Znieczulenie miejscowe - rodzaje i zastosowanie
Znieczulenie miejscowe, któremu zostaje poddany pacjent, powoduje brak odczucia bólu, dotyku oraz temperatury. Znieczulenie regionalne ma taką zaletę, iż jest szybkie i znieczuleniu ulega dokładnie ten obszar, który zostaje poddany zabiegowi operacyjnemu. Analgezja miejscowa, wykorzystując dany środek znieczulający, hamuje przewodzenie w nerwach, w wyniku czego pojawia się bezbolesność określonych części ciała. Działanie to jest odwracalne.
1. Rodzaje znieczulenia miejscowego
- Znieczulenie powierzchowne – znieczulenie, w którym środek znieczulający miejscowo stosowany jest na powierzchnię skóry lub błon śluzowych. W tym celu mogą być aplikowane roztwory, żele, maści, pudry płynne itp. zawierające lek znieczulający.
- Znieczulenie infiltracyjne (nasiękowe) – polega na podaniu środka znieczulającego w bezpośrednią okolicę miejsca operowanego. Jego odmianą jest analgezja, w której podaje się dożylnie lek w okolicy, w której zostało przerwane krążenie za pomocą opaski uciskowej.
- Znieczulenie przewodoweośrodkowe:
- Znieczulenie podpajęczynówkowe - istotą znieczulenia podpajęczynówkowego jest dotarcie do korzeni nerwowych (otaczających rdzeń kręgowy), aby w ten sposób znieść reakcje bólowe oraz ruchowe. Aplikowanie leku odbywa się poprzez nakłucia igłą bądź przez cewnik.
- Znieczulenie zewnątrzoponowe - jeżeli chodzi o procedurę to jest ona podobna do tej, która jest stosowana w przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego. Zablokowane zostają nerwy czuciowe.
- Blokada nerwów obwodowych (znieczulenie przewodowenerwów obwodowych) - stosowana w przypadku operacji kończyn górnych i dolnych. Powikłania są równie rzadkie, jak w przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego i zewnątrzoponowego. Celem blokady nerwów obwodowych jest dotarcie do pojedynczych nerwów bądź splotów nerwowych.
2. Zastosowanie znieczulenia miejscowego
Analgezja powierzchniowa głównie stosowana jest w zabiegach laryngologicznych, urologii, dermatologii, okulistyce. Znieczulenie nasiękowe stosuje się w małych zabiegach, ale jego odmiana może być stosowana w chirurgii kończyn. Znieczulenie przewodowe nerwów obwodowych zastosowane jest do blokady nerwów międzyżebrowych, splotu barkowego, nerwu kulszowego itp.
Analgezja ośrodkowa znalazła zastosowanie w zabiegach urologicznych, ginekologicznych lub ortopedycznych, w położnictwie - do znieczulenia porodu lub cięcia cesarskiego. Poprzez wprowadzenie drenu do przestrzeni zewnątrzoponowej, można podawać przez niego środki w okresie pooperacyjnym w celu zniesienia bólu. Stosowane są zazwyczaj po porodzie oraz rozległych, długo trwających operacjach. Dzięki nim można hamować niektóre bóle nowotworowe. Zastosowania znieczulenia podpajęczynówkowego to cesarskie cięcie, operacje ginekologiczne, zabiegi usuwania żylaków.
Przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego zminimalizowane zostaje również ryzyko komplikacji, powikłań operacyjnych. Inne jego niepodważalne zalety to możliwość stałej kontroli stanu pacjenta przez anestezjologa, a co za tym idzie, szybsze tempo eliminacji potencjalnych zagrożeń. Jest ono również mniej obarczone występowaniem zakrzepów żylnych u osób obciążonych kardiologicznie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.