Leczenie inwazyjne żylaków
Wymienianie wskazań do operacji żylaków warto rozpocząć od przypomnienia, że jak dotąd operacja, to najskuteczniejszy sposób leczenia żylaków. Wskazania do operacji żylaków często są względne tzn. zależą od zgłaszanych dolegliwości oraz względów kosmetycznych. Pamiętaj, że żylaki często są objawem poważnej choroby, mogącej dawać ciężkie skutki dla zdrowia. Chirurg w pierwszej kolejności będzie starał się leczyć pierwotną chorobę, aby uniknąć jej powikłań.
1. Operacja żylaków
Pod pojęciem leczenia operacyjnego rozumie się:
- operację likwidującą refluks żylny (czyli cofanie się krwi z układu głębokiego do układu żył powierzchownych) - operację Babcocka, która polega na usunięciu głównej żyły układu powierzchownego, czyli żyły odpiszczelowej i podwiązanie jej ujścia do żyły udowej w pachwinie,
- usunięcie żylaków poprzez nacięcia skórne, można tego dokonać poprzez minflebektomię, czyli małe 2mm otworki.
Operacja nie upośledza odpływu krwi z kończyny, gdyż swoją funkcję zachowują nadal bardzo wydajne żyły głębokie, oraz pozostała po operacji część żył powierzchownych.
2. Kto może wykonać operację żylaków?
Operację żylaków może wykonać każdy doświadczony chirurg, niekoniecznie musi to być chirurg naczyniowy. Do operacji pacjent zostaje zakwalifikowany przez chirurga, który zazwyczaj wcześniej diagnozuje i leczy chorego. Lekarz decyduje wg. swojej wiedzy i umiejętności, która metoda operacyjna jest najbardziej odpowiednia w danym przypadku leczenia żylaków.
Trzeba pamiętać, że główne medyczne wskazania do operacji wynikają z możliwych powikłań choroby - powstających zakrzepów, które mogą stać się źródłem zatorów w organizmie. Przed wyborem metody operacji ważna jest dokładna ocena całego układu żylnego, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu żylaków po operacji.
3. Wskazania do operacji żylaków
Obecnie powszechnie przyjęte wskazania do operacji obejmują sytuacje, gdy:
- żylaki stopniowo powiększają się, pomimo prawidłowego leczenia zachowawczego w postaci leków, kompresoterapii, zastosowanych ćwiczeń, zmiany stylu życia,
- żylaki, których wygląd bardzo oszpeca nogi,
- występujące krwawienie z żylaków,
- żylaki powodujące owrzodzenia na kończynie i zmiany troficzne (zanikowe) pod postacią przebarwień w okolicy kostek,
- występujących żylakach tworzą się zakrzepy żylne będące źródłem materiału zatorowego,
- występują bóle w obrębie kończyn dolnych i żylaków oraz uczucie ciężkich nóg.
Nietypowe dolegliwości występujące pod postacią nieokreślonych kurczy mięśniowych, objawy żylaków niezwiązane z patologią głównych pni żylnych, obrzęk tłuszczowy powinny być wnikliwe analizowane, gdyż nie są to wskazania do pilnej interwencji.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.