Trwa ładowanie...

Jakie składniki powinien zawierać skuteczny lek na przeziębienie?

 Magdalena Bury
29.11.2018 12:14
Tylko lekarz odróżni grypę od przeziębienia
Tylko lekarz odróżni grypę od przeziębienia (istock)

Sezon infekcji w pełni. Większość z nas ma już za sobą kilka dni spędzonych na regularnym kichaniu, wycieraniu nosa i kaszlu. Dlatego to właśnie jesienią i zimą najczęściej sięgamy po różnego rodzaju leki, które mają pozwolić nam na szybszy powrót do formy. Jakie składniki powinny zawierać? O to zapytaliśmy eksperta.

1. Kupujemy leki na przeziębienie

Jak wynika z danych firmy Kamsoft, właściciela serwisu KtoMaLek.pl, Polacy na środki leczące przeziębieniu i grypie wydają rocznie ok. 400 mln złotych. Jakie są te najpopularniejsze? Sięgamy po leki z paracetamolem w składzie, jak np. Theraflu Extragrip. Tylko w tym roku sprzedano ponad 1,5 mln sztuk. To równowartość ponad 30 mln złotych.

Często kupujemy też Aspirin C w tabletkach musujących (ponad 600 tys. sprzedanych opakowań w tym roku), które zawierają kwas acetylosalicylowy z witaminą C, a także produkty złożone z ibuprofenem. Taki jest np. lubiany przez Polaków Modafen Extra Grip. Sprzedano go ponad 145 tys. razy. Wydaliśmy więc ponad 16 mln złotych.

W danych udostępnionych przez KtoMaLek.pl widać również, że częstym wyborem mieszkańców naszego kraju są produkty złożone z kwasem acetylosalicylowym. To np. popularna Polopiryna Complex w proszku do sporządzania roztworu doustnego. Polacy tylko w tym roku kupili ponad 710 tys. opakowań, co daje wartość ponad 7 mln złotych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę?"

Kolejne miejsce zajmuje Apap Ból i Gorączka C Plus w tabletkach musujących, która w składzie posiada paracetamol z witaminą C. W 20017 roku sprzedano ponad 170 tys. tych środków za ponad 2 mln złotych.

Zobacz też:

Przeziębienie warto leczyć naturalnymi sposobami
Przeziębienie warto leczyć naturalnymi sposobami (istock)

2. Lecz się naturalnie

Jakie składniki powinien zawierać skuteczny lek na przeziębienie? O to zapytaliśmy dr Michała Sutkowskiego z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

- Gama leków na przeziębienie jest spora. Mamy tutaj te przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz takie z rutozytem, wapniem, jeżówką czy solami cynku. Jeżeli chodzi o te dwie pierwsze grupy, w ich składzie znajdziemy paracetamol czy ibuprofen. Obniżają one temperaturę, sprawiają że czujemy się lepiej – tłumaczy lek. Sutkowski.

Jak dodaje, w aptekach znajdziemy również wiele leków łączonych. To np. wspomniany wcześniej Modafen Extra Grip, Fervex czy Gripex.

- Tutaj w składzie oprócz paracetamolu czy ibuprofenu mamy inne składniki, które niekoniecznie są potrzebne – wymienia.

Gdy infekcja nas atakuje, warto od razu umówić się do lekarza. Tylko on jest w stanie zdiagnozować, czy jest to przeziębienie czy grypa.

8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem
8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem [9 zdjęć]

Jesień to czas, kiedy dzieci wracają do szkoły, co często prowadzi do wzrostu przypadków zachorowań

zobacz galerię

- Grypa jest bardzo niedoceniana, a to poważna wirusowa choroba. W tym przypadku należy wdrożyć leki przeciwwirusowe. Jeżeli jednak lekarz nie zauważy powikłań ani nie przepisze antybiotyku, stosujmy naturalne babcine metody – mówi lek. Sutkowski.

Ekspert dodaje, że zarówno w przypadku przeziębienia, jak i grypy, należy odpoczywać. Wirusy "nie lubią" leżenia. Gdy jesteśmy chorzy, nie możemy też zapominać o odpowiednim nawadnianiu, kichaniu w chusteczkę czy unikaniu przebywania wśród innych ludzi. Chodzi tu u hamowanie rozprzestrzeniania się zarazków.

- Warto też zwrócić uwagę na higienę. Wystarczy 20 razy dziennie myć przez 20 sekund ręce wodą z dodatkiem jakiegoś detergentu, a infekcji będzie zdecydowanie mniej – komentuje lek. Sutkowski.

Zmagasz się z przeziębieniem? Sięgaj po leki przeciwbólowe i obniżające gorączkę, czyli takie z ibuprofenem czy paracetamolem w składzie. To właśnie te składniki są najważniejsze w tym wypadku. Zamiast preparatów złożonych można stosować sok malinowy czy herbatę z miodem.

Materiał powstał we współpracy z KtoMaLek.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze