Objawy żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) są chorobą dotykającą najczęściej młodych mężczyzn, jednak mogą ujawnić się w każdym wieku. Żylaki u mężczyzn mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak: ich pęknięcie, powstanie zakrzepu, przebudowa jądra. W skrajnych przypadkach żylaki powrózka nasiennego wywołują bezpłodność. W związku z powyższymi zagrożeniami mężczyźni powinni znać objawy tej choroby, by jak najszybciej móc zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie.

Polecane wideo:

Co to są żylaki powrózka nasiennego?

Powrózek nasienny (łac. funiculus spermaticus) składa się ze struktur przechodzących przez kanał pachwinowy, należą do nich: nasieniowód i mięsień dźwigacz jądra wraz z naczyniami je zaopatrującymi, splot wiciowaty, tętnica jądrowa oraz gałąź płciowa nerwu płciowo- udowego.

Powstawanie żylaków powrózka nasiennego

Powstawanie żylaków u mężczyzn nierozerwalnie łączy się z podwyższonym ciśnieniem hydrostatycznym, powodującym zwiększony nacisk krwi na ściany naczyń żylnych splotu wiciowatego. Powoduje to wydłużenie, poszerzenie i poskręcanie żył, które stają się wyczuwalne jako miękkie zmiany guzkowate położone nad jądrem. Te przyczyny są najczęstszym powodem pojawienia się żylaków.

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego to też: dysfunkcja zastawek, krążenie oboczne, wrodzone choroby tkanki łącznej, ucisk z zewnątrz (np. przez guz), zakrzepica żylna. W ponad 90% przypadków żylaki występują po stronie lewej, wiąże się to z innym miejscem ujścia, przebiegiem i długością żyły jądrowej lewej.

Jak uniknąć żylaków?

Czy można uchronić się przed żylakami? Czego należy unikać, a z czego zrezygnować żeby przestały być naszą zmorą? Na pytania Pauliny Smaszcz - Kurzajewskiej...

U kogo występują żylaki powrózka nasiennego?

Choroba ta dotyczy głównie młodych mężczyzn w przedziale wiekowym 12- 15 lat. Powyżej tej granicy poziom występowania żylaków stabilizuje się. Według badań choroba dotyka 11- 20% mężczyzn, a odsetek ten wzrasta (30- 40%) w grupie osób mających problem z płodnością. U mężczyzn powyżej 40. roku życia należy przeprowadzić dokładne badania, ponieważ żylaki mogą być objawem nowotworu, np. nerki lub przestrzeni zaotrzewnowej.

Jakie są objawy żylaków powrózka nasiennego?

U większości mężczyzn żylaki powrózka nasiennego nie powodują żadnych lub jedynie subtelne objawy, dlatego są one zazwyczaj rozpoznawane podczas przypadkowego badania. Najbardziej zauważalnym objawem jest uczucie dyskomfortu, utrudniające wykonywanie codziennych czynności.

Inne objawy żylaków powrózka nasiennego są: uczucie ciężaru i tępy ból w okolicy moszny lub pachwiny, nasilający się głównie podczas długotrwałego stania, chodzenia, w pozycji leżącej lub w czasie erekcji. Dochodzi do tego także ocieplenie moszny, dające uczucie „palenia” w jądrach („ciepłe jądra”). Zdarza się, że mężczyźni sami przypadkowo wyczują u siebie różnej wielkości, miękkie guzki znajdujące się nad jądrem, jednostronnie, głównie po stronie lewej.

Fakty o zdrowiu - Żylaki

Profilaktyka żylaków obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia. Należy ustosunkować się do następujących zasad: Podczas siedzenia warto unikać zakładania...

Najbardziej niepokojące objawy żylaków powrózka nasiennego

Objawy żylaków, które zmuszają mężczyzn do konsultacji z lekarzem są nieudane, długotrwałe próby starania się o potomstwo. Żylaki powrózka nasiennego zaburzają płodność i mogą być przyczyną niepłodności. Jądra do prawidłowej pracy potrzebują temperatury o 3-4 st. niższej niż temperatura występująca w jamie brzusznej. Zalegająca w żylakach krew powoduje zmniejszenie tej różnicy do jedynie 0,1 st. Wysoka temperatura wpływa na całą mosznę, dlatego żylaki (mimo, że występują po jednej stronie) powodują zmiany degeneracyjne obu jąder.

Poza tym krew zalegająca jest niedotleniona i pozbawiona składników energetycznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania plemników. Negatywny wpływ na jądro mają także substancje znajdujące się we krwi cofającej się z nerek-renina, kortyzol, katecholaminy. Powyżej wymienione zmiany powodują tzw. orchipatię zastoinową, czyli nieprawidłową przebudowę i niewłaściwe funkcjonowanie jądra.

Przyczynia się ona do błędów w spermatogenezie i wytwarzaniu hormonów. Powstające plemniki mają nieprawidłową budowę, zwiększa się odsetek plemników nieruchliwych oraz zmniejsza się ich całkowita ilość w nasieniu. Poza tym przy długotrwałych żylakach powrózka nasiennego dochodzi do zmniejszenia wielkości jąder. Leczenie żylaków powrózka nasiennego musi być rozpoczęte jak najszybciej.

Podział żylaków powrózka nasiennego

Istnieja różne rodzaje żylaków. Żylaki powrózka nasiennego możemy podzielić ze względu na ich zaawansowanie kliniczne na trzy stopnie:

  • Żylaki te są małe, trudno wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Ujawniają się one w pozycji stojącej, głównie podczas napinania powłok brzusznych (np. podczas kaszlu).
  • Żylaki te są większe, daje się je stwierdzić dotykiem, są one słabo widoczne, ale napięcie powłok brzusznych powoduje ich powiększenie.
  • Żylaki te są duże, widoczne „gołym okiem”, bez napinania powłok brzusznych, powodują zniekształcenie w wyglądzie zewnętrznym moszny.

Diagnostyka żylaków powrózka nasiennego

Diagnostyka i leczenie żylaków powrózka nasiennego leży w gestii lekarza urologa. Pierwszym i podstawowym badaniem jest ocena wzrokiem w pozycji stojącej moszny i okolicy płciowej oraz badanie fizykalne- palpacja. Żylaki są wyczuwalne jako różnej wielkości i kształtu, miękkie guzki, znajdujące się nad jądrem, głównie jednostronnie, dając wrażenie tzw. „worka z glistami” (bag of the worms).

Poza tym jądro zazwyczaj jest obniżone oraz ma poziome ułożenie. Lekarz bada także wielkość jądra („chore” jądro może być zmniejszone) i jego konsystencję. Badanie należy wykonać przed i w czasie napinania powłok brzusznych (powoduje to powiększenie się żylaków), pozwala to na zakwalifikowanie żylaków do jednej z powyższych grup i zadecydowanie jakie leczenie jest najodpowiedniejsze.

Badania żylaków powrózka nasiennego

Kolejnym badaniem jest USG, które potwierdza diagnozę oraz uwidacznia wsteczny przepływ krwi, ocenia wielkość i konsystencję jąder. Do badania objętości jąder służy również orchidometr Pradera. Przyrząd tan składa się z ok. dwunastu owali plastikowych lub drewnianych wyskalowanych i uporządkowanych rosnąco pod względem objętości (od 1 do 25mm).

Lekarz porównawczo wybiera odpowiednią dla pacjenta objętość i porównuje z wartościami na skali. Zawsze należy pamiętać o analizie nasienia (całkowita ilość plemników, odsetek plemników o nieprawidłowej budowie i nieruchomych), badanie to należy wykonać co najmniej dwukrotnie, pozwala to na wybór metody leczenia i późniejszą ocenę jego wyników.

Komentarze (7)
~tom
~tom ponad rok temu

Mam pytanie, czy mając żylaki jąder, odczuwacie silny, ciągły ból w okolicy pachwiny, pod jądrem? U mnie jest odczuwalny bardzo silny ból w tej okolicy pod jądrem. USG wykazało, że mam żylaki 2,1mm i 2,3mm. Do tego zrobiłem rezonans magnetyczny, który wykazał, że mam niewielki torbiel najądrza prawego 7mm, a reszta jest ok.

Odpowiedz
~Kiko
~Kiko ponad rok temu

@~Romek32: zrób badanie USG tak zwane Dziadka Do Orzechów jest to nadanie odgórne polega na sprawdzeniu czy nie blokuje cos od nerki itp np guz itd jeśli problem jest tam wyżej od nerki to zylaki powracają i nie ma sensu operować trzeba zlikwidować to co jest gdzie indziej stąd badanie tzw.dziadka do orzechów tak mówił mój urolog chirurg

Odpowiedz
~Romek32
~Romek32 ponad rok temu

Witam serdecznie.Mam 32 lata i miałem już 3 zabiegi usunięcia żylaków i za tym 3cim razem wstawiono mi klipsy tytanowe aby uniknąć ich nawracania,lecz od dłuższego czasu odczuwam ból i czuję że żylaki powracają.Co mam dalej robić ponieważ w tym momencie czuję się jak królik doświadczalny,bo pomimo tylu zabiegów wszystko się nawraca.

Odpowiedz
~aaa
~aaa ponad rok temu

żylaki nie zawsze powodują bezpłodność. twoje raczej są duże. lekarz nie próbował ich embolizować? Parametry Najniższe parametry dopuszczalne Objętość nasienia (ml) 1.5 (1.4–1.7) Liczba plemników w ejakulacie 106 39 (33–46) Liczba plemników w ml 106 15 (12–16) Ruchliwość % (PR+NP, %) 40 (38–42) Ruch postępowy 32 (31–34) Odsetek żywych plemników 58 (55–63) Odsetek prawidłowych form (%) 4 (3.0–4.0) pH ≥ 7.2 Leukocyty 106 < 1.0

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Żylaki powrózka nasiennego
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Żylaki powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego jako przyczyna niepłodności

oraz obniżoną jakość nasienia. Według WHO 5% mężczyzn w wieku rozrodczym jest bezpłodnych. Żylaki powrózka nasiennego upośledzają płodność. Mężczyźni (...) powinni jak najszybciej podjąć leczenie. Czym...

Żylaki powrózka nasiennego

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

lokalizacjach. Żylaki występują też u mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego są mniej znaną chorobą dotykającą wyłącznie mężczyzn, mogącą doprowadzić (...) powrózka nasiennego? Żylaki...

Żylaki powrózka nasiennego

Dostępne techniki leczenia żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) to choroba dotykająca około 11- 20% mężczyzn, najczęściej młodych. Jest ona chorobą bardzo wstydliwą, budzącą niepokój oraz niebezpieczną. Zawansowane żylaki...

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki jąder

(https://portal.abczdrowie.pl/zylaki) jąder to dolegliwość spotykająca młodych mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego są wyczuwalne nad jądrem. Tworzą one małe i miękkie guzki. Objawy żylaków...

Żylaki powrózka nasiennego

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) są wstydliwą chorobą dotyczącą około 10- 20% mężczyzn, głównie młodych. Jest ona niezwykle niebezpieczna, ponieważ, w przypadku jej nierozpoznania i długotrwałego...

Żylaki

Żylaki u dzieci

Żylaki u dzieci

w błonnik diety. Hemoroidy u dzieci dają podobne objawy jak u dorosłych i mogą świadczyć o rozwoju innej dolegliwości. Z kolei żylaki powrózka nasiennego (...) ciśnienia mogą również...

Leczenie inwazyjne żylaków

Metoda obliteracji

Metoda obliteracji

żylaków pochwy, macicy, powrózka nasiennego czy pęcherza moczowego. Pojawienie się takich poszerzeń w żyłach dla pacjenta powoduje dyskomfort, a (...) Żylaki to patologiczne rozszerzenie...

Badania

USG moszny

, podejrzenie wodniaka jądra, torbieli nasiennych, żylaków powrózka nasiennego, uraz moszny, podejrzenie skrętu jądra lub zmian zapalnych. Jest to podstawowe badanie pozwalające na wstępną...

Leczenie inwazyjne żylaków

Pacjent po operacji żylaków

Pacjent po operacji żylaków

Operacja polega na usunięciu żylaków. Istnieje też metoda mało inwazyjna, zwana skleroterapią.

Żylaki

Fakty o zdrowiu - Żylaki

sprzyja powstaniu żylaków, więc osoby objęte grupą ryzyka powinny zastosować się do szeroko pojętej profilaktyki. Kiedy pojawią się pierwsze objawy żylaków, należy udać się do lekarza. (...) Profilaktyka...