Niedobór witaminy B12. Symptomy widoczne są na języku
Jedna z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych do pozyskania witamin – niedoborów witaminy B12 powinni obawiać się nie tylko weganie. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak jest ważne kontrolowanie jej poziomu, a przecież symptomy niedoboru kobalaminy widoczne są gołym okiem.
1. Witamina B12
Należąca do witamin z grupy B, kobalamina, jest koenzymem biorącym udział w reakcjach metylacji w organizmie. Te są istotne m.in. dla przemian węglowodanów, tłuszczy i białek.
Witamina B12 bierze udział także w produkcji czerwonych krwinek, dlatego też o jej niedoborze mówimy często w kontekście anemii (niedokrwistości). Kobalamina wpływa na układ nerwowy, wspiera równowagę psychiczną oraz wspomaga koncentrację.
W organizmie dorosłego człowieka znajduje się ok. 3 mg witaminy B12, co stanowi zapas na kilka lat. Gdy zostanie wykorzystany, konieczna jest suplementacja lub dostarczenie jej wraz z dietą.
Powstaje w końcowym odcinku układu pokarmowego – tworzy się w jelicie grubym poprzez symbiozę bakterii. Są to jednak śladowe ilości, dlatego dla człowieka głównym źródłem kobalaminy są produkty pochodzenia zwierzęcego – m.in. mięso czy jaja.
Stąd o niedobory mogą się martwić zwłaszcza wegetarianie i weganie, ale nie tylko. Szacuje się, że ok. 39 proc. populacji może mierzyć się z niedostateczną ilością kobalaminy w organizmie. Dlaczego? Bo prawidłowe wchłonięcie witaminy B12 zagwarantować może tylko sprawnie funkcjonujące: żołądek, trzustka i jelito cienkie.
Po czym poznać niedobory? Wystarczy przyjrzeć się dokładnie językowi.
2. Niedobory witaminy B12 a język
W jaki sposób język może wskazywać na niedobór kobalaminy? Istnieje kilka wskazówek:
- język błyszczący i gładki, ze zgładzonymi receptorami smaku,
- zapadnięty język – poza niedoborami witaminowymi może być wyznacznikiem zaburzeń hormonalnych,
- nieregularne krawędzie języka – poszarpane, ząbkowane – taki wygląd konturów języka można oznaczać niedobór witamin z grupy B (w tym B12 i B2), ale też niektórych minerałów,
- zapalenie języka – to schorzenie powodujące ból, pieczenie, zaczerwienie i obrzęk, czasem też pojawia się biały nalot. Objawy mogą sygnalizować niedobór witaminy B12, a nawet anemię z powodu niedoboru żelaza i/lub kobalaminy.
3. Inne objawy niedoboru kobalaminy
Poza symptomami widocznymi na języku również szereg innych dolegliwości może być wskazówką, że czas zadbać o odpowiednią dietę oraz suplementację witaminy B12.
- mrowienie w dłoniach lub stopach,
- drżenia i drgawki,
- zaburzenia równowagi,
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- stany zapalne błon śluzowych: jamy ustnej, gardła,
- zaburzenia smaku,
- stany depresyjne, napady lęku, zespoły urojeniowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.