Trwa ładowanie...

Wskazania do wizyty u lekarza flebologa

Avatar placeholder
19.07.2021 13:08
Wskazania do wizyty u lekarza flebologa
Wskazania do wizyty u lekarza flebologa

Lekarz specjalista, zajmujący się profilaktyką i leczeniem żylaków, to flebolog. O konieczności wizyty u flebologa decyduje stopień zaawansowania choroby zakrzepowo-zatorowej żył, a także uciążliwość pojawiających się przy żylakach dolegliwości. Znacznie lepiej zapobiegać powstawaniu żylaków niż je leczyć. Żylaki bowiem to dość trudne w leczeniu schorzenie, które często ma tendencję do nawracania. Leczenie żylaków może być prowadzone na różne sposoby, jednak tylko operacyjne daje możliwość wleczenia.

spis treści

1. Objawy żylaków

Żylaki kończyn dolnych to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Zmiany na nogach są bowiem nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby. Z żylakami zmaga się wiele osób, przy czym przypadłość ta jest rzadsza u mężczyzn niż u kobiet. Ryzyko wystąpienia żylaków (żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej) wzrasta wraz z wiekiem. Żylaki to potoczne określenie poszerzonych trwale żył powierzchniowych, które wskazują na przewlekłą niewydolność żylną.

Rozpoznanie żylaków nie stanowi zwykle dużego wyzwania. Pierwsze objawy żylaków to zazwyczaj drobne pajączki i popękane naczynka na nogach. Na nogach widać wypukłe, niebieskie linie lub sieć krętych, poszerzonych i niebieskawych żył. Zmiany są obecne najczęściej na udach, w zgięciu kolanowym i wzdłuż łydek. Typowe są obrzęki i bóle kostek oraz uczucie ciężkości nóg, ale może się zdarzyć, że oprócz zmian na nogach, nie pojawiają się żadne inne dolegliwości.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Na początku rozwoju choroby zakrzepowej żył, jeszcze przed pojawieniem się żylaków, może pojawić się uczucie ciężkości w nogach, które nasila się wieczorem. Objawy żylaków to także żyły siateczkowate na nogach oraz obrzęki pod kolanami i na podudziach. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się dokuczliwe i nieestetyczne objawy zakrzepicy. Należą do nich zmiany troficzne skóry, czyli przebarwienia, wypryski, stwardnienia, a nawet owrzodzenia.

2. Powikłania żylaków

Żylaki często nie powodują żadnych powikłań. Czasami mogą jednak być przyczyną stanów zapalnych w żyłach. Na skórze, pod którą znajdują się żylaki, mogą wystąpić zaczerwienienia i bolesne stwardnienia. Niekiedy są one objawem zakrzepicy, czyli zamknięcia żyły przez skrzep krwi. Oderwanie się takiego skrzepu i jego przemieszczanie się wraz z krwią może być powodem zatoru tętnicy płucnej, który jest groźny dla życia.

Przewlekłe zaczerwienienie skóry łydek często przeradza się w brązowe plamy na nogach, co jest skutkiem nieprawidłowego krążenia krwi. Objaw ten powinien zwrócić naszą uwagę, ponieważ zwykle towarzyszą mu: swędzenie, wypryski, pęknięcia skóry, która pokrywa żylaki, a w konsekwencji owrzodzenia podudzi. Aby uchronić się przed tak bolesnymi objawami choroby, leczenie żylaków powinno nastąpić możliwie jak najwcześniej.

3. Kiedy udać się do lekarza?

Kiedy zauważysz u siebie niepokojące objawy, możliwie szybko udaj się do lekarza. Tylko wczesna ocena układu żylnego może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i pozwoli uniknąć inwazyjnych metod leczenia. Kiedy należy udać się do lekarza?

  • gdy noga nagle puchnie;
  • gdy noga przybiera kolor sino-czerwony;
  • gdy dokuczają ci przewlekłe bóle nóg;
  • gdy na skórze nóg pojawiają się przebarwienia i zaczerwienienia;
  • gdy na nogach występują otwarte rany (owrzodzenia);
  • gdy żylaki stają się uciążliwe ze względów kosmetycznych.

4. Leczenie żylaków

Lekarz flebolog ocenia stopień nasilenia żylaków. Badanie lekarskie może być uzupełnione przez nowoczesne metody diagnostyczne, np. badanie dopplerowskie przepływu krwi albo fotopletyzmografię. Po badaniu wydolności układu żylnego lekarz zadecyduje, jakie metody leczenia zastosować.

W przypadku leczenia żylaków stosuje się farmakoterapię, która polega na doustnym bądź miejscowym podawaniu preparatów, poprawiających napięcie naczyń żylnych. Leki przeciwżylakowe przeciwdziałają skutkom zaburzeń w mikrokrążeniu oraz zastojom limfatycznym, które współistnieją w patologii żylnej. Objawy zakrzepicy zmuszają do wprowadzenia leków przeciwzakrzepowych.

Leczenie żylaków opiera się też na kompresoterapii, czyli noszeniu elastycznych bandaży lub rajstop i pończoch uciskowych. Dzięki uciskowi dochodzi do zmniejszenia średnicy żył i przepuszczalności włośniczkowej, co ułatwia powrót krwi do serca. Inna metodą leczenia żylaków jest skleroterapia.

Polega ona na likwidacji żylaków poprzez śródnaczyniowe wstrzyknięcia chemicznych środków obkurczających. Kiedy leczenie żylaków powyższymi metodami nie skutkuje, zaleca się ich operacyjne usunięcie. Chirurgiczne usuwanie żylaków wiąże się z podwiązaniem niewydolnych perforatorów, czyli żył biegnących w głąb podudzia.

Jeśli chcesz uniknąć inwazyjnego leczenia żylaków, wcześniej pomyśl o profilaktyce. Zawsze bowiem lepiej zapobiegać niż leczyć.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Diagnostyka żylaków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze