Powikłania żylaków
U większości chorych żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niestety w niektórych przypadkach żylaki są przyczyną stanów zapalnych. Zmienia się skóra, pod którą znajdują się chore żyły, jest zaczerwieniona i występują na niej bolesne stwardnienia. Zazwyczaj oznacza to zapalenie żył lub pojawienie się skrzepu, zamykającego naczynie krwionośne. Jeśli ten skrzep oderwie się od ściany żyły i zacznie przemieszczać się wraz z krwią, może dojść do zatoru tętnicy głównej płucnej, jest to sytuacja zagrażająca życiu.
1. Objawy zaawansowanych żylaków
Początkowo żylaki są nie widoczne. Dają o sobie znać przez uczucie zmęczenia i ciężkości nóg. W początkowym stadium niewydolności żylnej chore naczynia krwionośne mogą wyglądać jak sieć widocznych, niebieskawych i krętych żył lub jak wypukłe linie wzdłuż łydek, pod kolanem czy na udach. Często tym zmianom towarzyszy bóle nóg i obrzęk kostek. Niepokojącym sygnałem żylaków jest pojawienie się obrzęków wokół kostek oraz obrzęków całego podudzia. Zaawansowane żylaki rozpoznajemy po:
- przebarwieniach skóry,
- wypryskach,
- stwardnieniach,
- owrzodzeniach.
W skutek złego krążenia kolor łydek zmienia się na brązowy. Owrzodzenie podudzi jest spowodowane tym, że skóra, pod którą znajduje się chora żyła, zaczyna pękać i pojawiają się na niej bolesne owrzodzenia, mające tendencję do nawrotów.
2. Zakrzepica
Zakrzepica jest chorobą żył, która polega na powstawaniu w nich zakrzepów. W chorym naczyniu krwionośnym płytki krwi „przyklejają się” do siebie nawzajem i do śródbłonka. Zakrzep zmniejsza światło naczyń krwionośnych i utrudnia przepływ krwi.
Pojawienie się skrzepu zazwyczaj objawia się nagłym spuchnięciem nogi, zmiana koloru skóry na sino-czerwony i bólem. Czasem tym dolegliwościom towarzyszy stan podgorączkowy, a nawet gorączka do 40 st. C. Niekiedy tylko gorączka jest jedynym objawem zakrzepicy. Najczęściej pierwsze objawy choroby są lekceważone. Do lekarza zgłaszają się pacjenci z zaawansowaną zakrzepicą.
Niestety zakrzepica żył głębokich jest chorobą leczoną długo, czasem leki przeciwzakrzepowe należy zażywać przez 9 miesięcy. Jeśli żylaki są zaburzeniem genetycznym, choroba może nawracać.
3. Inne powikłania żylaków
Powikłania żylaków są niebezpieczne dla zdrowia, często konieczne jest leczenie operacyjne. Najczęstsze powikłania to:
- krwotoki z chorych naczyń, mogą wystąpić przy tak małych uszkodzeniach mechanicznych, jak zadrapanie;
- rozszerzenie żyły przy pionowej pozycji ciała, które powoduje nadciśnienie żylne i nagły napór krwi na ścianę żyły;
- zakrzepica powierzchniowa;
- zakrzepica żył głębokich.
W uniknięciu powikłań żylaków najważniejsza jest prawidłowa diagnoza choroby i leczenie żylaków. Nie można zwlekać z wizytą u specjalisty, jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy żylaków.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.