Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Objawy żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) są chorobą dotykającą najczęściej młodych mężczyzn, jednak mogą ujawnić się w każdym wieku. Żylaki u mężczyzn mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak: ich pęknięcie, powstanie zakrzepu, przebudowa jądra. W skrajnych przypadkach żylaki powrózka nasiennego wywołują bezpłodność. W związku z powyższymi zagrożeniami mężczyźni powinni znać objawy tej choroby, by jak najszybciej móc zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie.

1. Co to są żylaki powrózka nasiennego?

Powrózek nasienny (łac. funiculus spermaticus) składa się ze struktur przechodzących przez kanał pachwinowy, należą do nich: nasieniowód i mięsień dźwigacz jądra wraz z naczyniami je zaopatrującymi, splot wiciowaty, tętnica jądrowa oraz gałąź płciowa nerwu płciowo- udowego.

2. Powstawanie żylaków powrózka nasiennego

Powstawanie żylaków u mężczyzn nierozerwalnie łączy się z podwyższonym ciśnieniem hydrostatycznym, powodującym zwiększony nacisk krwi na ściany naczyń żylnych splotu wiciowatego. Powoduje to wydłużenie, poszerzenie i poskręcanie żył, które stają się wyczuwalne jako miękkie zmiany guzkowate położone nad jądrem. Te przyczyny są najczęstszym powodem pojawienia się żylaków.

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego to też: dysfunkcja zastawek, krążenie oboczne, wrodzone choroby tkanki łącznej, ucisk z zewnątrz (np. przez guz), zakrzepica żylna. W ponad 90% przypadków żylaki występują po stronie lewej, wiąże się to z innym miejscem ujścia, przebiegiem i długością żyły jądrowej lewej.

3. U kogo występują żylaki powrózka nasiennego?

Choroba ta dotyczy głównie młodych mężczyzn w przedziale wiekowym 12- 15 lat. Powyżej tej granicy poziom występowania żylaków stabilizuje się. Według badań choroba dotyka 11- 20% mężczyzn, a odsetek ten wzrasta (30- 40%) w grupie osób mających problem z płodnością. U mężczyzn powyżej 40. roku życia należy przeprowadzić dokładne badania, ponieważ żylaki mogą być objawem nowotworu, np. nerki lub przestrzeni zaotrzewnowej.

4. Jakie są objawy żylaków powrózka nasiennego?

U większości mężczyzn żylaki powrózka nasiennego nie powodują żadnych lub jedynie subtelne objawy, dlatego są one zazwyczaj rozpoznawane podczas przypadkowego badania. Najbardziej zauważalnym objawem jest uczucie dyskomfortu, utrudniające wykonywanie codziennych czynności.

Inne objawy żylaków powrózka nasiennego są: uczucie ciężaru i tępy ból w okolicy moszny lub pachwiny, nasilający się głównie podczas długotrwałego stania, chodzenia, w pozycji leżącej lub w czasie erekcji. Dochodzi do tego także ocieplenie moszny, dające uczucie „palenia” w jądrach („ciepłe jądra”). Zdarza się, że mężczyźni sami przypadkowo wyczują u siebie różnej wielkości, miękkie guzki znajdujące się nad jądrem, jednostronnie, głównie po stronie lewej.

5. Najbardziej niepokojące objawy żylaków powrózka nasiennego

Objawy żylaków, które zmuszają mężczyzn do konsultacji z lekarzem są nieudane, długotrwałe próby starania się o potomstwo. Żylaki powrózka nasiennego zaburzają płodność i mogą być przyczyną niepłodności. Jądra do prawidłowej pracy potrzebują temperatury o 3-4 st. niższej niż temperatura występująca w jamie brzusznej. Zalegająca w żylakach krew powoduje zmniejszenie tej różnicy do jedynie 0,1 st. Wysoka temperatura wpływa na całą mosznę, dlatego żylaki (mimo, że występują po jednej stronie) powodują zmiany degeneracyjne obu jąder.

Poza tym krew zalegająca jest niedotleniona i pozbawiona składników energetycznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania plemników. Negatywny wpływ na jądro mają także substancje znajdujące się we krwi cofającej się z nerek-renina, kortyzol, katecholaminy. Powyżej wymienione zmiany powodują tzw. orchipatię zastoinową, czyli nieprawidłową przebudowę i niewłaściwe funkcjonowanie jądra.

Przyczynia się ona do błędów w spermatogenezie i wytwarzaniu hormonów. Powstające plemniki mają nieprawidłową budowę, zwiększa się odsetek plemników nieruchliwych oraz zmniejsza się ich całkowita ilość w nasieniu. Poza tym przy długotrwałych żylakach powrózka nasiennego dochodzi do zmniejszenia wielkości jąder. Leczenie żylaków powrózka nasiennego musi być rozpoczęte jak najszybciej.

6. Podział żylaków powrózka nasiennego

Istnieja różne rodzaje żylaków. Żylaki powrózka nasiennego możemy podzielić ze względu na ich zaawansowanie kliniczne na trzy stopnie:

  • Żylaki te są małe, trudno wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Ujawniają się one w pozycji stojącej, głównie podczas napinania powłok brzusznych (np. podczas kaszlu).
  • Żylaki te są większe, daje się je stwierdzić dotykiem, są one słabo widoczne, ale napięcie powłok brzusznych powoduje ich powiększenie.
  • Żylaki te są duże, widoczne „gołym okiem”, bez napinania powłok brzusznych, powodują zniekształcenie w wyglądzie zewnętrznym moszny.

7. Diagnostyka żylaków powrózka nasiennego

Diagnostyka i leczenie żylaków powrózka nasiennego leży w gestii lekarza urologa. Pierwszym i podstawowym badaniem jest ocena wzrokiem w pozycji stojącej moszny i okolicy płciowej oraz badanie fizykalne- palpacja. Żylaki są wyczuwalne jako różnej wielkości i kształtu, miękkie guzki, znajdujące się nad jądrem, głównie jednostronnie, dając wrażenie tzw. „worka z glistami” (bag of the worms).

Poza tym jądro zazwyczaj jest obniżone oraz ma poziome ułożenie. Lekarz bada także wielkość jądra („chore” jądro może być zmniejszone) i jego konsystencję. Badanie należy wykonać przed i w czasie napinania powłok brzusznych (powoduje to powiększenie się żylaków), pozwala to na zakwalifikowanie żylaków do jednej z powyższych grup i zadecydowanie jakie leczenie jest najodpowiedniejsze.

8. Badania żylaków powrózka nasiennego

Kolejnym badaniem jest USG, które potwierdza diagnozę oraz uwidacznia wsteczny przepływ krwi, ocenia wielkość i konsystencję jąder. Do badania objętości jąder służy również orchidometr Pradera. Przyrząd tan składa się z ok. dwunastu owali plastikowych lub drewnianych wyskalowanych i uporządkowanych rosnąco pod względem objętości (od 1 do 25mm).

Lekarz porównawczo wybiera odpowiednią dla pacjenta objętość i porównuje z wartościami na skali. Zawsze należy pamiętać o analizie nasienia (całkowita ilość plemników, odsetek plemników o nieprawidłowej budowie i nieruchomych), badanie to należy wykonać co najmniej dwukrotnie, pozwala to na wybór metody leczenia i późniejszą ocenę jego wyników.

Iwona Leleń,
Komentarze (5)
~TOMEK40
~TOMEK40

DZIENDOBRY MAM ZYLAKI POWROZKA DWUSTRONNE 2,5 - 4MM I TORBIELE NAJADZRA DWIESTRONY 4-9MM JAK PLODNOSC W TAKIM PRZYPADKU

Odpowiedz
~TOMEK40
~TOMEK40

DODAM ZE MAM BLISKO 40 LAT CZY BEZ OPERACJI Z DOBRYMI WYNIKAMI BADANIA NASIENIA MOZNA OCZEKIWAC ZAPLODNIENIA ?JAKIE MINIMUM PARAMETRY SPERMY ?

Odpowiedz
~aaa
~aaa

żylaki nie zawsze powodują bezpłodność. twoje raczej są duże. lekarz nie próbował ich embolizować? Parametry Najniższe parametry dopuszczalne Objętość nasienia (ml) 1.5 (1.4–1.7) Liczba plemników w ejakulacie 106 39 (33–46) Liczba plemników w ml 106 15 (12–16) Ruchliwość % (PR+NP, %) 40 (38–42) Ruch postępowy 32 (31–34) Odsetek żywych plemników 58 (55–63) Odsetek prawidłowych form (%) 4 (3.0–4.0) pH ≥ 7.2 Leukocyty 106 < 1.0

Odpowiedz
~Romek32
~Romek32

Witam serdecznie.Mam 32 lata i miałem już 3 zabiegi usunięcia żylaków i za tym 3cim razem wstawiono mi klipsy tytanowe aby uniknąć ich nawracania,lecz od dłuższego czasu odczuwam ból i czuję że żylaki powracają.Co mam dalej robić ponieważ w tym momencie czuję się jak królik doświadczalny,bo pomimo tylu zabiegów wszystko się nawraca.

Odpowiedz
~Kiko
~Kiko

@~Romek32: zrób badanie USG tak zwane Dziadka Do Orzechów jest to nadanie odgórne polega na sprawdzeniu czy nie blokuje cos od nerki itp np guz itd jeśli problem jest tam wyżej od nerki to zylaki powracają i nie ma sensu operować trzeba zlikwidować to co jest gdzie indziej stąd badanie tzw.dziadka do orzechów tak mówił mój urolog chirurg

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Żylaki powrózka nasiennego - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Żylaki powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego jako przyczyna niepłodności

(...) jest bezpłodnych. Żylaki powrózka nasiennego upośledzają płodność. Mężczyźni powinni jak najszybciej podjąć leczenie. Czym są żylaki ... dokładnej analizy, z powyższych powodów. Dlaczego żylaki powrózka nasiennego upośledzają płodność? Występuje kilka teorii według których żylaki powrózka nasiennego mogą zaburzać płodność. Zalegająca w naczyniach żylnych splotu wiciowatego krew przyczynia się ... plemników, hormonów). Ważne jest, by żylaki powrózka nasiennego u nastolatków były kontrolowane, ponieważ mogą one...

Żylaki powrózka nasiennego

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

(...) ta dotyka również innych naczyń i w innych lokalizacjach. Żylaki występują też u mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego są mniej znaną ... i naczynia go zaopatrujące oraz gałąź płciowa nerwu płciowo- udowego. Co to są żylaki powrózka nasiennego? Żylaki dotyczą splotu ... chirurg Ambroży Pere. Żylaki powrózka nasiennego często wywołują ukryte objawy zmian żylnych, które uaktywniają się dopiero po jakimś czasie. Występowanie żylaków powrózka nasiennego Szacuje się, że żylaki powrózka nasiennego występują u około 11-...

Żylaki powrózka nasiennego

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) są wstydliwą chorobą dotyczącą około 10- 20% mężczyzn, głównie młodych. Jest ona niezwykle niebezpieczna, ponieważ, w przypadku jej nierozpoznania i długotrwałego nieleczenia, może doprowadzić do trwałej bezpłodności. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie żylaki powrózka nasiennego wymagają by leczenie operacyjne zostało przeprowadzone natychmiast. Istnieją inne metody leczenia tej choroby, które nie mają tak inwazyjnej formy. Żylaki powrózka nasiennego Jakie...

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki jąder

Żylaki jąder to dolegliwość spotykająca młodych mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego są wyczuwalne nad jądrem. Tworzą one małe i miękkie guzki. Objawy żylaków jądra nie są jednoznaczne, dlatego często pierwszy etap choroby bywa niezauważony. Przyczyny żylaków jąder Żylaki jąder (żylaki powrózka) powstają na skutek utrudnionego przepływu krwi w żyle jądrowej. Żyła ta ma aż ... problemy z płodnością. Objawy żylaków jąder Niestety, żylaki powrózka nasiennego często nie wywołują żadnych objawów.

Żylaki powrózka nasiennego

Dostępne techniki leczenia żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) to choroba dotykająca około 11- 20% mężczyzn, najczęściej młodych. Jest ona chorobą bardzo wstydliwą, budzącą niepokój oraz niebezpieczną. Zawansowane żylaki u mężczyzn, nierozpoznane i nieleczone wpływają ... ich leczenia i uniknięcia powikłań do jakich mogą doprowadzić. Żylaki powrózka nasiennego mogą upośledzić płodność. Do lekarza mężczyźni ... nasiennych powyżej kanału pachwinowego. Leczenie operacyjne laparoskopowe W rzadkich przypadkach żylaki powrózka nasiennego...

Zabiegi

Wycięcie żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego powstają na skutek zwiększonego ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach żylnych splotu wiciowatego. Stanowią one najczęstszą przyczynę niepłodności męskiej. Diagnostyka żylaków powrózka nasiennego odbywa się za pomocą badania...

Żylaki

Żylaki powrózka nasiennego

Żylakami powrózka nasiennego określane są poszerzone naczynia żylne splotu wiciowatego zbierającego krew z jądra. Splot wiciowaty jest częścią powrózka nasiennego. Splot tworzą naczynia krwionośne, mające zwykle 0,5-1,5 mm średnicy. Żylaki powrózka nasiennego...

Żylaki

Objawy żylaków

Dolegliwości związane z obecnością żylaków nie zawsze korelują z ich wielkością na podudziach. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy pacjenci mający niewielkie i nieliczne żylaki skarżą się na bardzo silne i dokuczliwe bóle. Są też tacy, którzy...

Objawy żylaków

Objawy żylaków kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych to trwałe, wrzecionowate lub workowate poszerzenia żył powierzchownych z towarzyszącym im wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem. Jest to najczęstsza

Objawy żylaków

Najczęstsze objawy żylaków

Żylaki to nie choroba, ale objaw choroby. Najprościej - żylak to nadmierne rozszerzenie żył. W zależności od tego, gdzie to naczynie się znajduje, objawy kliniczne są różne. To