Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Leczenie żylaków nóg

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można skutecznie zapobiegać żylakom oraz leczyć już istniejące. Najczęściej łączy się kilka metod, które nawzajem się uzupełniają, dając o wiele lepsze efekty lecznicze. Metody leczenia żylaków to leczenie uciskowe, tzw. kompresjoterapia, leczenie obliteracją, tzw. skleroterapia, leczenie farmakologiczne i leczenie operacyjne. Jednak należy zaznaczyć, że jedynie leczenie operacyjne może skutecznie eliminować żylaki. Leczenie farmakologiczne traktowane jest jako objawowe i uzupełniające.

1. Objawy żylaków kończyn dolnych

Warto udać się do lekarza chirurga, gdy na kończynach dolnych pojawią się niepokojące zmiany:

Takie objawy należy konsultować z lekarzem jak najszybciej, gdyż można stosunkowo wcześnie rozpocząć właściwe leczenie, uniemożliwiając tym samym progresję choroby. Zaniechanie właściwej terapii doprowadza do rozwoju zmian w kończynach.
Obserwujemy pojawiające się:

 • żylaki kończyn dolnych,

 • nasilone obrzęki sięgające do kolan, obejmujące całą goleń,

 • zmiany skórne w postaci przebarwień,

 • zaczynające się i zaawansowane owrzodzenia na podudziach.

Niezwykle istotne są wczesna i szybka diagnostyka oraz odpowiednie leczenie. W czasie pierwszej wizyty lekarz oceni stan kończyn dolnych. Należy poinformować o wykonywanym zawodzie (czy praca jest siedząca czy stojąca), stosowanych używkach, przyjmowanych lekach. Gdy diagnoza lekarska jest pozytywna, tzn. w badaniach obrazowych (USG) zostały potwierdzone żylaki kończyn dolnych, należy rozpocząć leczenie.

2. Leczenie żylaków kończyn dolnych

Wśród dostępnych najbardziej popularnych metod, odznaczających się największą skutecznością leczenia, są:

 • leczenie uciskowe, tzw. kompresjoterapia,

 • leczenie obliteracją, tzw. skleroterapia,

 • leczenie farmakologiczne,

 • leczenie operacyjne.

2.1. Leczenie uciskowe żylaków nóg

Kompresjoterapia jest metodą stosowaną zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Polega na nierównomiernym, zmniejszającym się od strony stopy w kierunku pachwiny, ucisku. Ucisk, który powoduje obkurczanie żył, ułatwia powrót krwi żylnej, redukuje obrzęki, usprawnia przepływ krwi, zmniejszając jej zaleganie na obwodzie. Aby uzyskać taki efekt, stosuje się indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta:

Do lekarza należy dokonanie właściwych pomiarów kończyny dolnej, głównie jej obwodów, oraz zlecenie właściwego rozmiaru pończoch i podkolanówek. Nosi się je przez cały dzień, zdejmując tylko na noc. Dostępne są do kupienia w każdej aptece. Pończochy należy zakładać rano, po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka. Zastosowanie opaski uciskowej (bandaża elastycznego) jest zalecane głównie po operacjach żylaków.

Taką opaskę zakłada się na stopę i podudzie. Wadą tej metody jest to, że w czasie chodzenia w ciągu dnia opaska rozluźnia się i opada w stronę stopy, przez co nie spełnia prawidłowo swojej funkcji. Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza dotyczących stosowania metod uciskowych. Pomimo wielkich zalet kompresjoterapii istnieją sytuacje, gdy jest ona stanowczo przeciwwskazana. Są to:

2.2. Skleroterapia żylaków

Skleroterapia jest bardzo powszechną metodą leczenia żylaków, a jej skuteczność jest porównywalna do leczenia operacyjnego. Jej wielką zaletą jest również możliwość przeprowadzenia zabiegu ambulatoryjnie, tzn. nie jest wymagany pobyt w szpitalu, co skraca czas leczenia do około 1-2 godzin, a pacjent może być uruchomiony bezpośrednio po zabiegu.

Metoda ta może być stosowana już nawet w początkowym okresie choroby, w którym głównymi objawami są teleangiektazje oraz niewielkie żylaczki. Większe żylaki także są leczone tą metodą. Skleroterapia polega na wprowadzeniu do żylaka za pomocą strzykawki środka obiterującego. Środkiem tym jest Polidocanol lub siarczan sodowy tetradecylu, które wywołują miejscowy stan zapalny żylaka i doprowadzają do zarośnięcia żyły.

W przypadku obliteracji większych żylaków, oprócz Polidocanolu, do żylaka podaje się powietrze, które rozpręża środek i powstaje tzw. pianka. Zabieg ten jest nazywany obliteracją piankową i jest wykonywany pod kontrolą USG. Po zabiegu pacjent powinien przez ok. 7-14 dni stosować kompresjoterapię z użyciem opaski uciskowej.

Skleroterapia, pomimo wielu niepodważalnych zalet, może powodować nieliczne działania niepożądane, do których zaliczamy zakrzepicę żył głębokich, reakcje alergiczne, zaburzenia neurologiczne, martwicę skóry z owrzodzeniem, zapalenie żył powierzchownych oraz przebarwienia i stwardnienia skórne.

2.3. Metody endowaskularne usuwania żylaków

Do bardzo skutecznych, nowoczesnych i mało inwazyjnych metod endowaskularnych zaliczamy ablację laserową (EVLA) i termoablację falami o częstości radiowej (VNUS). Niszczenia żylaków dokonuje się w znieczuleniu miejscowym poprzez użycie specjalnego cewnika wprowadzonego do światła żyły. W przypadku ablacji laserowej cewnik emituje fale o długości 1320 nm, doprowadzając do uszkodzenia ściany żylaka i w efekcie zarastania jego światła.

Natomiast w przypadku termoablacji radiowej emitowany prąd o częstotliwości 460 kHz i mocy 2-4 W powoduje wzrost temperatury w ścianie naczynia do około 85-90 stopni Celsjusza. Uwolniona w ten sposób energia cieplna obkurcza naczynie żylne, doprowadzając do jego zamknięcia. Metody te ze względu na wysoki koszt rzadko są stosowane w Polsce.

2.4. Leczenie operacyjne żylaków

Leczenie operacyjne jest uważane za najskuteczniejszą metodę usuwania żylaków. Zalecane jest głównie u pacjentów z powikłaniami w postaci krwawień, zapaleń i owrzodzeń. Zabieg jest przeprowadzany również u chorych z masywnymi żylakami oraz u tych, którzy nie reagują na leczenie zachowawcze, a u których zmiany ulegają nasileniu.

Operacja żylaków przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym i polega na całkowitym lub częściowym usunięciu żyły odpiszczelowej (tzw. stripping żylny). Wykonuje się dwa nacięcia na skórze: jedno w górnej części uda, drugie w okolicy kostki przyśrodkowej, i za pomocą cienkiego drutu umieszczonego w świetle naczynia usuwa się uszkodzoną żyłę (metoda Babcocka).

Zabieg zazwyczaj jest uzupełniany flebektomią polegającą na usunięciu poszczególnych żylaków poprzez niewielkie nacięcia skóry w ich okolicy. Po przeprowadzonej operacji zalecane jest kilkudniowe leżenie w łóżku z uniesioną do góry nogą. Przez okres około 2-3 tygodni należy stosować opaskę uciskową lub pończochę. Wśród powikłań pooperacyjnych zdarzają się krwiaki, uszkodzenia nerwu udowo-goleniowego, zakażenia ran oraz bardzo rzadko zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych i zakrzepica żył głębokich.

2.5. Leczenie farmakologiczne żylaków

Leczenie farmakologiczne ma znaczenie jedynie uzupełniające i objawowe. Wśród licznych preparatów na uwagę zasługują:

 • leki wzmacniające ścianę żył - witaminy oraz związki zawarte w owocach pestkowych
 • leki flebotropowe - zwiększają napięcie ściany żył, powodując zmniejszenie przepuszczalności, zmniejszenie obrzęku kończyny. Powodują w ten sposób zmniejszenie dolegliwości bólowych, likwidację kurczów, uczucia ciężkości i zmęczenia;

 • leki przeciwkrzepliwe - heparyny, acenokumarol;

 • leki przeciwzapalne;

 • leki moczopędne.

Lekarz Monika Szafarowska,
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie żylaków - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leczenie żylaków
Leczenie żylaków

Jak pozbyć się żylaków?

Żylaki to żyły, które uległy rozszerzeniu. Powstają one wraz z upływem lat lub podczas ciąży, głównie w kończynach dolnych. Problem ten dotyczy nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn. Żylaki nóg często powstają u osób, które przez większość dnia pozostają...

Leczenie żylaków

Pończochy uciskowe nie zawsze skuteczne

Pończochy uciskowe stosowane u pacjentów z różnymi chorobami naczyń krwionośnych kończyn dolnych okazały się nieskuteczne w zapobieganiu powstawaniu zakrzepów u osób z ryzykiem udaru. Dotychczas było to powszechne narzędzie profilaktyki powstawania...

Leczenie żylaków

Wyciąg z kasztanowca w profilaktyce i leczeniu żylaków

Wyciąg z kasztanowca w profilaktyce i leczeniu żylaków

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanus) to popularna roślina ozdobna. Jednak jego nasiona i kora z powodzeniem znalazły zastosowanie także w medycynie. Wyciąg z kasztanowca, jeden z najlepiej poznanych roślinnych surowców leczniczych, od dawna...

Leczenie żylaków

Preparaty stosowane miejscowo w leczeniu żylaków

Żylaki kończyn dolnych to nie tylko problem kosmetyczny, choć tak są często traktowane. Jest to choroba, która nieleczona, może doprowadzić do groźnych powikłań. Z tego względu leczenie żylaków należy rozpocząć jak najszybciej po zaobserwowaniu ... Leczenie żylaków kończyn dolnych Dostępne są różne sposoby leczenia żylaków kończyn dolnych. Największą skutecznością ... , profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył. Substancje wspomagające leczenie żylaków W leczeniu uzupełniającym działanie...

Leczenie żylaków

Hialuronidaza w leczeniu żylaków

Hialuronidaza jest enzymem z klasy hydrolaz, który trawi włókna kwasu hialuronowego. Jej właściwości odgrywają znaczącą rolę w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, czyli żylaków, które obecnie dotykają coraz więcej ludzi. Leczenie żylaków jest skuteczne jedynie wtedy, gdy rozpoczyna się je we wczesnym stadium choroby. Terapia na żylaki powinna zostać podjęta jak najszybciej ... , liczne ciąże, hormonalna terapia zastępcza). Leczenie żylaków Najważniejszym celem leczenia przewlekłej niewydolności...

Leczenie żylaków

Prawidłowy dobór pończoch uciskowych

(...) doustnej antykoncepcji, liczne ciąże, hormonalna terapia zastępcza). Leczenie żylaków Celem leczenia przewlekłej niewydolności ... , leczenie żylaków kończyn dolnych we wszystkich stopniach zaawansowania, jak i innych postaci klinicznych przewlekłej...

Leczenie żylaków

Zastosowanie pary wodnej w leczeniu żylaków

Zastosowanie pary wodnej w leczeniu żylaków

Obecnie na świecie przeważają metody wewnątrznaczyniowe, opierające się na zastosowaniu fal radiowych, laserów lub pary wodnej stosowanej celem uzupełnienia wyżej wymienionych metod lub jako osobna procedura. Dzięki niej można w tej chwili leczyć...

Leczenie żylaków

Kto leczy żylaki?

Kto leczy żylaki?

(...) jest bardziej skomplikowany, szczególnie jeśli chodzi o leczenie żylaków odbytu. Żylaki to poważne schorzenie, a nie tylko mało ... nie wymagają inwazyjnych metod leczenia. Bagatelizowane żylaki mogą doprowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych. Leczenie żylaków ... . Wielu z nich wstydzi się nawet zapytać swojego lekarza rodzinnego, w jak przebiega leczenie żylaków i do jakiego specjalisty się udać. Lekarz ... farmakologicznych. Leczenie żylaków macicy Żylaki macicy to schorzenie, które występuje głównie u kobiet w ciąży i spowodowane...

Leczenie żylaków

Jak poprawić krążenie?

Jak poprawić krążenie?

Specjaliści twierdzą, że żylaki powstają wskutek nieprawidłowego krążenia krwi spowodowanego zaburzeniami w pracy zastawek żylnych. Choć nie możemy zmienić genetyki, możemy usprawnić działanie układu krążenia i poprawić to, w jaki sposób funkcjonują...