Trwa ładowanie...

Czyste dłonie poza domem. Zadbaj o skuteczną higienę rąk, gdziekolwiek jesteś

Avatar placeholder
17.03.2021 10:50
Płatna współpraca z marką Dettol
Czyste dłonie poza domem. Zadbaj o skuteczną higienę rąk, gdziekolwiek jesteś
Czyste dłonie poza domem. Zadbaj o skuteczną higienę rąk, gdziekolwiek jesteś (Pexels.com)

Czyste ręce to pierwszy krok w walce z bakteriami i wirusami oraz absolutna podstawa w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Zobacz, w jakich sytuacjach należy bezwzględnie myć dłonie oraz po jakie preparaty sięgnąć poza domem, gdy kontakt z wodą i mydłem jest niemożliwy. Dzięki naszym poradom mycie i dezynfekcja rąk stanie się naturalną, intuicyjną czynnością.

Teoretycznie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że zdrowie i bezpieczeństwo zaczyna się od systematycznej higieny rąk. To właśnie na nich pod wpływem dotykania brudnych przedmiotów i powierzchni gromadzą się groźne bakterie i zarazki, które następnie przenosimy do organizmu. Żeby tego uniknąć, konieczne jest częste i prawidłowe mycie dłoni przy użyciu mydła lub specjalnych środków o działaniu antybakteryjnym. W praktyce jednak bywa z tym różnie. Intensywne tempo życia, ciągły brak czasu i natłok obowiązków – to wszystko sprawia, że zaniedbujemy kwestię higieny rąk, myjemy je sporadycznie albo w ogóle zapominamy o tej czynności.

Tymczasem nawyk regularnego mycia rąk jest absolutnym wymogiem, jeżeli chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo i zatrzymać proces rozprzestrzeniania się groźnych bakterii i wirusów. Pomocne w tym celu są preparaty antybakteryjne, z których możemy skorzystać, gdziekolwiek jesteśmy, bo nie wymagają użycia wody. Mając w głowie wiedzę na temat potencjalnych zagrożeń, a w torebce żel dezynfekujący o szybkim działaniu, dbamy nie tylko o siebie, ale także o naszych bliskich i otoczenie.

1. "Po co myć ręce, skoro do niczego nie dotykałem?", czyli zgubny mit czystych dłoni

Choć pandemia COVID-19 boleśnie uświadomiła nam, jak ważna jest higiena dłoni, bywa że czasem wciąż znajdujemy wymówki i wytłumaczenia, którymi staramy się wytłumaczyć zaniedbanie tej czynności. Na przykład wydaje nam się, że skoro nigdzie nie wychodziliśmy i dbamy o czystość w mieszkaniu, mycie rąk jest przejawem przesadnej nadgorliwości. Nic bardziej mylnego! Bakterie i wirusy są wszędzie – czają się nawet w najbardziej zadbanym mieszkaniu. Dotykając powierzchni, których przecież nie dezynfekujemy co chwila, umożliwiamy patogenom łatwy dostęp do naszego organizmu, a stąd już prosta droga do choroby.

Także podczas przebywania poza domem powinniśmy myśleć o regularnej dezynfekcji. Nawet jeżeli usilnie stajemy się nie dotykać zanieczyszczonych powierzchni, w niektórych sytuacjach jest to nieuniknione. Otwierając drzwi, dotykając sklepowej lady czy barierki w autobusie, przenosimy na dłonie mnóstwo patogenów. W takich sytuacjach powinniśmy użyć preparatów antybakteryjnych, które zabiją wirusy i bakterie, uniemożliwiając im dalsze przemieszczanie się do organizmu albo przekazywanie ich napotkanym osobom.

Absorbująca praca i brak czasu także nie usprawiedliwiają faktu, że po mydło i środki antybakteryjne sięgamy sporadycznie. Skoro ta czynność tak często wylatuje nam z głowy, może warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie, które będzie nas cyklicznie alarmowało, że pora zafundować dłoniom porządną kąpiel lub dezynfekcję, jeżeli akurat nie możemy skorzystać z wody i mydła. Nie zaszkodzi też schować żeli antybakteryjnych do różnych miejsc w torbie lub do kieszeni odzieży, żeby mieć je zawsze pod ręką. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku wypróbowane produkty o niewielkich pojemnościach, np. Żel Antybakteryjny i praktyczny Antybakteryjny Spray do dezynfekcji rąk marki Dettol. Łatwe użycie i błyskawiczne działanie sprawi, że nasze ręce będą zdezynfekowane, bez względu na miejsce i okoliczności, w jakich się znajdujemy.

2. Bakterie są dobre? Tak, ale tylko w jogurcie…

Wyrobienie sobie nawyku mycia rąk wcale nie jest takie proste – szczególnie wśród osób, które wciąż żyją w przeświadczeniu, że "częste mycie skraca życie", a organizm potrzebuje trochę bakterii, żeby zbudować sobie naturalną odporność. Co może przerwać to błędne myślenie? Na pewno zwiększenie świadomości, jak często narażamy się na niebezpieczeństwo i w jakich sytuacjach nasze dłonie wymagają natychmiastowego sięgnięcia po środek myjący. Okazuje się, że takich okazji w ciągu dnia jest naprawdę wiele.

Ręce należy myć zawsze przed:

  • jedzeniem lub gotowaniem posiłków,
  • kontaktem z małym dzieckiem lub niemowlęciem,
  • dezynfekcją i opatrywaniem ran oraz skaleczeń,
  • zmianą dziecku pieluchy.

Ręce myjemy także po:

  • przyjściu z dworu do domu,
  • wyjściu z toalety lub zmianie dziecku pieluchy,
  • opróżnianiu kosza ze śmieciami,
  • kontakcie z płynami ustrojowymi (krew, ślina itp.),
  • kontakcie ze zwierzętami (także naszymi),
  • obróbce żywności.

Najlepszym środkiem do higieny rąk jest mydło o udowodnionych właściwościach antybakteryjnych. Takie produkty znajdziemy m.in. w ofercie marki Dettol. Do wyboru mamy mydło antybakteryjne w klasycznej formie z pompką (do wyboru dwie opcje zapachowe: Ukojenie, a także aloes i witamina E) albo z wygodnym dozownikiem wzbogaconym o czujnik ruchu, który umożliwia bezdotykową aplikację produktu na skórę rąk (warianty zapachowe wkładów do dozownika to: aloes i witamina E i Ogórkowe Orzeźwienie). Jeżeli jednak tradycyjne mycie rąk jest w danej chwili niemożliwe, mydło z powodzeniem zastąpi Żel Antybakteryjny albo Antybakteryjny Spray do dezynfekcji dłoni z linii produktów Dettol. Te dwa produkty łączą funkcję mycia z działaniem dezynfekującym, pozbywając się zarazków i wirusów z powierzchni naszej skóry.

3. Jak skutecznie myć ręce? 5 sekund nie wystarczy

Pamiętaj, mycie rąk to nie wyścigi ani bicie rekordu Guinnessa. Przyjmuje się, że skuteczne mycie dłoni nie powinno trwać krócej niż minutę, choć w tym przypadku sprawdza się zasada: im dłużej, tym lepiej. Sam czas jednak nie wystarczy – ważna jest także dokładność, z jaką wykonujesz tę czynność. Myjąc dłonie, często zapominamy o przestrzeniach między palcami oraz o namydlaniu ich zewnętrznej powierzchni. To duży błąd, bo bakterie lubią się gromadzić w trudno dostępnych zakamarkach, a na dużych przestrzeniach żerują bez żadnego oporu. Zamiast wyobrażać sobie ten nieprzyjemny obrazek, po prostu zrób to porządnie. Jak? Poniżej wyjaśniamy cały proces, krok po kroku.

  1. Opłucz dłonie ciepłą wodą.
  2. Zastosuj antybakteryjny środek myjący. Rozprowadź preparat tak, żeby dokładnie pokrył całą powierzchnię rąk.
  3. Pocieraj o siebie wewnętrzną stronę obu dłoni.
  4. Teraz czas na ćwiczenie "ręka rękę myje". Prawą dłonią pocieraj grzbiet lewej dłoni i odwrotnie. Powtórz tę czynność kilka razy.
  5. Nie zapomnij o przestrzeniach między palcami obu rąk. Pocieraj je najpierw palcami jednej, a potem drugiej dłoni.
  6. Osobną czynnością jest mycie kciuków, które często pomijamy. Namydl je i pocieraj dokładnie – najpierw jedną, a potem drugą ręką.
  7. Opuszki palców umyj, tworząc w jednej z dłoni wgłębienie i pocierając je o jej powierzchnię. Tę samą czynność powtórz także z opuszkami palców drugiej dłoni.
  8. Na końcu namydl i umyj nadgarstki obu rąk – na nich też bardzo często osadza się kurz, brud i zarazki.
  9. Spłucz dłonie pod bieżącą, ciepłą wodą. Gotowe!

4. Czyste dłonie poza domem. Co może się przydać?

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na komfort umycia rąk z użyciem wody i mydła. To jednak nie powód, żeby rezygnować z troski o higienę! W sytuacjach, gdy przebywamy poza domem, czynność mycia rąk można zastąpić użyciem preparatu dezynfekującego. Dobrym wyborem są produkty marki Dettol – Żel Antybakteryjny o lekkiej, nieklejącej formule, albo wygodny w użyciu Antybakteryjny Spray do dezynfekcji rąk z ekstraktem z aloesu i nawilżającą gliceryną. Dzięki niewielkiej pojemności i poręcznym opakowaniom oba produkty doskonale sprawdzą się w torebce, teczce lub w plecaku. Łatwa aplikacja i przyjemna formuła sprawiają, że dezynfekcja rąk staje się przyjemnością. Teraz nie masz już żadnych powodów, żeby rezygnować z dbania o higienę dłoni.

5. W jaki sposób należy myć ręce poza domem bez użycia wody i mydła?

Technika prawidłowego mycia rąk jest taka sama zarówno w przypadku tradycyjnego mycia rąk wodą i mydłem, jak i w sytuacji, gdy znajdujemy się poza domem i mamy do dyspozycji jedynie produkty dezynfekujące. Nałóż na dłonie porcję Żelu antybakteryjnego Dettol wielkości kciuka i dokładnie rozprowadź na całej powierzchni skóry. Następnie energicznie wcieraj produkt w ręce, pamiętając także o przestrzeniach między palcami, opuszkach palców i nadgarstkach. Cała czynność nie powinna trwać krócej niż 60 sekund – tylko wtedy mamy pewność, że nasze dłonie są zdezynfektowane. W przypadku praktycznego Sprayu Antybakteryjnego Dettol produkt wystarczy rozpylić na całej powierzchni rąk i pozostawić do wyschnięcia. Higiena rąk nigdy nie była tak prosta!

W jakich sytuacjach należy niezwłocznie zdezynfekować ręce przy pomocy produktu antybakteryjnego? Najlepiej zawsze wtedy, gdy dotkniemy jakichkolwiek powierzchni w przestrzeni publicznej – klamek, blatów, poręczy, barierek, siedzeń itp. Żel i spray antybakteryjny przydadzą się także po spotkaniu z osobą sprawiającą wrażenie chorej, po zabawie z psem, po wizycie u lekarza, a także w sklepie, zaraz po użyciu gotówki lub karty płatniczej. Mając pod ręką produkty marki Dettol, w każdej z tych sytuacji możemy czuć się w pełni bezpieczni.

Chusteczek, sprayów i żeli antybakteryjnych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Płatna współpraca z marką Dettol
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze