Objawy żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) są chorobą dotykającą najczęściej młodych mężczyzn, jednak mogą ujawnić się w każdym wieku. Żylaki u mężczyzn mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak: ich pęknięcie, powstanie zakrzepu, przebudowa jądra. W skrajnych przypadkach żylaki powrózka nasiennego wywołują bezpłodność. W związku z powyższymi zagrożeniami mężczyźni powinni znać objawy tej choroby, by jak najszybciej móc zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie.

Zobacz film: "Jakie jest największe zdrowtne zagrożenie dla mężczyzn?"

Co to są żylaki powrózka nasiennego?

Powrózek nasienny (łac. funiculus spermaticus) składa się ze struktur przechodzących przez kanał pachwinowy, należą do nich: nasieniowód i mięsień dźwigacz jądra wraz z naczyniami je zaopatrującymi, splot wiciowaty, tętnica jądrowa oraz gałąź płciowa nerwu płciowo- udowego.

Powstawanie żylaków powrózka nasiennego

Powstawanie żylaków u mężczyzn nierozerwalnie łączy się z podwyższonym ciśnieniem hydrostatycznym, powodującym zwiększony nacisk krwi na ściany naczyń żylnych splotu wiciowatego. Powoduje to wydłużenie, poszerzenie i poskręcanie żył, które stają się wyczuwalne jako miękkie zmiany guzkowate położone nad jądrem. Te przyczyny są najczęstszym powodem pojawienia się żylaków.

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego to też: dysfunkcja zastawek, krążenie oboczne, wrodzone choroby tkanki łącznej, ucisk z zewnątrz (np. przez guz), zakrzepica żylna. W ponad 90% przypadków żylaki występują po stronie lewej, wiąże się to z innym miejscem ujścia, przebiegiem i długością żyły jądrowej lewej.

Jak uniknąć żylaków?

Czy można uchronić się przed żylakami? Czego należy unikać, a z czego zrezygnować żeby przestały być naszą zmorą? Na pytania Pauliny Smaszcz - Kurzajewskiej...

U kogo występują żylaki powrózka nasiennego?

Choroba ta dotyczy głównie młodych mężczyzn w przedziale wiekowym 12- 15 lat. Powyżej tej granicy poziom występowania żylaków stabilizuje się. Według badań choroba dotyka 11- 20% mężczyzn, a odsetek ten wzrasta (30- 40%) w grupie osób mających problem z płodnością. U mężczyzn powyżej 40. roku życia należy przeprowadzić dokładne badania, ponieważ żylaki mogą być objawem nowotworu, np. nerki lub przestrzeni zaotrzewnowej.

Jakie są objawy żylaków powrózka nasiennego?

U większości mężczyzn żylaki powrózka nasiennego nie powodują żadnych lub jedynie subtelne objawy, dlatego są one zazwyczaj rozpoznawane podczas przypadkowego badania. Najbardziej zauważalnym objawem jest uczucie dyskomfortu, utrudniające wykonywanie codziennych czynności.

Inne objawy żylaków powrózka nasiennego są: uczucie ciężaru i tępy ból w okolicy moszny lub pachwiny, nasilający się głównie podczas długotrwałego stania, chodzenia, w pozycji leżącej lub w czasie erekcji. Dochodzi do tego także ocieplenie moszny, dające uczucie „palenia” w jądrach („ciepłe jądra”). Zdarza się, że mężczyźni sami przypadkowo wyczują u siebie różnej wielkości, miękkie guzki znajdujące się nad jądrem, jednostronnie, głównie po stronie lewej.

Fakty o zdrowiu - Żylaki

Profilaktyka żylaków obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia. Należy ustosunkować się do następujących zasad: Podczas siedzenia warto unikać zakładania...

Najbardziej niepokojące objawy żylaków powrózka nasiennego

Objawy żylaków, które zmuszają mężczyzn do konsultacji z lekarzem są nieudane, długotrwałe próby starania się o potomstwo. Żylaki powrózka nasiennego zaburzają płodność i mogą być przyczyną niepłodności. Jądra do prawidłowej pracy potrzebują temperatury o 3-4 st. niższej niż temperatura występująca w jamie brzusznej. Zalegająca w żylakach krew powoduje zmniejszenie tej różnicy do jedynie 0,1 st. Wysoka temperatura wpływa na całą mosznę, dlatego żylaki (mimo, że występują po jednej stronie) powodują zmiany degeneracyjne obu jąder.

Poza tym krew zalegająca jest niedotleniona i pozbawiona składników energetycznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania plemników. Negatywny wpływ na jądro mają także substancje znajdujące się we krwi cofającej się z nerek-renina, kortyzol, katecholaminy. Powyżej wymienione zmiany powodują tzw. orchipatię zastoinową, czyli nieprawidłową przebudowę i niewłaściwe funkcjonowanie jądra.

Przyczynia się ona do błędów w spermatogenezie i wytwarzaniu hormonów. Powstające plemniki mają nieprawidłową budowę, zwiększa się odsetek plemników nieruchliwych oraz zmniejsza się ich całkowita ilość w nasieniu. Poza tym przy długotrwałych żylakach powrózka nasiennego dochodzi do zmniejszenia wielkości jąder. Leczenie żylaków powrózka nasiennego musi być rozpoczęte jak najszybciej.

Podział żylaków powrózka nasiennego

Istnieja różne rodzaje żylaków. Żylaki powrózka nasiennego możemy podzielić ze względu na ich zaawansowanie kliniczne na trzy stopnie:

  • Żylaki te są małe, trudno wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Ujawniają się one w pozycji stojącej, głównie podczas napinania powłok brzusznych (np. podczas kaszlu).
  • Żylaki te są większe, daje się je stwierdzić dotykiem, są one słabo widoczne, ale napięcie powłok brzusznych powoduje ich powiększenie.
  • Żylaki te są duże, widoczne „gołym okiem”, bez napinania powłok brzusznych, powodują zniekształcenie w wyglądzie zewnętrznym moszny.

Diagnostyka żylaków powrózka nasiennego

Diagnostyka i leczenie żylaków powrózka nasiennego leży w gestii lekarza urologa. Pierwszym i podstawowym badaniem jest ocena wzrokiem w pozycji stojącej moszny i okolicy płciowej oraz badanie fizykalne- palpacja. Żylaki są wyczuwalne jako różnej wielkości i kształtu, miękkie guzki, znajdujące się nad jądrem, głównie jednostronnie, dając wrażenie tzw. „worka z glistami” (bag of the worms).

Poza tym jądro zazwyczaj jest obniżone oraz ma poziome ułożenie. Lekarz bada także wielkość jądra („chore” jądro może być zmniejszone) i jego konsystencję. Badanie należy wykonać przed i w czasie napinania powłok brzusznych (powoduje to powiększenie się żylaków), pozwala to na zakwalifikowanie żylaków do jednej z powyższych grup i zadecydowanie jakie leczenie jest najodpowiedniejsze.

Badania żylaków powrózka nasiennego

Kolejnym badaniem jest USG, które potwierdza diagnozę oraz uwidacznia wsteczny przepływ krwi, ocenia wielkość i konsystencję jąder. Do badania objętości jąder służy również orchidometr Pradera. Przyrząd tan składa się z ok. dwunastu owali plastikowych lub drewnianych wyskalowanych i uporządkowanych rosnąco pod względem objętości (od 1 do 25mm).

Lekarz porównawczo wybiera odpowiednią dla pacjenta objętość i porównuje z wartościami na skali. Zawsze należy pamiętać o analizie nasienia (całkowita ilość plemników, odsetek plemników o nieprawidłowej budowie i nieruchomych), badanie to należy wykonać co najmniej dwukrotnie, pozwala to na wybór metody leczenia i późniejszą ocenę jego wyników.

Komentarze (10)
~Miśka
~Miśka 3 tygodnie temu

Witam. Mąż ma żylaki powrózka nasiennego IV gr. O ile uzyskałam informacje na temat tego schorzenia o tyle nie mogę znaleźć żadnych informacji na temat klasyfikacji na te grupy. Ktoś wie co oznacza ta IV gr.

Odpowiedz
~Mirek
~Mirek 6 miesięcy temu

Witam. Od kilku tygodni odczuwam ból, coś jakby ciągnięcie, czasami kłucie w okolicach prawego jądra ogólnie dyskomfort. Nie jest to jednostanje uczucie czasem bardziej czasem mniej boli. Do tego swędzenie okolic żołądzia. Plus ból prawej nogi tj posladek udo łydka uczucie rwania pieczenia. Lekarze a UK. Gdzie mieszkam dali antybiotyki i lekarstwa na oczyszczanie z chorób wenerycznych i nic się nie zmienia po za tym że zaczeły się bóle nerek i okolic. Polski urolog stwierdził raz ze prostata (mam 31 lat) raz ze żylaki nasieniowodów po badaniach posiewowych stwierdził że od strony urologicznej jestem czysty i co mi dolega to rwa kulszowa. Więc jestem Polsce już po badaniach rtg jamy brzusznej gdzie jest "sugestia" złogu w moczowodzie. Jestem po usg jamy brzusznej gdzie kamieni brak tylko wyszło że jest jakiś przerost nad lewą nerką. Jestem po rezonansie magnetycznym gdzie wyszło że przepuklina na odcinku L2 L4 czyli rwa kulszowa. Do tego zrobiłem usg jąder gdzie wyszło że żylaki powrózka nasiennego. Urolog po badaniu fizykalnym stwierdził przepukline pachwinowa. Z wyników moczu jak w UK. Tak i w Polsce wychodzi ze ślady krwi i w pl wyszło że jakieś kryształy czegoś. Urolog postanawia leczyć mnie z kamicy nerkowej. Wykluczając schorzenie po schorzeniu traktując jakikolwiek zabieg jako ostatecznosc. Po chwili namysłu poszedłem do urologa nr2 i tam podobnie tylko że dał trochę inne leki bardziej ziołowe na rozpuszczanie kamieni i poszerzenie kanałów plus leki na żylaki. I teraz tak biorę prochy na rwe kulszowa i chodzę na masaże rech. Plus prochy na kamice nerkowa. Muszę wracać do uk. Ból jaki mam obecnie to ból odpowiadający żylaków nasieniowodów i nerek obu. Plus kręgosłup i noga. W pracy mam sporo dzwigania boję się że mogę sobie pogorszyć stan zdrowia. Dodam że mam 4 m-cy córeczkę. I niepokoi mnie sprawa żylaków nasieniowodów dużych po prawej stronie i malutkich po lewej i ten przerost na nerce lewej. Czy może to być nowotwor. Co robić czekać na działanie leków na kamienie czy naciskać na robienie tomografii komputerowej. W Polsce znowu będę za pół roku. Czy wtedy nie będzie za późno na tomograf

Odpowiedz
~tom
~tom ponad rok temu

Mam pytanie, czy mając żylaki jąder, odczuwacie silny, ciągły ból w okolicy pachwiny, pod jądrem? U mnie jest odczuwalny bardzo silny ból w tej okolicy pod jądrem. USG wykazało, że mam żylaki 2,1mm i 2,3mm. Do tego zrobiłem rezonans magnetyczny, który wykazał, że mam niewielki torbiel najądrza prawego 7mm, a reszta jest ok.

Odpowiedz
~Kiko
~Kiko ponad rok temu

@~Romek32: zrób badanie USG tak zwane Dziadka Do Orzechów jest to nadanie odgórne polega na sprawdzeniu czy nie blokuje cos od nerki itp np guz itd jeśli problem jest tam wyżej od nerki to zylaki powracają i nie ma sensu operować trzeba zlikwidować to co jest gdzie indziej stąd badanie tzw.dziadka do orzechów tak mówił mój urolog chirurg

Odpowiedz
~Romek32
~Romek32 ponad rok temu

Witam serdecznie.Mam 32 lata i miałem już 3 zabiegi usunięcia żylaków i za tym 3cim razem wstawiono mi klipsy tytanowe aby uniknąć ich nawracania,lecz od dłuższego czasu odczuwam ból i czuję że żylaki powracają.Co mam dalej robić ponieważ w tym momencie czuję się jak królik doświadczalny,bo pomimo tylu zabiegów wszystko się nawraca.

Odpowiedz
~aaa
~aaa ponad rok temu

żylaki nie zawsze powodują bezpłodność. twoje raczej są duże. lekarz nie próbował ich embolizować? Parametry Najniższe parametry dopuszczalne Objętość nasienia (ml) 1.5 (1.4–1.7) Liczba plemników w ejakulacie 106 39 (33–46) Liczba plemników w ml 106 15 (12–16) Ruchliwość % (PR+NP, %) 40 (38–42) Ruch postępowy 32 (31–34) Odsetek żywych plemników 58 (55–63) Odsetek prawidłowych form (%) 4 (3.0–4.0) pH ≥ 7.2 Leukocyty 106 < 1.0

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Żylaki powrózka nasiennego
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Żylaki powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego jako przyczyna niepłodności

oraz obniżoną jakość nasienia. Według WHO 5% mężczyzn w wieku rozrodczym jest bezpłodnych. Żylaki powrózka nasiennego upośledzają płodność. Mężczyźni (...) powinni jak najszybciej podjąć leczenie. Czym...

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki jąder

Żylaki jąder to dolegliwość spotykająca młodych mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego są wyczuwalne nad jądrem. Tworzą one małe i miękkie guzki (...) . Wzrasta za to liczba plemników nieprawidłowych....

Żylaki powrózka nasiennego

Dostępne techniki leczenia żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) to choroba dotykająca około 11- 20% mężczyzn, najczęściej młodych. Jest ona chorobą bardzo wstydliwą, budzącą niepokój oraz niebezpieczną. Zawansowane żylaki...

Żylaki powrózka nasiennego

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) są wstydliwą chorobą dotyczącą około 10- 20% mężczyzn, głównie młodych. Jest ona niezwykle niebezpieczna, ponieważ, w przypadku jej nierozpoznania i długotrwałego...

Żylaki powrózka nasiennego

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

W dzisiejszym świecie chyba wszyscy słyszeli o występowaniu takiej patologii jak żylaki. Jednak przeważnie pierwszym skojarzeniem jakie nasuwa się na myśl są kobiety i zmiany występujące na ich kończynach dolnych. Należy jednak pamiętać,...

Żylaki

Żylaki powrózka nasiennego

strony, należy zrobić koniecznie badania i wykluczyć możliwość wystąpienia guza. Objawy żylaków powrózka nasiennego W trakcie badania fizykalnego (...) Żylakami powrózka...

Żylaki

Żylaki u dzieci

Żylaki u dzieci

diety. Hemoroidy u dzieci dają podobne objawy jak u dorosłych i mogą świadczyć o rozwoju innej dolegliwości. Z kolei żylaki powrózka nasiennego (...) tętnicą biodrową a krańcem miednicy. Objawy...

Leczenie inwazyjne żylaków

Metoda obliteracji (WIDEO)

Metoda obliteracji (WIDEO) Odtwórz wideo

żylaków pochwy, macicy, powrózka nasiennego czy pęcherza moczowego. Pojawienie się takich poszerzeń w żyłach dla pacjenta powoduje dyskomfort, a (...) Żylaki to patologiczne rozszerzenie...

Badania

USG moszny

wodniaka jądra, torbieli nasiennych, żylaków powrózka nasiennego, uraz moszny, podejrzenie skrętu jądra lub zmian zapalnych. Jest to podstawowe badanie pozwalające na wstępną ocenę tych...