duże, usuwane są zarówno wewnętrzne i zewnętrzne hemoroidy.

2. Przebieg i zastosowanie hemoroidektomii zamkniętej

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Podczas hemoroidektomii zamkniętej naczynia krwionośne, które przebiegają przez rozszerzoną tkankę hemoroidalną i odżywiają naczynia hemoroidów, są odcinane, zmniejszając tym samym dopływ krwi do naczyń hemoroidalnych i rozmiary hemoroidów. Podczas gojenia tkanek wokół klamer, formują się blizny, które utrzymują tkanki w normalnej pozycji powyżej kanału odbytu. Klamry są potrzebne tylko do czasu wygojenia tkanek. Następnie odpadają i są wydalane wraz ze stolcem po kilku tygodniach. Hemoroidektomia zamknięta przeznaczona jest przede wszystkim do leczenia hemoroidów wewnętrznych, ale jeśli występują hemoroidy zewnętrzne, mogą być one zmniejszone. Hemoroidektomia zamknięta trwa średnio 30 minut. Jest mniej bolesna niż tradycyjna hemoroidektomia i można po niej wcześniej wrócić do pracy. Pacjent często ma uczucie pełności lub nacisku na odbyt, ale to uczucie mija po kilku dniach. Ryzyko związane z zabiegiem obejmuje krwawienie, infekcję, szczelinę odbytu, zwężenie odbytu, utrzymywanie się hemoroidów, uraz ściany odbytu.

Hemoroidektomia zamknięta może być stosowana w leczeniu pacjentów z wewnętrznymi i zewnętrznymi hemoroidami, ale również możliwe jest łączenie hemoroidektomii zamkniętej w leczeniu hemoroidów wewnętrznych i proste wycięcie hemoroidów zewnętrznych. Istnieje wiele metod leczenia zabiegowe hemoroidów, jednak dobór najwłaściwszej uzależniony jest indywidualnie od pacjenta.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Krioterapia hemoroidów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze