Trwa ładowanie...

Atakuje nogi. Tak objawia się jeden z najgroźniejszych niedoborów

 Patrycja Pupiec
30.08.2023 14:45
Dwa znaki ostrzegawcze, że brakuje ci tej witaminy. Niedobór poczujesz w nogach
Dwa znaki ostrzegawcze, że brakuje ci tej witaminy. Niedobór poczujesz w nogach (Getty Images)

Ten rzadki stan może być bardzo niebezpieczny. Problem w tym, że może rozwijać się latami, powodując subtelne objawy. Nieleczony może doprowadzić do poważnych problemów neurologicznych. Dwa objawy tej choroby można zauważyć, zwracając uwagę na własne nogi.

spis treści

1. Anemia złośliwa uniemożliwia wchłanianie witaminy B12

Niedokrwistość złośliwa, inaczej nazywana anemią złośliwą, jest najczęstszą przyczyną niedoboru witaminy B12. Ta choroba autoimmunologiczna uniemożliwia wchłanianie tej witaminy, przez co organizm nie produkuje odpowiedniej ilości czerwonych krwinek.

Na anemię złośliwą szczególnie narażone są osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, chorujące na cukrzycę typu 1, pacjenci z celiakią.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Częściej niedobór witaminy B12 dotyka osoby powyżej 60. roku życia oraz osoby pochodzenia północnoeuropejskiego.

Anemię złośliwą można mieć przez długi czas, zanim chory zauważy zmiany w swoim organizmie. Eksperci z Cleveland Clinic wskazują, że może trwać to nawet kilka lat.

Specjaliści z Harvard Medical School wskazują, że nieleczona niedokrwistość złośliwa może powodować poważne problemy neurologiczne, w tym krótkotrwałą utratę pamięci, problemy z koncentracją, halucynacje i urojenia.

2. Dwa ważne objawy niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy B12 w organizmie może powodować szereg różnych objawów. Zmęczenie, osłabienie i zaparcia to tylko kilka z przykładów.

Jednym z wczesnych objawów niedoboru witaminy B12 mogą być problemy z chodzeniem. Chory może zataczać się i mieć problem z utrzymaniem równowagi.

Niedobór witaminy B12 może także objawiać się parestezjami, czyli drętwieniem oraz mrowieniem nóg i stóp.

Niedobór witaminy B12 może powodować także objawy takie jak:

  • biegunka,
  • bladość skóry,
  • zawroty głowy podczas wysiłku i/lub wstawania,
  • duszności,
  • zgaga,
  • czerwony język lub krwawiące dziąsła.

By uchronić się przed niedoborem witamin z grupy B, warto w diecie postawić na ryby, nabiał i mięso. Wegetarianie i weganie także stanowią grupę, która jest narażona na niedobór tego składnika.

Osoby, które nie jedzą mięsa, powinny szukać witaminy B12 w owocach i warzywach, takich jak jabłka, banany, jagody, buraki oraz ziemniaki lub rozważyć z lekarzem suplementację tej witaminy.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze