Trwa ładowanie...

Pończochy uciskowe w profilaktyce żylaków

Avatar placeholder
15.09.2014 08:55
Pończochy uciskowe w profilaktyce żylaków
Pończochy uciskowe w profilaktyce żylaków (Zdjęcie autorstwa Michael Coghlan / CC BY-SA 2.0)

Żylaki kończyn dolnych są zmorą sporej części społeczeństwa. Na szczęście istnieje wiele środków zwalczających nieestetyczne pajączki. Jednym z nich jest noszenie pończoch uciskowych. Pończochy uciskowe wspomagają leczenie żylaków nóg. Żylaki kończyn dolnych powodują puchnięcie i ból, a noszenie właściwie dobranych pończoch uciskowych poprawia krążenie krwi oraz limfy, a więc zapobiega powstawaniu żylaków.

spis treści

1. Mechanizm działania pończoch uciskowych

Rajstopy uciskowe poprawiają ukrwienie nóg uwalniają nogi oraz stopy od uczucia zmęczenia, opuchlizny i obrzęku spowodowanego żylakami. Dzięki pończochom uciskowym żyły nie puchną, a więc pończochy powinny być stosowane również w profilaktyce żylaków. Dzięki pończochom największe obciążenie przeniesione jest na kostki.

2. Rodzaje pończoch uciskowych

Istnieje wiele rodzajów pończoch uciskowych, które uciskają i podtrzymują różne części nóg w zależności od miejsca, w którym występują żylaki. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie pończoch uciskowych do rodzaju występujących żylaków oraz skłonności organizmu do występowania żylaków w konkretnych partiach nóg. Ponadto pończochy uciskowe występują w wersji z palcami i bez oraz w wielu wersjach kolorystycznych.

3. Grubość pończoch uciskowych

Pończochy uciskowe posiadają różne grubości (mmHg), od których uzależniona jest siła nacisku. Jest to siła, jaką pończochy uciskowe wspierają żyły.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • Pończochy o grubości 8-15 mmHg są dostępne od ręki w większości sklepów z tego typu artykułami i mogą być stosowane profilaktycznie. Zalecane są osobom uskarżającym się na ból i zmęczenie nóg a także osobom, które są na nogach całe dnie oraz kobietom w ciąży.
  • Pończochy uciskowe o grubości 15-20 mmHg są przepisywane pacjentom z problemami układu krążenia oraz podatnym na puchnięcie nóg. Lekarze przepisują je na leczenie żylaków oraz kobietom w ciąży.
  • Lekarz może przepisać rajstopy uciskowe o grubości 20-30 mmHg osobom uskarżającym się na uczucie ciężkości nóg oraz opuchnięcia. Zazwyczaj zaleca się stosowanie ich w czasie leczenia żylaków, także u kobiet w ciąży oraz osobom po operacji żylaków.
  • Pończochy uciskowe o grubości 30-40 mmHg zalecane są osobom podatnym na zakrzepy, ze zdiagnozowanym obrzękiem chłonnym lub cierpiącym na znaczne puchnięcie nóg, a także kobietom w ciąży, u których wystąpiło zapalenie żył.
  • Rajstopy o grubości 40-50 mmHg pomagają w leczeniu obrzęku chłonnego, poważnych zaburzeń krążenia krwi oraz wrzodów.
  • Najgrubsze dostępne rajstopy uciskowe mają grubość 50-60 mmHg i zalecane są pacjentom cierpiącym na poważne obrzęki chłonne oraz osobom, które poddały się operacji na obrzęki.

4. Jak dobrać odpowiedni rodzaj pończoch uciskowych?

  • Wybierz pończochy o odpowiednim ucisku. Im ciaśniejsze tym lepiej będą podtrzymywały żyły uwalniając cię od bólu i dyskomfortu. Wybierz rajstopy o rozmiar mniejsze niż nosisz normalnie.
  • Zdecyduj się na ciemne pończochy uciskowe, które oprócz leczenia dodatkowo zamaskują żylaki na twoich nogach. Jest to dobre rozwiązanie dla kobiet, które noszą spódnice i sukienki.
  • Kup rajstopy dostosowane do twoich problemów. Niektóre pończochy są zaprojektowane i wykonane, by zwalczać pajączki, natomiast inne są odpowiednie dla osób z obrzękami. Zawsze czytaj opis pończoch, które zamierzasz nabyć.

Pończochy uciskowe są formą leczenia żylaków kończyn dolnych, która jest doceniana za nieinwazyjność. Jeśli zaczniesz je stosować profilaktycznie lub w początkowej fazie pojawiania się żylaków być może nie będzie konieczna interwencja chirurgów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze