Jak wyglądają żylaki?

Żylaki są uwarunkowane genetycznie. Skłonności do ich powstawania możemy odziedziczyć po rodzicach, a nawet po dziadkach czy pradziadkach. Niewłaściwy tryb życia, nieprawidłowa dieta, ciąża, otyłość - to tylko niektóre z przyczyn powstania żylaków. W zależności od tego, gdzie powstają mają inne objawy i przebieg. Nie wszystkie przyczyny choroby żył można wyeliminować. Jak wyglądają żylaki i gdzie powstają?

Żylaki odbytu

Jak rozpoznać hemoroidy? Najczęstszym i jednym z bardziej uciążliwych objawów choroby żył jest ból i krwawienie z odbytu podczas wypróżniania. Krew można zobaczyć na papierze toaletowym.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Żylaki odbytu to żylaki przewodu pokarmowego. Oprócz silnego bólu, następującego w wyniku napęczniałych żył uciskających na nerwy, występuje swędzenie i pieczenie. Te objawy mogą być początkiem poważnych dolegliwości tj. rak odbytu. Żylaki odbytu mogą także być bezobjawowe, pacjent może jedynie wyczuwać zgrubienie w okolicy odbytu.

Jak wyglądają hemoroidy? Krwawnice (żylaki odbytu) to przerost i wypadanie splotów żylnych w okolicach odbytu i dolnej części odbytnicy. Wyglądają jak guzki ułożone dookoła odbytu. Są następstwem pofałdowań skóry w okolicy odbytu. Z lekarskiego punktu widzenia hemoroidy położone są w głębi odbytu - stanowią guzkowate poszerzenie w obrębi wewnętrznej odbytniczego splotu żylnego.

Co sprzyja hemoroidom? Na hemoroidy cierpią osoby otyłe, prowadzące mało aktywny tryb życia. Hemoroidom sprzyja brak aktywność fizycznej, stosowanie środków przeczyszczających, biegunki, a nawet częste przesiadywanie w toalecie.

Żylaki kończyn dolnych

Z rozpoznaniem żylaków kończyn dolnych nie ma problemu, gdyż są dobrze widoczne. Wyglądają jak sieć widocznych, niebieskich, poszerzonych i krętych żył albo jako niebieskie, wypukłe linie wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowy (pod kolanem) lub na udach. Może towarzyszyć im uczucie ciężkich nóg, bóle i obrzęk kostek. Pojawiają się tzw. pajączki i żyły siateczkowate. Sygnałem żylaków są pojawiające się obrzęki wokół kostek, potem obrzęki całego podudzia. W zaawansowanej chorobie żył widoczne są przebarwienia, wypryski, czy nawet owrzodzenia.

Co sprzyja żylakom kończyn dolnych? Siedzący (np. praca w biurze, kierowca) lub stojący (np. fryzjer, sprzedawca) tryb życia. W przypadku takiego stylu życia należy zadbać o usprawnienie krążenia w nogach. Na pojawienie się żylaków są narażone również kobiety w ciąży oraz osoby spożywające leki hormonalne.

Żylaki w ciąży

Żylaki nóg mogą pojawić się już na początku ciąży. Żylaki nóg to najczęstsza dolegliwość tego typu u kobiet w ciąży. Zdarza się również, iż żylaki mogą występować na wargach sromotnych i w pochwie oraz odbycie jako tzw. hemoroidy.

Przyczyny żylaków sromu w ciąży to mechaniczne uciski płodu na żyły miednicy. Ciężarna macica działa jak blokada, przyciskając żyłę dolną do kręgosłupa. Żyły ulegają poszerzeniu. Ponadto dochodzą zmiany w układzie krzepnięcia, polegające na zwiększeniu lepkości krwi i krzepliwości, co może sprzyjać powstawaniu żylakom pochwy.

Żylaki przełyku

Przyczyną żylaków przełyku jest marskość wątroby. Poszerzenie żył w dolnym odcinku przełyku jest jednym z objawów problemów z wątrobą. Jeżeli wątroba jest niesprawna, krew, która przez nią przepływa, ma utrudnione zadanie, dlatego szuka sobie innych naczyń, którymi mogłaby popłynąć. Żyły nie są przystosowane do tak dużej ilości krwi, dlatego nadmiernie rozciągają się i tak powstają żylaki.

Z pewnością choroby żył są bardzo uciążliwą dolegliwością. Nie zawsze leczenie farmakologiczne pomoże, w przypadku braku poprawy - zabieg operacyjny okazuje się szansą na zniknięcie żylaków.

Jak wyglądają żylaki? Nie ma jednego uniwersalnego obrazu żylaków. Żylaki to objaw, a nie choroba sama w sobie i w zależności od tego, gdzie powstają, mają inny wygląd. Powszechnie znane są żylaki nóg, występujące na łydkach i udach. Te, które występują w intymnych miejscach są wstydliwą dolegliwością.

Komentarze (1)
Ekspert Diosminex
Ekspert Diosminex ponad rok temu

Pierwsze objawy niewydolności żylnej to opuchnięcie, ból, nocne kurcze nóg i pajączki. Aby zapobiec postępom choroby, przede wszystkim należy zadbać o aktywność fizyczną. Mięśnie, pracując, pomagają zapobiegać zastojom żylnym przez transport krwi do serca. Zdrowa dieta, utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała, uzupełnianie płynów są bardzo ważne. Rozwojowi niewydolności żylnej sprzyja nadwaga i palenie, siedzący lub stojący tryb życia, a także niewygodne obuwie. Jeśli ktoś w rodzinie cierpiał na żylaki, należy być szczególnie wyczulonym na jej objawy. Pomogą masaże zwykłe bądź pneumatyczne i odpoczynek z nogami w górze. Terapię można wspomóc preparatami z diosminą, np. Diosminexem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy żylaków
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy żylaków
Objawy żylaków

Owrzodzenia żylne

od społeczeństwa. Owrzodzenie podudzi to powikłanie charakterystyczne dla żylaków - ¾ chorych zgłaszało objawy przewlekłej choroby żylnej trwającej od wielu (...) Żylaki podudzi są problemem dotyczącym...

Objawy żylaków

Najczęstsze objawy żylaków

, są bardzo różne, a objawy wynikające z tych schorzeń często towarzyszą żylakom. Przyczyną żylaków przewodu pokarmowego jest najczęściej choroba wątroby (...) powikłań, jednak ich objawy...

Objawy żylaków

Żylaki a zmiany skórne

do wstrząsu i śmierci. Jakie objawy skórne wymagają konsultacji z lekarzem? Kobiety zauważając już pierwsze symptomy żylaków często zgłaszają (...) Żylaki (łac. varix) kończyn dolnych dotyczą głównie...

Objawy żylaków

Uczucie ciężkich nóg

się bardziej zaawansowane zmiany na skórze, takie jak brunatne przebarwienia, wypryski, stwardnienia i najgorsze z powikłań żylaków kończyn dolnych (...) . Ponadto w obrębie żylaków nierzadko dochodzi do rozwoju...

Objawy żylaków

Objawy żylaków kończyn dolnych

kosmetycznych. Wczesne objawy żylaków kończyn dolnych Do najczęstszych początkowych objawów żylaków należą: tzw. ciężkie nogi - uczucie (...) na podstawie objawów klinicznych i wyników badań obrazowych. Objawy...

Objawy żylaków

Pękające naczynka

Pękające naczynka

Kompresoterapia żylaków kończyn dolnych, czyli pajączki na nogach, to zmora wielu kobiet. Pękające naczynka pojawiające się na łydkach, udach, a (...) z żylakami, pajączki to problem bardziej estetyczny niż zdrowotny,...

Odciski - przyczyny powstawania, jak wyglądają odciski, profilaktyka, leczenie

Modzele - zdjęcia

Modzele - zdjęcia

Modzele są bolesne, zwłaszcza gdy stan chorobowy obejmuje większy obszar stopy.