Postępowanie po operacji żylaków
Sukces wyleczenia żylaków nie zależy wyłącznie od skuteczności samego zabiegu, ale nie mniej ważne jest odpowiednie postępowanie pooperacyjne. Niestosowanie się do zaleceń lekarskich może w bardzo szybkim czasie zniweczyć efekt uzyskany w czasie operacji. Narazi to pacjentów na niepotrzebny stres, poczucie niepowodzenia oraz konieczność kolejnej operacji. Pamiętajmy, że to od chorego w dużym stopniu zależy czy leczenie zakończy się sukcesem.
1. Charakterystyka operacji żylaków
Każdy chirurg z pewnością da wskazówki jak odpowiednio postępować, co robić, czego należy unikać, aby rany odpowiednio się goiły, nie postawały owrzodzenia oraz aby nie postawały nowe żylaki. Gdy pacjent uważa, że nie został wyczerpująco poinformowany w tym zakresie powinien upominać się o odpowiednie wskazówki.
Bezpośrednio po operacji, jeszcze w czasie pobytu na oddziale chirurgicznym, należy ściśle stosować się do zaleceń chirurga. W niedługim czasie po ustąpieniu znieczulenia, chory powinien, jeszcze leżąc w łóżku, delikatnie poruszać nogami. Powoduje to napięcie mięśni, ucisk na żyły, co wyciska krew w stronę serca i uniemożliwia jej zaleganie w żyłach kończyn dolnych.
Postępowanie po operacji żylaków zależy od rodzaju wykonanego zabiegu. Z reguły zaleca się stosowanie terapii kompresyjnej (odpowiednio dobrane pończochy uciskowe lub bandaże) oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych w odniesieniu do czynników ryzyka żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej oraz leków przeciwbólowych.
Bardzo ważne jest wczesne uruchamianie chorego. Wstawać z łóżka należy natychmiast po uzyskaniu zgody lekarza. Jednak w czasie kilku pierwszych dni po operacji zdecydowanie przeciwwskazane jest dłuższe niż kilkuminutowe stanie i siedzenie. W tym czasie najlepiej leżeć w łóżku z wyżej ułożoną nogą lub powoli spacerować.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy po operacji żylaków stosuje się leki? - odpowiada dr n. med. Sławomir Kaczmare
- Bóle po operacji żylaków - odpowiada lek. Diana Kupczyńska
- Spożywanie alkoholu po operacji żylaków - odpowiada dr n. med. Wojciech Kawiorski
2. Okres po wyjściu ze szpitala
Zwykle po operacji chirurg zaleci noszenie, przez okres 2-3 tygodni, opasek elastycznych, podkolanówek na żylaki lub pończoch na żylaki, zażywanie przepisanych lekarstw.
Od czasu do czasu, jeśli tylko są ku temu możliwości, należy się położyć i unieść nieznacznie nogi, aby dać odpocząć żyłom. Niewskazane jest noszenie butów na wysokim obcasie, za to polecany jest od czasu do czasu delikatny masaż nóg.
3. Profilaktyka żylaków
Podczas snu podkładanie pod nogi wałka tak, aby znajdowały się one powyżej poziomu serca. Dobrze jest zakładać specjalne rajstopy i pończochy na żylaki, które można kupić w aptekach i sklepach medycznych. Niewskazana jest sauna i długotrwałe opalanie, ponieważ przegrzanie organizmu to sprzymierzeniec żylaków.
Zwykle nie zaleca się jakichkolwiek ograniczeń dietetycznych przed, jak i po zabiegu operacyjnym.
Po około tygodniu należy się zgłosić na kontrolę, zdjąć szwy oraz umówić się na kolejną wizytę. Można zastosować dietę na żylaki.
4. Powrót do pracy
Zwykle po operacji na żylaki pacjent jest niezdolny do pracy przez około 7 dni. W przypadku osób pracujących w pozycji stojącej przez długi czas zwykle zwolnienie jest przedłużane.
Zobacz także
5. Dbanie o nogi po operacji
Warto także, przez co najmniej 2 tygodnie odpoczywać. Powinno się unikać długiego siedzenia, stania. Po prawidłowo wykonanej operacji i uzyskaniu zadowalających efektów kosmetycznych nie można zapominać o tzw. profilaktyce wtórnej, czyli metodzie leczenia żylaków. W czasie operacji chirurg usuwa tylko część żył, te zmienione żylakowo. Jeżeli nie zadbamy o własne nogi, nie zmienimy sposobu życia, żylaki mogą powrócić.
Nie wolno także zapominać o wizytach kontrolnych w czasie, których chirurg oceni efekt operacji oraz w razie potrzeby usunie pozostałe, pojedyncze żylaki najczęściej metodą skleroterapii żylaków.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.