Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Ewa Rybicka

Małoinwazyjne metody leczenia żylaków

 Aleksandra Miłosz
14.12.2023 17:59
Małoinwazyjne metody leczenia żylaków
Małoinwazyjne metody leczenia żylaków (Zdjęcie nóg / Shutterstock)

Problem żylaków staje się wśród Polaków coraz poważniejszy. Szacuje się, że w Polsce nawet 60% dorosłego społeczeństwa skarży się na obecność zmian na ich nogach. Na świecie sytuacja wygląda jeszcze gorzej – 68% kobiet i 57% mężczyzn musi zmagać się z żylakami. Żylaki stają się więc chorobą społeczną, która nieleczona może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zakrzepica czy zatory. W przypadku zaawansowanego stadium rozwoju żylaków leczenie operacyjne może okazać się jedynym wyjściem. Jeśli jednak żylaki nie są jeszcze rozwinięte, warto zastosować małoinwazyjne metody ich leczenia, które pozwolą pożegnać się z nieestetycznymi zmianami na nogach.

spis treści

1. Termoablacja żylaków metodą RFITT

Metoda leczenia żylaków zwana termoablacją metodą RFITT to zabieg, którego celem jest usunięcie niewydolności żylnej spowodowanej niewydolnym pniem żylnym. Przy użyciu tej metody do uszkodzonej żyły wkłada się aplikator, który wyzwala fale o częstotliwości radiowej. Owe fale wydzielają energię, która powoduje obkurczenie oraz zamknięcie żylaka. Dzięki wykorzystaniu tej metody u chorych znacznie zmniejsza się ryzyko rozwoju zakrzepicy żył głębokich, zatoru płuc, zakrzepowego zapalenia żył i owrzodzeń. Zabieg termoablacji trwa około 30 minut, a już po 2 godzinach pacjent może wrócić do domu. Jego koszt to ok. 4 tysięcy złotych. Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

2. Skleroterapia piankowa

Zylaki powstają, gdy krew w naszych żyłach nie przepływa w sposób prawidłowy. Warto więc unikać długotrwałego stania, siedzenia i zakładania nogi na nogę
Zylaki powstają, gdy krew w naszych żyłach nie przepływa w sposób prawidłowy. Warto więc unikać długotrwałego stania, siedzenia i zakładania nogi na nogę
Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Skleroterapia przeznaczona jest do leczenia łagodnych zmian żylakowych i małych pajączków. Zabieg ten wykonywany jest wyłącznie u osób, u których nie zaobserwowano niewydolności żył odstrzałkowych i odpiszczelowych. Metoda skleroterapii polega na wstrzyknięciu do chorobowo zmienionego miejsca żyły spienionego środka farmakologicznego, który powoduje zamknięcie żylaka. Metoda ta niesie za sobą minimalne ryzyko powikłań, a wykonanie zabiegu trwa około 15 minut. Po jego przeprowadzeniu pacjent może od razu udać się do domu i dzięki bezbolesności i niewielkiemu nakłuciu igłą nie musi martwić się bliznami. Cena zabiegu również jest niewielka i zazwyczaj nie przekracza 300 złotych.

3. Laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT

Inną metodą usuwania niewydolności żylnej jest naświetlanie niewydolnego miejsca żyły laserem. Zabieg ten, nazywany metodą EVLT, przeprowadza się, wprowadzając do żyły laser, który wyzwala energię. Energia ta powoduje obkurczenie ściany naczynia i zamknięcie żylaka. Zabieg ten wykonywany jest w 45 minut, a powrót do domu możliwy jest już po 2-3 godzinach od jego zakończenia.

Laserowe usuwanie żylaków wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym i kosztuje około 3000 złotych. Powrót do pracy możliwy jest dopiero po 7 dniach od zabiegu, a przez cały okres rekonwalescencji konieczne jest noszenie specjalnej pończochy. Zabieg jest małoinwazyjny w porównaniu do tradycyjnego strippingu.

4. Zamykanie żylaków metodą CLARIVEIN

Metoda CLARIVEIN jest małoinwazyjnym sposobem leczenia żylaków. Do jej przeprowadzenia stosuje się specjalny cewnik, który pod kontrolą USG wprowadza się do światła chorego naczynia. Samoistny obrót końcówki cewnika sprawia, że ściany żyły zaczynają się zwężać, aż w końcu zupełnie zamyka naczynie. Jednocześnie wprowadzana jest specjalna substancja o nazwie sklerozant, która uszkadza śródbłonek żyły, ta zaczyna się zrastać, a w konsekwencji zamyka się na stałe. To innowacyjna metoda, która w Polsce praktykowana jest dopiero od 2013 roku. Koszt zabiegu to 5000 złotych. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się godzinny marsz.

5. Leczenie żylaków parą wodną SVS

Para wodna w leczeniu żylaków to najmłodsza metoda pozwalająca na usunięcie niewydolności żylnej. Dzięki metodzie SVS (Steam Vein Sclerosis) możliwe jest usunięcie każdego żylaka w trakcie wykonywania jednego zabiegu. Leczenie żylaków parą wodną polega na wprowadzeniu do światła żyły wenflonu i cienkiego cewnika, przez który wprowadzana jest para wodna o temperaturze około 110°C. Przegrzana para wodna powoduje trwałe zamknięcie naczynia, które z czasem się zwłóknia. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a do domu można wrócić po 2 godzinach od jego zakończenia. Metoda SVS umożliwia zamknięcie nawet bardzo dużych i krętych żylaków. Koszt usunięcia żylaków parą wodną zaczyna się już od 4200 złotych i zależy od ilości oraz wielkości żylaków.

Źródło: szpitaleskulap.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Metody leczenia żylaków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze