Trwa ładowanie...

3 nowe badania dla pracownika w 2025 r. Tak się tłumaczy MZ

Avatar placeholder
08.01.2025 17:12
Jeszcze w 2025 r. duże zmiany w zakresie medycyny pracy
Jeszcze w 2025 r. duże zmiany w zakresie medycyny pracy (Getty Images)

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić istotne zmiany w zakresie medycyny pracy. Resort zdradza, że chodzi o poszerzenie listy badań. Niedopełnienie obowiązku może oznaczać problemy dla pracownika i pracodawcy. Co się zmieni?

spis treści

1. Dodatkowe badania dla pracowników

Od 2025 roku pracownicy będą musieli poddać się dodatkowym badaniom lekarskim. W ramach profilaktyki chorób cywilizacyjnych Ministerstwo Zdrowia zamierza rozszerzyć pakiet badań medycyny pracy o lipidogram (badanie poziomu cholesterolu), badanie poziomu cukru we krwi oraz określenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Obecne przepisy, wynikające m.in. z art. 229 Kodeksu pracy, zobowiązują pracowników do wykonywania badań profilaktycznych uwzględniających niebezpieczne czynniki na danym stanowisku.

Duże zmiany w 2025 r. dla pracodawców i pracowników
Duże zmiany w 2025 r. dla pracodawców i pracowników (Getty Images)
Zobacz film: "Przychodzą z diagnozą, nie ufają medykom. Lekarze gorzko o pacjentach"

Przed podjęciem zatrudnienia przeprowadza się badania wstępne, a w trakcie pracy – kontrolne i okresowe. Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań.

2. Kiedy zmiany?

Planowane zmiany poszerzą dotychczasowy zakres badań, nakładając dodatkowe obowiązki zarówno na pracowników, jak i pracodawców. Choć początkowo zakładano wdrożenie nowych badań od 1 stycznia 2025 roku, termin ten został przesunięty. Powodem są wyzwania techniczne związane z integracją systemu Narodowego Funduszu Zdrowia i medycyny pracy. Dokładna data wprowadzenia zmian nie jest jeszcze znana.

Celem nowych badań jest wczesne wykrywanie i zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, co ma przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia pracowników. Obowiązkowe badania poziomu cholesterolu, cukru oraz BMI mają pomóc w redukcji liczby zachorowań i absencji w pracy spowodowanych schorzeniami przewlekłymi.

Warto wspomnieć, że zaburzenia lipidowe dotyczą nawet 21 mln Polaków, na cukrzycę choruje co najmniej 3 mln osób, a nadmierna masa ciała, w tym otyłość, to problem aż 57 proc. społeczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze