Pończochy uciskowe w profilaktyce żylaków

Żylaki kończyn dolnych są zmorą sporej części społeczeństwa. Na szczęście istnieje wiele środków zwalczających nieestetyczne pajączki. Jednym z nich jest noszenie pończoch uciskowych. Pończochy uciskowe wspomagają leczenie żylaków nóg. Żylaki kończyn dolnych powodują puchnięcie i ból, a noszenie właściwie dobranych pończoch uciskowych poprawia krążenie krwi oraz limfy, a więc zapobiega powstawaniu żylaków.

Mechanizm działania pończoch uciskowych

Rajstopy uciskowe poprawiają ukrwienie nóg uwalniają nogi oraz stopy od uczucia zmęczenia, opuchlizny i obrzęku spowodowanego żylakami. Dzięki pończochom uciskowym żyły nie puchną, a więc pończochy powinny być stosowane również w profilaktyce żylaków. Dzięki pończochom największe obciążenie przeniesione jest na kostki.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Rodzaje pończoch uciskowych

Istnieje wiele rodzajów pończoch uciskowych, które uciskają i podtrzymują różne części nóg w zależności od miejsca, w którym występują żylaki. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie pończoch uciskowych do rodzaju występujących żylaków oraz skłonności organizmu do występowania żylaków w konkretnych partiach nóg. Ponadto pończochy uciskowe występują w wersji z palcami i bez oraz w wielu wersjach kolorystycznych.

Grubość pończoch uciskowych

Pończochy uciskowe posiadają różne grubości (mmHg), od których uzależniona jest siła nacisku. Jest to siła, jaką pończochy uciskowe wspierają żyły.

 • Pończochy o grubości 8-15 mmHg są dostępne od ręki w większości sklepów z tego typu artykułami i mogą być stosowane profilaktycznie. Zalecane są osobom uskarżającym się na ból i zmęczenie nóg a także osobom, które są na nogach całe dnie oraz kobietom w ciąży.
 • Pończochy uciskowe o grubości 15-20 mmHg są przepisywane pacjentom z problemami układu krążenia oraz podatnym na puchnięcie nóg. Lekarze przepisują je na leczenie żylaków oraz kobietom w ciąży.
 • Lekarz może przepisać rajstopy uciskowe o grubości 20-30 mmHg osobom uskarżającym się na uczucie ciężkości nóg oraz opuchnięcia. Zazwyczaj zaleca się stosowanie ich w czasie leczenia żylaków, także u kobiet w ciąży oraz osobom po operacji żylaków.
 • Pończochy uciskowe o grubości 30-40 mmHg zalecane są osobom podatnym na zakrzepy, ze zdiagnozowanym obrzękiem chłonnym lub cierpiącym na znaczne puchnięcie nóg, a także kobietom w ciąży, u których wystąpiło zapalenie żył.
 • Rajstopy o grubości 40-50 mmHg pomagają w leczeniu obrzęku chłonnego, poważnych zaburzeń krążenia krwi oraz wrzodów.
 • Najgrubsze dostępne rajstopy uciskowe mają grubość 50-60 mmHg i zalecane są pacjentom cierpiącym na poważne obrzęki chłonne oraz osobom, które poddały się operacji na obrzęki.

Jak dobrać odpowiedni rodzaj pończoch uciskowych?

 • Wybierz pończochy o odpowiednim ucisku. Im ciaśniejsze tym lepiej będą podtrzymywały żyły uwalniając cię od bólu i dyskomfortu. Wybierz rajstopy o rozmiar mniejsze niż nosisz normalnie.
 • Zdecyduj się na ciemne pończochy uciskowe, które oprócz leczenia dodatkowo zamaskują żylaki na twoich nogach. Jest to dobre rozwiązanie dla kobiet, które noszą spódnice i sukienki.
 • Kup rajstopy dostosowane do twoich problemów. Niektóre pończochy są zaprojektowane i wykonane, by zwalczać pajączki, natomiast inne są odpowiednie dla osób z obrzękami. Zawsze czytaj opis pończoch, które zamierzasz nabyć.

Pończochy uciskowe są formą leczenia żylaków kończyn dolnych, która jest doceniana za nieinwazyjność. Jeśli zaczniesz je stosować profilaktycznie lub w początkowej fazie pojawiania się żylaków być może nie będzie konieczna interwencja chirurgów.

Komentarze (8)
~Megan
~Megan ponad rok temu

Szanowna autorko, od kiedy to grubość rajstop określa się w mmHg ???? Te wartości określają ciśnienie ( w milimetrach słupa rtęci ) czyli siłę ucisku rajstop. Gęstość splotu, czyli potocznie zwana grubość rajstop jest wyrażana w DEN ( od 'denier' ). Pisać artykuł i takie byki sadzić to wstyd okrutny...Artykuł stary, ale jak widać internet nie zapomina i straszy toto po dziś dzień.

Odpowiedz
Ekspert Diosminex
Ekspert Diosminex ponad rok temu

Pończochy uciskowe to jedna z metod zachowawczych w leczeniu żylaków. Opaski i rajstopy uciskowe są równie ważne co zmiana trybu życia - zwiększenie aktywności fizycznej, dbałość o ruch, dietę, nawodnienie organizmu. Należy stosować również masaże zwykłe lub pneumatyczne, wspomagane lekami zawierającymi diosminę, takich jak Diosminex, który dzięki zmikronizowanej postaci diosminy wchłania się z przewodu pokarmowego aż w 70%, wzmacniając naczynia krwionośne.

Odpowiedz
~DEbil
~DEbil ponad rok temu

@~Asik: Bo druga klasa kompresji to właśnie 23-32mmHg,a nie 30-40, te wartości tutaj są "z czapki" bo 3klasa kompresji to 34-46mmHg. No więcej takich merytorycznych i mylących artykułów, a przybędzie ludzi z problemami żylnymi.

Odpowiedz
~zoska
~zoska ponad rok temu

w kwestii prawidłowego doboru rozmiaru autorka również popisała się rozległą i specjalistyczną wiedzą: "Wybierz pończochy o odpowiednim ucisku. Im ciaśniejsze tym lepiej będą podtrzymywały żyły uwalniając cię od bólu i dyskomfortu. Wybierz rajstopy o rozmiar mniejsze niż nosisz normalnie." Każdorazowo należy skonsultować stopień ucisku z lekarzem,a nie dobierać na własną rękę - konsekwencją źle dobranej klasy kompresji może być nawet śmierć pacjenta - warto o tym wspomnieć zanim będzie za późno. Źle dobrany rozmiar z kolei może spowodować zbyt duży nacisk (i znów poważne konsekwencje, w tym zgon) lub będą zbyt duże i nie będą spełniały swojego uciskowego zadania w ogóle. Sugeruję zgłębianie tematów - zanim usiądzie Pani do pisania kolejnego, mogącego wprowadzać czytelników w błąd, artykułu.

Odpowiedz
~Asik
~Asik ponad rok temu

Dzień dobry , lekarz mi przepisał podkolanówki z 2 klasą ucisku 30-40 mm Hg , a w aptece dostałam podkolanówki z 2 klasą ale 23-32 mm Hg skąd ta różnica i czym się sugerować przy zakupie klasą czy mm Hg? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz
Redakcja
Redakcja ponad rok temu

@~ikar Zamieszczamy odpowiedź lek. Pawła Baljona.
"W rzeczywistości sformułowanie użyte w artykule mówiące o grubości wyrażonej w mmHg to pewne uproszczenie. Sam artykuł ma na celu przybliżenie czy też zaznajomienie się z problemem dla pacjentów szukających pomocy lub też po prostu uzyskanie informacji na wspomniany temat. W żadnym momencie nie miał on charakteru rozbudowanej pracy naukowej, a jedynie tak jak wspomniałem cel informacyjny. Przy klasyfikowaniu rodzajów pończoch uciskowych przyjmuje się wartość kompresji. Jest to nic innego jak ciśnienie (stąd dane jednostki) wywierane przez pończochy na kończynę. Jednostki określające klasę kompresji podaje się w mmHg lub kPa. Najczęściej im wyższa wartość kompresji tym pończochy uciskowe są grubsze, co tłumaczy pojawienie się takiego zwrotu w artykule. Należy także wspomnieć, iż tylko prawidłowo dobrany rozmiar oraz kompresja może gwarantować medyczną skuteczność produktu. "

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Profilaktyka żylaków
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Profilaktyka żylaków
Profilaktyka żylaków

Żylaki a sport

Żylaki a sport

Z problemem żylaków nóg boryka się bardzo wiele kobiet. Dolegliwość ta dotyczy ok. 20% całej populacji dorosłych kobiet, to trzy razy częściej (...) niż mężczyźni. Żylaki nie są chorobą samą w sobie, a jedynie objawem...

Profilaktyka żylaków

Praktyczne porady chroniące przed żylakami

. Bardzo często bandaże tego typu owijane są zbyt ciasno i mogą hamować krążenie w kończynach. Profilaktyka żylaków w pracy Unikaj stania w jednym miejscu (...) Żylaki to poskręcane i powiększone żyły,...

Profilaktyka żylaków

Profilaktyka żylaków kończyn dolnych

Obecnie znanych jest wiele sposobów, jak chronić nogi przed pojawieniem się żylaków. Zastosowanie się do poniższych zaleceń pomoże ustrzec (...) w nich krążenie. Kiedy odczuwamy, że z nogami dzieje się coś złego, puchną, pojawiają...

Profilaktyka żylaków

5 prostych zasad zapobiegania żylakom

5 prostych zasad zapobiegania żylakom

komplikacji. Wbrew pozorom profilaktyka żylaków nie wymaga wiele wysiłku. By cieszyć się pięknymi, zdrowymi nogami, wystarczy przestrzegać kilku prostych (...) Żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny....

Profilaktyka żylaków

Leczenie zakrzepicy żył powierzchownych

powierzchniowych sprzyjają następujące czynniki: zwolnienie przepływu krwi w żyłach; żylaki kończyn dolnych; długotrwałe unieruchomienie kończyny

Profilaktyka żylaków

8 produktów spożywczych, dzięki którym unikniesz żylaków

8 produktów spożywczych, dzięki którym unikniesz żylaków

z żyłami, które mogą skutkować pojawieniem się żylaków. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie zaczniesz działać profilaktycznie, możesz ich uniknąć (...) uważane są za jedne z najzdrowszych owoców na świecie. Mogą również być przydatne...

Profilaktyka żylaków

Jak zapobiec żylakom?

Niektórzy z nas dziedziczą żylaki, inni nabywają je jako skutek palenia papierosów czy wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Natychmiast (...) trzeba reagować na sygnały zwiastujące żylaki. Jeśli tego nie zrobimy, grozi...

Profilaktyka żylaków

Leczenie owrzodzeń

trudności w wielu sytuacjach życiowych. Dlatego też niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka, która pozwoli nam uniknąć problemu żylaków i związanych (...) Owrzodzenia to zmiany, które powstają w wyniku zmian naczyniowych....

Profilaktyka żylaków

Zapobieganie żylakom

są skutecznym sposobem na żylaki. Profilaktyka żylaków kończyn dolnych Oto kilka metod zapobiegania pojawieniu się żylaków: utrzymuj swoją wagę (...) Żylaki kończyn...

Leczenie żylaków

Prawidłowy dobór pończoch uciskowych

Pończochy uciskowe stosuje się zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, której najczęstszą postacią kliniczną (...) są żylaki kończyn dolnych. Szacuje...