Żylaki sromu
Ciąża zmienia organizm kobiety. Zazwyczaj po porodzie wszystko wraca do normy. Jednak czasami ciąża zostawia też po sobie nieprzyjemne dolegliwości. Żylaki sromu i krocza pojawiają się na powierzchni warg sromowych i krocza zwykle w piątym miesiącu ciąży i zazwyczaj przebiegają bezobjawowo. Żylaki sromu nie są leczone w czasie ciąży. Kurację jest stosowana, jeśli żylaki nie ustępują po 3-4 miesiącach od porodu. Żylaki sromu i żylaki krocza to wstydliwy problem, o którym kobiety często wstydzą się rozmawiać.
1. Przyczyny żylaków sromu
Ogólną przyczyną żylaków sromu jest wzrost ciśnienia krwi w żyłach znajdujących się w okolicach miednicy. To nadciśnienie miednicze zazwyczaj jest powodowane przez ciążę lub ewentualnie przez guz narządów rodnych (włókniak macicy lub cysta jajnika). Zwiększone ciśnienie w żyłach miednicy może się objawiać żylakami sromu, odbytu (hemoroidy) lub pachwin. Inne czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków sromu to:
- wysoka temperatura,
- antykoncepcja doustna,
- nadwaga,
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej.
Żylaki sromu mogą być bolesne na przykład podczas okresu lub współżycia. Kobiety cierpiące z powodu żylaków kończyn dolnych powinny być regularnie badane na obecność żylaków sromu. Ten typ żylaków często pojawiają się u osób po operacji żylaków lub skleroterapii.
2. Leczenie żylaków sromu
Żylaki sromu w ciąży są leczone objawowo. Dopiero po porodzie, jeśli żylaki nie ustąpią po 3-4 miesiącach, można podjąć odpowiednią kurację. Po dokładnym zdiagnozowaniu żylaki sromu można leczyć za pomocą skleroterapii. Inną metodą jest zabieg chirurgiczny.
Operacja żylaków sromu jest mało inwazyjna i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga również hospitalizacji. Zabiegowi towarzyszy stosunkowo niewielki ból, jednak pojawiają się również krwawe wybroczyny, które znikają bez śladu po kilku dniach. Zabieg usunięcia żylaków sromu musi być wykonywany przez chirurga naczyniowego, specjalizującego się w chirurgii żylaków.
Operacja żylaków sromu powinna być wykonywana równocześnie do zabiegu usunięcia żylaków kończyn dolnych. Dzięki temu skuteczniej unikamy nawrotów choroby.
3. Zapobieganie żylakom sromu
Oto kilka sposobów na złagodzenie objawów żylaków i uniknięcie nasilenia dolegliwości.
- Nie krzyżuj nóg i nie śpij na boku, dzięki temu nie utrudniasz przepływu krwi.
- Unikaj długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, a jeśli to niemożliwe, noś specjalne rajstopy podtrzymujące.
- Unikaj źródeł ciepła: grzejników i gorących kąpieli. Nie jest jednak prawdą, że zimno przynosi ulgę. Najlepiej przebywać w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, to jest 37°C.
- Odpoczywaj jak najczęściej z nogami uniesionymi do góry, np. na poduszce.
- Dużo spaceruj, ale zadbaj o odpowiednie obuwie. Unikaj ciasnych butów i wysokich obcasów. Noś wygodne buty na niskim obcasie (2-3 centymetry) lub na płaskiej podeszwie.
W większości przypadków żylaki sromu znikają samoistnie po porodzie. Jeśli tak się nie stanie, istnieją mało inwazyjne metody, które pozwalają skutecznie pozbyć się żylaków.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.