Znieczulenie miejscowe

Znieczulenie miejscowe, któremu zostaje poddany pacjent, powoduje brak odczucia bólu, dotyku oraz temperatury. Znieczulenie regionalne ma taką zaletę, iż jest szybkie i znieczuleniu ulega dokładnie ten obszar, który zostaje poddany zabiegowi operacyjnemu. Analgezja miejscowa, wykorzystując dany środek znieczulający, hamuje przewodzenie w nerwach, w wyniku czego pojawia się bezbolesność określonych części ciała. Działanie to jest odwracalne.

Polecane wideo:

1. Rodzaje znieczulenia miejscowego

1. Znieczulenie powierzchowne – znieczulenie, w którym środek znieczulający miejscowo stosowany jest na powierzchnię skóry lub błon śluzowych. W tym celu mogą być aplikowane roztwory, żele, maści, pudry płynne itp. zawierające lek znieczulający.

2. Znieczulenie infiltracyjne (nasiękowe) – polega na podaniu środka znieczulającego w bezpośrednią okolicę miejsca operowanego. Jego odmianą jest analgezja, w której podaje się dożylnie lek w okolicy, w której zostało przerwane krążenie za pomocą opaski uciskowej.

3. Znieczulenie przewodoweośrodkowe:

  • Znieczulenie podpajęczynówkowe - istotą znieczulenia podpajęczynówkowego jest dotarcie do korzeni nerwowych (otaczających rdzeń kręgowy), aby w ten sposób znieść reakcje bólowe oraz ruchowe. Aplikowanie leku odbywa się poprzez nakłucia igłą bądź przez cewnik.
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe - jeżeli chodzi o procedurę to jest ona podobna do tej, która jest stosowana w przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego. Zablokowane zostają nerwy czuciowe.

Czytaj także:

4. Blokada nerwów obwodowych (znieczulenie przewodowenerwów obwodowych) - stosowana w przypadku operacji kończyn górnych i dolnych. Powikłania są równie rzadkie, jak w przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego i zewnątrzoponowego. Celem blokady nerwów obwodowych jest dotarcie do pojedynczych nerwów bądź splotów nerwowych.

2. Zastosowanie znieczulenia miejscowego

Analgezja powierzchniowa głównie stosowana jest w zabiegach laryngologicznych, urologii, dermatologii, okulistyce. Znieczulenie nasiękowe stosuje się w małych zabiegach, ale jego odmiana może być stosowana w chirurgii kończyn. Znieczulenie przewodowe nerwów obwodowych zastosowane jest do blokady nerwów międzyżebrowych, splotu barkowego, nerwu kulszowego itp. Analgezja ośrodkowa znalazła zastosowanie w zabiegach urologicznych, ginekologicznych lub ortopedycznych, w położnictwie - do znieczulenia porodu lub cięcia cesarskiego. Poprzez wprowadzenie drenu do przestrzeni zewnątrzoponowej, można podawać przez niego środki w okresie pooperacyjnym w celu zniesienia bólu. Stosowane są zazwyczaj po porodzie oraz rozległych, długo trwających operacjach. Dzięki nim można hamować niektóre bóle nowotworowe. Zastosowania znieczulenia podpajęczynówkowego to cesarskie cięcie, operacje ginekologiczne, zabiegi usuwania żylaków.

Przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego zminimalizowane zostaje również ryzyko komplikacji, powikłań operacyjnych. Inne jego niepodważalne zalety to możliwość stałej kontroli stanu pacjenta przez anestezjologa, a co za tym idzie, szybsze tempo eliminacji potencjalnych zagrożeń. Jest ono również mniej obarczone występowaniem zakrzepów żylnych u osób obciążonych kardiologicznie.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Herman Z., Kostowski W. Farmakologia - podstawy farmakoterapii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, ISBN 978-83-200-4164-4
  • Mayzner-Zawadzka E. (red.), Anestezja praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3328-4,
  • Kübler A. (red.), Anestezjologia tom 1-2, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-7609-009-2

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Znieczulenie miejscowe
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Znieczulenie miejscowe
Endoskopia jelita

Endoskopia tradycyjna a nowoczesna

Endoskopia tradycyjna a nowoczesna

, ale nie jest bolesne. Jeśli chodzi o odruch wymiotny, to jest on niwelowany przez znieczulenie miejscowe. Znieczula się tylną ścianę gardła i nasadę języka. Język staje się bezwładny, co samo w sobie jest nieprzyjemne....

Czerniak złośliwy

Wycinanie znamion

Wycinanie znamion

jest tylko znieczulenie miejscowe, które podaje się w jednym zastrzyku, wykonywanym bardzo cienką igłą, taką jak do szczepienia. Rzadziej konieczne są kilkukrotne (...) wkłucia. Zastrzyk znieczulający może być trochę...

Zaćma

Ruch okiem w czasie operacji

Ruch okiem w czasie operacji

Operacje leczenia zaćmy polegają na wszczepieniu całkowicie nowej soczewki w miejsce tej zmętniałej. Przy obecnym rozwoju medycyny nie stosuje się do takich zabiegów znieczulenia ogólnego – wystarczy znieczulenie...

Zabieg operacyjny tętniaka aorty

Operacja tętniaka aorty

Operacja tętniaka aorty

Operacja tętniaka aorty brzusznej poprzez miejscowe poszerzenie aorty.

#dziejesienazywo – Zdrowie

#dziejesienazywo: Znieczulenie podczas porodu

. Jednak nie każdej kobiecie one pomagają. Czasami ból jest tak silny, że staje się traumą - w takich przypadkach zachodzi potrzeba zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego.

#dziejesienazywo – Zdrowie

Co kryje się pod pojęciem bezpieczne znieczulenie?

Rozmowa Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej z dr n. med. Beatą Jagielską na temat bezpiecznego znieczulenia. Dzięki niemu, lekarze z Centrum Onkologii (...) mają możliwość monitorowania głębokości znieczulenia oraz dawki...

Zabiegi

Szycie dziąseł

, ponieważ zwykle działa jeszcze znieczulenie miejscowe wykonywane przed przeprowadzeniem zabiegu. Lekarz chwyta brzegi dziąsła i zakłada odpowiednią ilość szwów. Może do tego wykorzystać nici nierozpuszczalne lub rozpuszczalne....

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby