Trwa ładowanie...

Rzadkie przyczyny żylaków

Avatar placeholder
21.01.2020 12:11
Rzadkie przyczyny żylaków
Rzadkie przyczyny żylaków (Zdjęcie nóg kobiety korzystającej z telefonu komórkowego podczas spotkania / Shutterstock)

Żylaki kończyn dolnych (łac. varix) dotyczą około 8 - 9 proc. osób populacji. Występują głównie u kobiet powyżej 40. roku życia. Mogą mieć różne przyczyny. Wbrew pozorom nie jest to błahy problem, a choroba układu krwionośnego.

Charakterystyczny jest wygląd naczyń dotkniętych patologią, stają się one zgrubiałe i uwypuklone. Poza niekorzystnym wpływem na wygląd zewnętrzny nóg, mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań - zakrzepica, pęknięcie.

spis treści

1. Przyczyny żylaków kończyn dolnych

Kobiety doskonale wiedzą, jak wyglądają żylaki kończyn dolnych, ponieważ wpływają one negatywnie na estetyczny wygląd nóg, a co się z tym wiąże - dobre samopoczucie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wszystkie przyczyny ich powstawania są związane z wysokim ciśnieniem krwi, utrudnionym jej odpływem i zaleganiem oraz osłabieniem ścian naczyń i ich zwiększoną podatnością na rozciąganie, czyli niewystarczającą wytrzymałością ścian żył w stosunku do ciśnienia hydrostatycznego krwi.

Dołączająca się duża nadwaga, otyłość, predyspozycja genetyczna, praca na stojąco, siedzący tryb życi, zakrzepica żylna, zapalenie naczyń, gorące kąpiele, niewydolność zastawek, przyspieszają ich rozwój. Wymienione powyżej przyczyny są najczęstsze i najbardziej znane, czasami jednak na powstanie żylaków mają wpływ także inne czynniki.

2. Rzadkie przyczyny żylaków kończyn dolnych

Trombofilia- wysoka krzepliwość krwi. Powoduje powstawanie zakrzepów w świetle naczyń, blokując swobodny odpływ krwi z kończyn dolnych i w ten sposób poszerza średnicę naczynia.

Czasami zakrzepy mogą powstawać na zastawkach, upośledzając ich prawidłową pracę, powodują powstanie nurtu zwrotnego krwi i jej nadmierne gromadzenie w żyłach.

Choroby inicjujące powstawanie żylaków. Wiele chorób to przyczyny powstawania żylaków. Zaawansowana cukrzyca powoduje mikroangiopatię, czyli zaburzenia w mikrokrążeniu.

Utrudnia to przepływ krwi w najmniejszych naczyniach. Zaburzenia wewnątrzwydzielnicze tarczycy i jajników - nieprawidłowe wydzielane hormonów powoduje zwiększoną podatność żył na odkształcenia.

Nadciśnienie tętnicze - powoduje wzrost siły z jaką krew naciska na ściany naczyń, na co żyły są szczególnie podatne, dodatkowo przyczynia się ono do powstawania miażdżycy.

Zapalenie naczyń. Mediatory zapalenia powodują zwiększoną lepkość krwi i ułatwiają powstanie zakrzepów, zapalenie obejmujące płatki zastawek przyczynia się do ich deformacji.

Długotrwała podróż samolotem, długotrwałe unieruchomienie. Powstające zmiany w mikrokrążeniu są identyczne jak w przypadku kalectwa.

Ciężka praca fizyczna. Osoby narażone na ciężką pracę fizyczną w niedogodnych pozycjach są narażone na powstanie żylaków, w związku z uszkodzeniem żył.

Ściany ich naczyń są bardziej podatne na deformację, trudne warunki pracy powodują utrudniony ruch krwi w kończynach i jej zaleganie.

Kalectwo. Brak ruchu kończyn dolnych, powoduje niewydolność zarówno mięśni, jak i zastawek, które w prawidłowych warunkach umożliwiają powrót krwi do serca.

Zastój krwi w naczyniach przyczynia się do zaburzeń w mikrokrążeniu i sprzyja zapaleniom naczyń. Ułatwia to powstawanie zakrzepów oraz sprzyja odkształceniom naczynia.

Udar mózgu, porażenie. Jego skutki bywają groźne. Powstanie żylaków w tych przypadkach związane jest z upośledzoną zdolnością poruszania się, podobnie jak w kalectwie.

Porażenie mięśni wiąże się z nieprawidłową pracą tzw. „pompy łydkowej”, czyli mięśni odpowiedzialnych za tłoczenie krwi w kierunku serca. Poruszające się prawidłowo mięśnie ułatwiają ruch krwi w naczyniach, czyli przeciwdziałają zastojowi. Stany takie ułatwiają również rozwój zapalenia naczyń.

Ciąża (8 - 20% kobiet ciężarnych). U kobiet ciężarnych następuje wzrost ilości krwi (o około 30%) i czynników krzepnięcia oraz poziom progesteronu i estrogenu.

Sprzyja to powstawaniu zakrzepów, które zaburzają prawidłowy odpływ krwi z kończyn dolnych. Progesteron osłabia poza tym sprężystości ścian naczyń żylnych, przez co stają się one bardziej rozciągliwe, podatne na zaleganie krwi.

Dodatkowo brak ruchu i powiększająca się macica uciskająca z zewnątrz na naczynia, hamują swobodny przepływ krwi oraz zwiększają ryzyko rozwoju zapalenia naczyń żylnych.

Kobietom ciężarnym zalecana jest aktywność fizyczna, masaże nóg, unoszenie kończyn dolnych podczas siedzenia, mycie nóg w chłodnej wodzie, aby zapobiec żylakom w ciąży.

Leki hormonalne (antykoncepcja hormonalna, HTZ). Zawarte w preparatach hormony: estrogen, jak i progesteron zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów.

Ryzyko to dodatkowo zwiększają: otyłość, palenie papierosów, siedzący tryb życia, urazy, kalectwo, duże zabiegi operacyjne, choroby przebiegające z dużą krzepliwością krwi. Zakrzepy poza ryzykiem powstania zatoru, blokują swobodny odpływ krwi z naczyń żylnych powodując powstawanie zmian żylakowatych.

Nieprawidłowy strój. Buty na wysokich obcasach, ciasne spodnie, podkolanówki. Ciasny strój powoduje utrudniony odpływ krwi z naczyń, powstają zaburzenia w funkcjonowaniu tzw. „pompy łydkowej”.

Również częste siedzenie z zakładaniem nogi na nogę przyczynia się do zalegania krwi w okolicach kostek i łydek, w wyniku uciśnięcia naczyń żylnych.

Wysoka temperatura, np. intensywne opalanie się, korzystanie z sauny. Podczas działania wysokiej temperatury żyły ulegają znacznemu poszerzeniu. W prawidłowych warunkach, po obniżeniu temperatury, powracają one do swojego pierwotnego stanu.

Czasami jednak naczynia tracą swoją naturalną elastyczność (np. w miażdżycy, starszym wieku) i pozostają poszerzone. Następuje wówczas zaburzenie pracy mechanizmu zastawkowego i utrudniony odpływ krwi z kończyn dolnych. Zalegająca krew poszerza naczynia i przyczynia się bezpośrednio do powstania żylaków.

Nowotwory złośliwe, leczenie przeciwnowotworowe. Zarówno choroby nowotworowe, jak i stosowana terapia przeciwnowotworowa przyczyniają się do wzrostu ryzyka powstania powikłań zakrzepowych, które mogą spowodować rozwój żylaków.

Niewydolność serca. Nieprawidłowa praca serca powoduje zmniejszony wyrzut krwi na obwód, wiąże się to zaleganiem krwi przed tym narządem, najwięcej krwi zalega w najniższych partiach ciała i tworzą się żylaki kończyn dolnych. Powoduje to zwiększenie średnicy naczyń i niewydolność mechanizmu zastawkowego.

Zespół antyfosfolipidowy. Powoduje powstawanie we krwi nadmiernej ilości przeciwciał antyfosfolipidowych (aPL), które są przyczyną niepłodności u kobiet, poronień oraz zakrzepicy, która może spowodować rozwój żylaków (niszczenie zastawek).

Duże zabiegi operacyjne na kończynach dolnych, złamania. Sytuacje te mogą spowodować uszkodzenie ściany naczynia i powstanie zakrzepów. Poza tym długotrwałe unieruchomienie powoduje zaburzenia w mikrokrążeniu.

Alkohol, palenie. Używki wpływają na ściany naczyń, zawarte w papierosach substancje oraz alkohol uszkadzają śródbłonek naczyń. Prawidłowy śródbłonek zapobiega powstawaniu zakrzepów wewnątrz naczynia.

Jego uszkodzenie sprawia, że przy ścianach żył zaczynają się gromadzić komórki odpowiedzialne za hamowanie krwawienia w przypadku uszkodzenia naczynia. Mimo że nie występuje wynaczynienie krwi, zmiany te inicjują powstawanie zakrzepu, który blokuje swobodny przepływ krwi.

Rasa. Ludzie rasy białej są bardziej podatni na powstawanie żylaków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Żylaki jako powikłanie choroby zakrzepowej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze