Trwa ładowanie...

Jakie leki zażywają Polacy?

Jakie leki zażywają Polacy?
Jakie leki zażywają Polacy? (123RF)

Najczęściej łykamy leki bez recepty, szczególnie przeciwbólowe i suplementy. W 2015 roku Polacy kupili aż 70 mln opakowań preparatów łagodzących ból. Najpopularniejsza wśród suplementów jest witamina D, sprzedano jej 6 mln egzemplarzy - wynika z raportu "Po jakie leki Polacy sięgają najczęściej?".

Publikacja powstała w oparciu o badanie Target Group Index MillwardBrown. Badanie ankietowe przeprowadzono wśród użytkowników portalu WP abcZdrowie oraz dane serwisu KtoMaLek.pl.

1. Czujemy się zdrowi

5 zachcianek, które świadczą o problemach ze zdrowiem
5 zachcianek, które świadczą o problemach ze zdrowiem [6 zdjęć]

Większość z nas zna ten moment, kiedy dopada nas nagła ochota na coś słodkiego albo niezdrowe danie

zobacz galerię

Polacy stosunkowo dobrze oceniają swój stan zdrowia. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi, na które skarżyli się badani, były: ból gardła (33 proc.), katar (31 proc.) czy kaszel (26 proc.). Często wskazywane były także dolegliwości bólowe, m.in. głowy, kręgosłupa, brzucha oraz mięśni i stawów. Na bezsenność cierpi 13,6 proc. a rozdrażnienie odczuwa prawie 10 proc. respondentów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie. Około 34 proc. respondentów zadeklarowało, że wykonuje badania okresowe nawet wtedy, gdy czują się dobrze. Niemal połowa badanych uważa, że odżywia się zdrowo, a około 44 proc. sądzi, że ich dieta jest zdrowsza niż dawniej.

Jednocześnie rośnie liczba osób, które samodzielnie się leczą i ograniczają wizyty u lekarza - 34 proc. Głównym powodem jest brak czasu.

2. Jakie leki kupują Polacy?

 

Przeczytaj koniecznie

Skoro narzekamy na brak  czasu, by umówić się na wizytę lekarską, sięgamy po leki bez recepty (OTC). Aż 74 proc. badanych zadeklarowało, że je stosuje. 57 proc. kupuje preparaty na receptę. A co drugi badany sięgnął po suplementy diety.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal WP abcZdrowie, jedynie 30 proc. badanych nie stosuje regularnie żadnego leku ani suplementu diety. 18 proc. zażywa od 3 do 5 suplementów diety czy leków.

I chociaż łykamy te środki, aby poprawić zdrowie, tak naprawdę możemy sobie zaszkodzić. - Niestety, coraz większa liczba leków dostępna jest w naszym kraju bez recepty. Od wieków osobą, która mogła właściwie ordynować leki, był wyłącznie lekarz. To on dokładnie wiedział, kiedy i komu należy przepisać leki, na jaką chorobę i w jakich dawkach - twierdzi dr Marek Derkacz, internista i diabetolog.

  • Po kilku latach od zniesienia konieczności posiadania recepty na leki przeciwbólowe z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), wzrosła częstość występowania przewlekłej niewydolności nerek - wyjaśnia medyk.

3. Szukamy zamienników

Dla 55 proc. badanych podstawowym źródłem informacji o lekach i ich interakcjach z innymi preparatami są lekarze i farmaceuci. Co piąty Polak zdaje się na informacje z internetu.

 

Polacy wolą zamienniki leków niż oryginalne preparaty. Kupuje je aż 80 proc. respondentów, jednak tylko 32 proc. badanych pyta o taką możliwość swojego lekarza lub farmaceutę.

  • Zamienniki (generyki) w niewielkim stopniu różnią się od leków oryginalnych (innowacyjnych) - wyjaśnia Artur Rumpel, farmaceuta.

  • Muszą mieć tą samą substancję czynną, postać i dawkę lub stężenie. Mogą się natomiast różnić substancjami pomocniczymi, sposobem wykonania czy w minimalnym stopniu biodostępnością, czyli ilością leku przedostającą się do krwiobiegu.

4. Popularne leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe są jednymi z najczęściej stosowanych farmaceutyków przez Polaków. W przeciągu ostatnich trzech miesięcy stosowało je 60 proc. badanych.  Około 17 proc. stwierdziło, że stosuje je dwa lub trzy razy w miesiącu, a 9 proc. nawet 2-3 razy w tygodniu.

- W ubiegłym roku Polacy kupili w aptekach ponad 70 mln opakowań leków przeciwbólowych, czyli na statystycznego Polaka przypadły prawie dwa opakowania tego typu produktów - mówi Jarosław Frąckowiak, prezes PharmaExpert.

**Na leki przeciwbólowe w 2015 wydaliśmy ponad 670 mln zł.

Równie popularne są preparaty na grypę i przeziębienie.** Stosowało je 31 proc. respondentów.

 

5. Najczęściej kupowane suplementy diety

 

Polacy chętnie stosują preparaty witaminowo-minerałowe. W ciągu ostatnich trzech miesięcy sięgnęło po nie ponad 21 proc. respondentów. 11 proc zażywa je raz dziennie. 8 proc. kilka razy w tygodniu

W 2015 r. Polacy kupili w aptekach 56 mln opakowań witamin. Najwięcej - witaminy D. W pierwszej połowie 2016 roku sprzedano prawie 6 mln opakowań. Druga w rankingu popularności jest witamina C.

Leczymy się także preparatami ziołowymi. W zeszłym roku Polacy kupili w aptekach ponad 21 mln opakowań takich środków. Pacjenci mają duży wybór - na rynku jest ponad 3 tys. różnych produktów ziołowych. Najpopularniejszy jest rumianek, szałwia i melisa.

Pełny raport "Po jakie leki Polacy sięgają najczęściej?" dostępny tutaj.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze